Kolagénové tabletky a 7 dobrých dôvodov pre ich užívanie

Kolagén je vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina. Je dôležitou súčasťou chrupaviek, šliach, väzív, kostí či kĺbových puzdier. Napríklad chrupavka v kĺbe je až zo 40% tvorená kolagénom. Kolagén teda do veľkej miery zodpovedá za stav pohybového aparátu a vzhľad vlasov, zubov, nechtov alebo pokožky. No ani to ešte nie je samozrejme všetko. Užívanie kolagénu, napríklad vo forme výživových doplnkov, by ste mali zvážiť aj pre jeho ďalšie pozitívne účinky na organizmus. Najkvalitnejší je morský kolagén, ktorý sa najčastejšie predáva v prášku a pred užitím sa zmieša s vodou či iným nápojom. Ale pokiaľ máte jemný nos, možno vám bude práškový kolagén jemne páchnuť rybacinou. Ak vám rybacina nevonia, vyskúšajte kolagénové tabletky.

Užívanie kolagénu pomôže všetkým vekovým kategóriám

Kým sme mladí, naše telo produkuje kolagén v primeranom množstve. S pribúdajúcim vekom hladiny kolagénu začnú kolísať a telo začne produkovať kolagénu čoraz menej. Nenechajte sa však pomýliť. Pod pribúdajúcim vekom si nepredstavujete starčeka alebo starenku. Podľa odborníkov začína tvorba kolagénu o niekoľko percent klesať už od 35 roku života. K prvému opotrebovaniu kĺbov dochádza dokonca už v 25-tich rokoch.

Kolagén v potravinách, v doplnkoch výživy, napr. kolagén v tabletách, je vhodné pravidelne dodávať nielen starším osobám s pohybovými ťažkosťami. Ale aj tínedžerom v období rastu a dospievania. Samostatnú skupinu predstavujú aktívni športovci, ľudia vykonávajúci ťažkú manuálnu prácu alebo ženy po pôrode.

Kolagén sa v tele stráca s vekom, veľa ovplyvní strava a životný štýl

Na tvorbu kolagénu a na jeho hladinu v organizme má vplyv aj životný štýl, ktorý vedieme. V praxi to znamená, že ak napríklad fajčíte alebo preferujete nevyváženú stravu s vysokým obsahom sacharidov s veľkou pravdepodobnosťou budete mať v tele nedostatok kolagénu.

Ako podporiť tvorbu kolagénu

Recept na podporu tvorby kolagénu je jednoduchý. Mali by ste prestať fajčiť a začať sa viac hýbať. Ale ak to nedokážete, na svoj jedálny lístok aspoň zaraďte potraviny, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu. Medzi takéto potraviny patrí napríklad kvalitný silný mäsový vývar či tradičná bravčová huspenina.

Nechutí vám huspenina? Vyskúšajte kolagénové tabletky!

Nie každému samozrejme takéto pokrmy môžu vyhovovať. Aj vzhľadom na pomerne zložitejšiu a časovo náročnejšiu prípravu bravčovej huspeniny môže byť oveľa lepšou voľbou pravidelné užívanie kolagénu v tabletách. Aby však neostalo iba pri slovách poďme sa pozrieť na dobre známe i menej spomínané dôvody, pre ktoré by ste mali zvážiť kolagén tabletky.

 

O pozitívnych účinkoch prémiových kolagénov dnes už pochybuje len málokto. Viacerí z vás už vyskúšali, či možno pravidelne užívajú hydrolyzovaný kolagénový prášok. Práškový kolagén si zarábajú s čistou vodou, miešajú so svojim obľúbeným nápojom, alebo si ho pridávajú do kávy.

1. Užívanie kolagénu redukuje vrásky, zlepšuje stav pleti

Kolagén dáva pružnosť a elasticitu pokožke, nie nadarmo je nazývaný aj ako bielkovina mladosti. Ak teda chcete vyzerať dobre a mať pleť v poriadku a bez zbytočných vrások, ktoré ani náhodou nemôžu zodpovedať vášmu veku, mali by ste si dopriať kolagén v tabletách.

Kolagénové tabletky - užívanie kolagénu

Príjem kolagénu by ste nemali podceňovať už pri prvých príznakoch zhoršenia stavu pokožky. Kolagénové tabletky sa odporúča užívať minimálne po dobu 2 mesiacov. Kúra sa má opakovať niekoľkokrát do roka, na dosiahnutie optimálneho efektu je ale predsa len najvhodnejšie užívať kolagén vo forme tabletky dlhodobo. Kolagénové tablety sa spravidla užívajú vcelku a zapíjajú sa potrebným množstvom vody.

 

2. Kolagén nie je dobrý kamarát s celulitídou

Celulitídu sme v podstate mohli spomenúť už pri problémoch s pokožkou, no keďže priehlbinky na koži, strata elasticity a nevzhľadný „pomarančový efekt“ dokážu poriadne potrápiť nejednu ženu, rozhodli sme sa účinkom kolagénu venovať osobitný priestor.

Celulitída sa objavuje najmä na stehnách, bokoch a zadku, ale neraz sa ukáže na ramenách, či bruchu. Vznik celulitídy súvisí predovšetkým s genetickými predispozíciami, ktoré idú často ruka v ruke s nezdravým životným štýlom a nedostatkom pohybu. Prevenciou celulitídy je teda eliminovanie faktorov podporujúcich vznik celulitídy, no pozornosť si zaslúžia aj prípravky alebo tabletky, ktoré doplnením kolagénu do organizmu napomôžu zlepšiť vzhľad pokožky na problematických partiách tela.

3. Kolagénové tabletky sa postarajú o zdravie vlasov i nechtov

Vypadávanie vlasov alebo lámavosť nechtov často súvisí práve s nedostatkom kolagénu v tele. Vlasy zásobované kolagénom sú viditeľne pružnejšie i pevnejšie a o ich dobrej kondícii vypovedá prirodzený lesk, hustota a objem. Zdravé, kolagénom vyživované vlasy majú zároveň menšiu predispozíciu vypadávať, šedivieť alebo lámať sa. Ani tu sa ešte výpočet pozitívnych účinkov kolagénu nekončí, pretože pravidelné užívanie kolagénu môže za istých okolností prispieť k rastu nových vlasov.

4. Kolagén vo forme tabletky pomáha kĺbom

Kolagén vo forme tabletky významným spôsobom znižuje riziko rôznych kĺbových ochorení. Užívanie kolagénu, ako sme to už naznačili vyššie, je dôležité nielen v seniorskom veku, dobré služby pri ochrane kĺbov preukáže aj mladým dospievajúcim ľuďom a športovcom. Vďaka užívaniu kolagénových tabliet sa zlepší vytrvalosť v rámci chôdze, či behu, chôdza po schodoch bude spôsobovať menšie komplikácie.

 

5. Kolagénové tabletky proti osteoporóze

Účinky kolagénu na pohybový aparát a kĺby sú vo všeobecnosti dobre známe, no posledné štúdie preukázali, že kolagén dokáže prispieť k prevencii osteoporózy. Osteoporóza ako veľmi dobre viete patrí k najzávažnejším ochoreniam kostí. Vyznačuje sa znížením obsahu kostnej hmoty a narušením architektúry kostného tkaniva.

Presná príčina vzniku osteoporózy nie je celkom známa, k ubúdaniu kostnej hmoty a k narušeniu štruktúry kosti dochádza v priebehu starnutia u každého človeka. Osteoporóza je okrem veku podmienená pohlavím, genetikou a rôznymi chorobami. Vráťme sa však späť k prevencii tohto nepríjemného ochorenia. Pri prevencii osteoporózy je totiž dôležitý pohyb i správna výživa s dostatočným prísunom vápnika, no bez povšimnutia by nemal ostať ani kolagén, ktorý môže stimulovať tvorbu kostného kolagénu.

6. S kolagénom môžete mať hmotnosť pod palcom

Kolagénové tabletky a výživové doplnky sú ideálnou voľbou pre každého, kto chce vyzerať dobre. Menej sa už ale hovorí o tom, že kolagén vám pomôže udržať sa vo forme. Kolagén však ide ešte ďalej a pretože dokáže naštartovať metabolizmus, v konečnom dôsledku tak prispieva k udržaniu optimálnej hmotnosti. Profesionálni i amatérski športovci však celkom určite uvítajú aj ďalšie schopnosti kolagénu.

7. Kolagénové tabletky sa postarajú o regeneráciu svalov a šliach

Pravidelné užívanie kolagénu posilňuje kĺby a kĺbové väzy, čím sa kĺbový aparát športovca chráni pred poranením. Vyzdvihnúť však treba aj regeneračnú schopnosť kolagénu. Kolagén urýchľuje regeneráciu svalov, šliach, väzov i chrupaviek, ktoré dostali počas cvičenia zabrať a znižuje zápalovú odpoveď organizmu. Kolagén odvedie dobrú prácu aj pri hojení prípadného zranenia a o niekoľko dní skráti čas liečby. Všetko samozrejme závisí od rozsahu poranenia svalu, kĺbu či chrupavky.

 


V rubrike „Recenzie trochu inak“ sme pre vás pripravili recenziu na kolagénové tabletky Bionutrian.

Autor: Martina Štefková
Fotografie: Pixabay.com, Chmelar

Prečítajte si aj naše ďalšie články a recenie na tému užívanie kolagénu:

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen a užívanie v tehotenstve a po pôrode

Vyskúšala som Inca Collagen – Do kelu, niečo na tom asi bude!

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

1 Comment

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search