Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné telo. To znamená, že k takémuto spôsobu cvičenia nie sú potrebné žiadne činky či iné špeciálne tréningové pomôcky.

Ak si to nedokážete úplne najlepšie predstaviť ani po prečítaní úvodných slov, pokúsime sa vám celú problematiku tejto zaujímavej aktivity objasniť v nasledujúcich riadkoch. V nich sa dozviete, pre koho je cvičenie s vlastnou váhou určené, a aké sú jeho hlavné výhody.

Cvičenie vo dvojici

Výhody cvičenia s vlastnou váhou

Tak, ako má svoje výhody cvičenie v posilňovni, má ich aj cvičenie s vlastnou váhou. Pokiaľ je ale vašou prioritou enormné nadobudnutie svalovej hmoty, často len „nafúknutím sa“, kalistenika nebude pre vás tým pravým orechovým. Naopak, cvičením s vlastnou váhou môžete získať zdravé a silné telo, funkčné svaly, zdravé kĺby a šľachy, dynamiku, pružnosť či rovnováhu. Poďme si to teda všetko zhrnúť do jednotlivých bodov.

Nízka investícia

V prípade, že sa práve rozhodujete, či začať cvičiť s vlastnou váhou alebo v posilňovni, môže byť pre vás rozhodujúcim faktorom aj skutočnosť, že kalistenika nie je finančne náročná. Na cvičenie s vlastnou váhou si totižto nepotrebujete kupovať permanentky alebo rôzne stroje či pomôcky. Bohato vám postačí váš čas a vlastné telo.

Cvičiaci muž na podložke

Kdekoľvek, kedykoľvek a s čímkoľvek

Ďalšou nesmiernou výhodou kalisteniky je fakt, že ju dokážete realizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Keďže pri cvičení s vlastnou váhou sa nemusíte prispôsobovať otváracím hodinám fitnes centier, môžete cvičiť vtedy, kedy máte chuť. Zároveň môžete tento druh cvičenia praktizovať na dvore, na záhrade, v izbe alebo hocikde na preliezkach. Stačí, ak sa rozhliadnete okolo seba a zistíte, čo všetko dokážete použiť. Napríklad taká stolička sa dá využiť na tricepsové zdvihy, kľučka na dverách na rôzne ťahové cvičenia, schody na výpady či výskoky a strom na záhrade vám vie poslúžiť ako hrazda. Aj v tomto prípade platí staré známe – fantázii sa medze nekladú. Neriaďte sa výhradne príručkami a využite všetko, čo uznáte za vhodné.

Cvičenie s vlastnou váhou – komplexnosť a efektivita

Jednou z najoceňovanejších výhod cvičenia s vlastnou váhou je, že ním zapájate viacero partií súčasne. To znamená, že aj keď sa aktuálne zameriavate na tréning tricepsov, napríklad kľukmi, posilňujete zároveň aj celé ruky, ramená, brucho, nohy a svaly celého jadra. Samozrejme, platí to aj pri iných cvikoch.

Cvičiť možno kedykoľvek a kdekoľvek

Zdravé a silné telo

Keďže cvičením s vlastnou váhou sa buduje aj kostrové svalstvosila úponov a šliach, jeho výsledkom nebude nafúknuté telo. Podobným druhom cvičenia síce nenadobudnete výrazný objem svalov, získate však funkčné svaly, zdravé, silné a pevné telo a zlepšíte svoju dynamiku, pružnosť a koordináciu.

Navyše, výsledky štúdie z roku 2017 preukázali, že kalistenika je efektívnou a účinnou metódou na získanie sily a zlepšenie držania tela bez použitia tréningových zariadení.

Mohlo by vás zaujímať:  Inca Collagen si môžete kúpiť už aj u nás

Základom kalisteniky je výdrž a trpezlivosť

Cvičenie s vlastnou váhou nie je vhodné pre niekoho, kto si myslí, že bude mať zo dňa na deň vyrysované alebo nafúknuté telo. Ide o tréningovú metódu, ktorá si vyžaduje výdrž, trpezlivosť, disciplínu a dodržiavanie určitých zásad.

Cvičenie s vlastnou váhou na podložke

Zvyšovanie náročnosti

Ak sa rozhodnete pre kalisteniku, mali by ste začať s jednoduchšími cvikmi, aby ste zistili, aké sú aktuálne limity vášho tela. Postupom času sa vám môže zdať cvičenie s vlastnou váhou ťažšie, pretože nadobudnete určitú svalovú hmotu, teda pridáte na „závaží“. Na druhej strane, môže sa vám zdať tiež jednoduchšie, lebo si zvyknete na náročnosť a techniku jednotlivých cvičení. Vtedy je potrebné postupne zvyšovať úroveň vašich cvikov.

Vhodnými pomôckami na zvyšovanie náročnosti cvikov sú napríklad odporové gumy alebo neoprénové závažia na nohy či na ruky. Na posilňovanie vlastnou hmotnosťou si môžete objednať aj závesné systémy, balančné podložky a posilňovače.

 

Na druhej strane, existujú rôzne modifikácie jednoduchých cvičení, ktoré sa neodporúčajú skúšať na začiatku, ale až po určitom čase, keď cítite, že potrebujete zvýšiť záťaž. Klasické kľuky môžete neskôr robiť jednou rukou alebo v stoji a drepy zase na jednej nohe alebo s výskokom.

Strava

Kameňom úrazu niektorých športovcov zvykne bývať nesprávna životospráva a strava. Darmo budete drieť, keď svojmu režimu neprispôsobíte aj stravu. Tá by mala byť najmä pestrá a bohatá na telu prospešné látky. Býva však často špecifická a individuálne zostavená v závislosti od zdravotného stavu jednotlivca. Preto je dôležité poradiť sa o nej s lekárom, trénerom či iným odborníkom.

Cvičenie doma

Regenerácia

Predovšetkým po prvých odmakaných dňoch sa určite dostaví aj takzvaná svalovica a bude vás bolieť celé telo. Vtedy je dôležité nechať mu dostatočný oddych na regeneráciu. Neskôr si vaše telo a svaly zvyknú na pravidelnú záťaž a po nastavení a dodržiavaní tréningového režimu sa budete cítiť fantasticky. Postačí vám, ak budete cvičiť 3 až 4-krát v týždni približne 30-40 minút. Zdá sa vám to málo? Vyskúšajte si to. Na internete nájdete množstvo dostupných publikácií s tréningovými plánmi.

Pozor!
Zapamätajte si, že výsledky sa nedostavia zo dňa na deň či po týždni. Ako sme už spomínali, neočakávajte ani enormný nárast objemu vašich svalov. Avšak, odmenou vám bude pekné, zdravé, pevné a silné telo.

Pre koho je určené cvičenie s vlastnou váhou

Verte, či nie, cvičenie s vlastnou váhou je vhodné pre každého, kto má záujem začať s podobnou aktivitou. Na druhej strane, nejaké háčiky by sme tu predsa len našli. Ide však skôr o individuálne prípady.

Prvou skupinou, pre ktorú je náročné začať s kalistenikou, sú ľudia s výraznou nadváhou. Nemáme tým na mysli nejaké to kilečko navyše, ale skutočne desiatky kíl nad optimálnu hmotnosť. Pýtate sa, prečo je cvičenie s vlastnou váhou v tomto prípade zložité? Odpoveď je jednoduchá. Čím viac kilogramov vážite, s tým väčším „závažím“ cvičíte. Navyše, ak nie je osoba s výraznejšou nadváhou zvyknutá aktívne sa hýbať, má to opäť o čosi sťažené. Preto sa v takýchto situáciách odporúča začať cvičiť v posilňovni pod dohľadom trénera.

Mohlo by vás zaujímať:  Kardio cviky: Cvičenie na doma, na chudnutie, pre zdravé srdce a perfektnú postavu

Cvičenec

Ak chcete cvičiť aj pri zranení, vhodnejšia bude posilňovňa

Cvičenie s vlastnou váhou nemusí byť ideálnym riešením ani pre tých, ktorí sú aktuálne zranení. Pokiaľ máte totižto zlomenú nohu, veľmi ťažko by ste sa pokúšali robiť kľuky. Tak, ako sme si už spomenuli vyššie, pri kalistenike zapájate súčasne viacero svalov a častí tela aj pri takom cvičení, ktoré môže byť primárne určené na jednu časť tela, napríklad na tricepsy. To znamená, že zranenia končatín vás dokážu veľmi rýchlo vyradiť z hry, a ak chcete pokračovať v aktívnom cvičení aj pri zranení, musíte sa sústrediť na jednotlivé partie, čo ponúkajú skôr stroje v posilňovniach.

Kolagén Inca collagenNáš tip na nákup: Inca Collagen

Inca Collagen je 100% čistý Bio-Aktívny morský kolagén bez prísad. Pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien v našom tele. Klinicky testovaný. Slúži na účinnú regeneráciu, ochranu a prevenciu pohybového aparátu. Ocenia ho najmä športovci a aktívni ľudia, ktorí pravidelne cvičia.

 

Aby sme však dosvedčili to, čo sme spomenuli v úvode tejto kategórie, že cvičenie s vlastnou váhou je vhodné pre každého, kto má záujem, mali by sme sa venovať aj tomuto tvrdeniu. Ak ste ale pozorne čítali aj riadky z predošlej kategórie, určite ste to z nich už vyčítali. Keďže kalistenika nie je finančne náročná ako posilňovňa, môžete ju praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše to, že taktiež ponúka nespočetné množstvo variácií a náročností, z nej skutočne robí aktivitu vhodnú pre každého.

Cvičenie s vlastnou váhou na schodoch

Vaše telo, vaša voľba

Pokiaľ vás cvičenie s vlastnou váhou zaujalo a rozmýšľate, či s ním začať, nelámte si ďalej hlavu. Vašou ambíciou nemusí byť dosiahnutie dokonalého tela. Vlastne, kto určuje, ako vyzerá dokonalé telo? Podstatné je, aby ste sa cítili zdravo a boli v dobrej kondícii. Vaše telo, vaša voľba.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Toto by vás mohlo zaujímať tiež: CrossFit – Životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ako schudnúť z brucha

7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

Ja neviem ako vás, ale ak mňa osobne v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to bolo práve…

Celý článok
Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…

Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…

Celý článok
Dá sa schudnúť chôdzou?

Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…

Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie! V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré…

Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať

Športové podprsenky - Poradíme vám, ako si správne vybrať

Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie

Jablčný ocot a chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Čo je vlastne jablčný ocot? Jablčný ocot sa vyrába kvasením čerstvých, rozdrvených jabĺk v nádržiach - podobne…

Celý článok

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský - rozhovor

Kto je Matej Leščinský? Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho…

Celý článok
Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode - Valéria má tri deti a postavu ako modelka

Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…

Celý článok
Sacharidove vlny - naštartovať chudnutie.

Sacharidové vlny sú účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie

V súčasnosti existuje XY diét a spôsobov chudnutia, alebo všeobecne stravovania sa, ktorými dokáže človek dosiahnuť svoje ciele. Všetky…

Celý článok
Dáma s šálkou - banner

Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov