3 spoľahlivé tipy ako získať kvalitné zdravé potraviny bez obalu

Nech už je zdravá strava bežnou súčasťou vášho životného štýlu alebo ešte len chcete začať meniť svoj jedálniček, určite vás bude zaujímať ako a kde môžete získať kvalitné potraviny. Chcem vám predstaviť tri zaručene spoľahlivé, overené a na tento účel priam predurčené spôsoby ako a kde môžete získať zdravé potraviny bez éčok, farbív, chémie a najlepšie aj bez obalu. Možno vás prekvapí, že to miesto, kde môžete získať alebo kúpiť TOP zdravé potraviny máte takmer na dosah ruky.

1. spôsob ako získať zdravé potraviny bez obalu – Vypestujte si!

Budem trochu akože vtipný a poviem vám to bez obalu – kvalitné a zdravé sú všetky potraviny, ktoré si sami dopestujete. Verte mi, že vaše potraviny budú zaručene bez éčok aj bez obalov. Len prosím zabudnite na všetky tie chemické barličky. Ide predovšetkým o vaše zdravie!

Ja osobne nikdy nestriekam burinu, stromy ani zeleninu, ešte aj mandelínku zemiakovú zbieram ručne. Chémia má u nás doma červenú. A čo z toho mám? No skôr nemám. Nemám alergie, neviem čo sú intolerancie, nechápem prečo niekoho zujíma akýsi lepok a netuším ani, čo také zlé môže byť na laktóze. O nebezpečenstve karcinogénov v kontroverzných herbicídoch radšej pomlčím*. Naozaj si myslíte, že to všetko spolu nesúvisí?

Dievča s malinami - kvalitné zdravé potraviny bez obalu

Doprajte si kvalitné a zdravé potraviny

Často si ma susedia a kamaráti so smiechom doberajú: “Čo sa s tým ondieš, čo aj ty nestriekaš, však je to aj tak všade vo vzduchu!” Ale ja si idem stále len to svoje, nebudem predsa podporovať všakovaké tie chemtrails teórie. Veď ani vy neveríte, že by nám zhora sypali voľačo nezdravé na hlavu, však? 🙂

Nemá každý záhradu no malú záhradku môžete mať aj doma na balkóne

Presne tak, týka sa to aj vás z panelákov. Dnes už existuje kopec odrôd, (a nie sú to len ďeťmi veľmi obľúbené Cherry paradajky) ktoré si môžete vypestovať na svojom balkóne alebo terase. Dokonca sú v ponuke stĺpovité odrody ovocných stromčekov, ktoré zaberú len minimum miesta a vy si na nich môžete dopestovať vlastné chutné ovocie.

Reklama na stĺpovité stromčekyStĺpovité ovocné stromčeky sú vhodné na malé záhrady, terasy a balkóny

Stĺpovité ovocné stromčeky sa dodávajú asi 70 cm vysoké, bez zemného obalu a kvetináča a možno ich vysádzať asi od polovice októbra do mája s výnimkou doby, keď je pôda premrznutá do hĺbky. Isto vás poteší, že pri pestovaní si vyžadujú naozaj len minimálnu starostlivosť. Áno, dá sa to aj na balkóne.

2. spôsob – Nájdite si vo svojom okolí malého farmára

Najlepšie je nájsť si malého farmára, chovateľa vo svojom okolí. Toho svojho vlastného dodávateľa zdravých bio potravín o ktorom určite viete, že sa správa ekologicky a šetrne k prírode. Takého, čo ho budete poznať po mene.

Kedysi u nás túto úlohu plnili Bulhari, ktorí žili a pestovali vychýrenú a cenovo dostupnú zeleninu a ovocie najmä v južných oblastiach Slovenska a zásobovali miestne trhoviská. Dnes už u nás pracovitých bulharských záhradníkov prakticky nenájdete. Slovensko stratilo aj svoju niekdajšiu sebestačnosť v potravinárstve a náš trh je zavalený potravinami druhej kategórie. Ale aj napriek ťažkým podmienkam a hoci s minimálnou podporou, opäť pribúdajú malí farmári či rodinné farmy a záujem o kvalitné domáce potraviny rastie.

Maly farmár, chlapec a traktor v sade pestujú kvalitné zdravé potraviny bez obalu

Samozrejme, ak je to, čo hľadáte napríklad spirulina, maca prášok alebo chlorella, tak to potom chápem, že pestovateľa s takýmto portfóliom v našich končinách nie je ľahké nájsť. V takom pripade vám ostáva už len posledná možnosť. A pritom je to tá najjednoduchšia.

3. spôsob – Nakupujte kvalitné, zdravé potraviny online cez eshop

Eshop Nutiva má od zákazníkov Heureka 100% a ponúka kvalitné a zdravé potraviny aj bez obaluTak a sme doma! Toto je tretí a najjednoduchší spôsob ako získať poctivé kvalitné potraviny. Ak si potrpíte na zdravé stravovanie, Nutiva sa vám bude určite páčiť. Asi nebudete sami, veď videli ste už u nejakého predajcu 100% spokojných zákazníkov v dotazníku spokojnosti Heureka?

Nutiva, kvalitné potraviny Bonitas Organic BIO a Farmland online

Skupina nadšencov pre kvalitné a zdravé potraviny sa rozhodla, že bude hľadať, vyberať a prinášať pre svojich zákazníkov len to najlepšie a najchutnejšie zdravé jedlo z celého sveta. A tak vznikol e-shop Nutiva.sk, v ktorom si môžete kúpiť produkty zdravej výživy, bio potraviny, raw jedlá, výživové doplnky, superpotraviny ale aj orechy, oriešky, semienka, sušené a konzervované ovocie alebo dobroty pre deti.

Nutiva je na trhu zastúpená značkami Farmland a Bonitas Organic

Logo bonitasFarmland v preklade znamená „Krajina farmárov“. Cieľom tejto značky je nielen podpora malých farmárov ale vôbec všetkých poctivých poľnohospodárov. Členovia Farmland tímu vzbudzujú sympatie už len preto, že väčšina z nich aktívne športuje. Plodiny pestujú malí poľnohospodári z celého sveta a vďaka spoločnosti Farmland sa na váš stôl dostanú poctivé kvalitné potraviny za nižšiu cenu.

Farmland logoBonitas Organic je značka pre BIO potraviny vysokej kvality z produkcie ekologického poľnohospodárstva bez pesticídov, herbicídov a umelých hnojív. Stojí za ňou partia milovníkov chutného jedla, ktorí dovážajú zdravé potraviny pre svojich zákazníkov vo veľkých množstvách, vďaka čomu vedia ponúknuť prijateľnú cenu veľkoodberateľom aj koncovým zákazníkom. Inšpiráciou pre vznik celého radu Bio výrobkov bolo to, že sa nevedeli zmieriť s myšlienkou, že sa tiež podieľajú na komerčnom dovoze chemicky upravených potravín zameranom na maximálny zisk na úkor kvality.

Eshop Nutiva preferujú ženy vo veku 25 – 50 rokov, ktoré pravidelne nakupujú pre svoju rodinu kvalitné a zdravé potraviny. Veľmi obľúbené sú napríklad výhodné rodinné balenia strukovín alebo obilnín.

Nutiva bez obalu a plastov

Nutiva chce skončiť s plastami. Pribudne na trhu ekologický eshop, v ktorom nakúpite bezobalu? Foto: nutiva.sk

Mne osobne sa na ľuďoch z Nutiva páči to, že radi skúšajú, experimentujú a hľadajú dávno stratené chute potravín. Vďaka tomu je eshop Nutiva živým dôkazom, že aj zdravá strava môže byť chutná. Oceňujem možnosť  bezobalového nákupu, keď potraviny predávané na váhu sú zabalené iba v papieri. Zatiaľ je to okolo 15 produktov ale verím, že v Nutiva ešte nepovedali posledné slovo. Tak čo, budeme mať ďalší zero waste obchod?

 

Fotografie, freepik.com a nutiva.sk

* Americký súd rozhodol v neprospech Bayeru. Deník.cz. 2018-08-13. Dostupné online [cit. 2018-08-13]. (česky)

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

2 komentáre

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search