Ako zamestnať svoju myseľ v kalorickom deficite

Kalorický deficit – zázračný princíp chudnutia, kedy prijímame menej kalórií ako spotrebuje naše telo počas dňa, je spojený aj s jedným nepríjemným vedľajším účinkom. Náš mozog počas neho zvykne myslieť na to, čo všetko by sme mohli zjesť. A tak sa celý deň hýbeme spolu s akýmsi malým čertíkom na pleci, ktorý nám do ucha šepká, aby sme si dopriali čokoládu, zmrzlinu, pečivo, alebo v najhoršom prípade rovno hamburger s pizzou. Keď už do svojho tela investujete toľko námahy a rozhodli ste sa definitívne schudnúť, bola by škoda podľahnúť pokušeniu. Našťastie existuje riešenie – jednoducho myseľ zamestnajte inými myšlienkami. Nebojte sa, nebudeme vám odporúčať meditáciu ani riešenie zložitých matematických problémov. Zamerajte sa na dve podmienky – musí to byť niečo, čo vás baví a nesmie to súvisieť s jedlom ani so športom. Tu sú naše tipy, ako zamestnať svoju myseľ!

1. Vymyslite darčeky pre svojich blízkych

Blížia sa narodeniny, meniny, Vianoce? Čo keby ste preniesli pozornosť zo seba samého na svojich blízkych ľudí, rodinu, ale aj priateľov? Práve teraz je čas nájsť skvelý meninový darček pre svojho brata, mamu či najlepšiu priateľku. Tričká s vtipnou potlačou, personalizované hrnčeky alebo nálepky na notebooky – to všetko zamestná vašu hlavu a bude vyžadovať dávku hravej kreativity. Zabavíte sa, potešíte iných a zabudnete na chudnutie. Tomu hovoríme win-win situácia.

2. Pustite sa do rekonštrukcie bývania

Tento projekt bude trvať tak dlho, ako budete chcieť. Môžete vymeniť podlahy, namaľovať steny, ale pokojne môže ísť len o výmenu dekorácií, ktoré si dokonca môžete sami vyrobiť. Rozhodli ste sa investovať do svojho zdravia pri chudnutí, čo tak zvýšiť aj pocit domácej pohody a tým podporiť svoju psychiku? Okrem toho myslite aj na materiály, ktoré vás obklopujú.

Viete o tom, že kvalitný dubový nábytok nevyparuje do ovzdušia žiadne škodlivé chemikálie, ako je to v prípade lepeného nábytku, alebo plastov? Zároveň je príjemný na dotyk a akémukoľvek priestoru dodáva pocit útulnosti. Bonus pri tejto aktivite je, že pri skladaní a premiestňovaní nábytku prirodzene spálite nejaké kalórie navyše.

3. Naučte sa robiť domácu gélovú manikúru

Tento krok je skvelý pre vašu myseľ, krásu a nakoniec možno aj pre vašu peňaženku. Ak sa v gélovej manikúre zdokonalíte, môžete ju robiť nielen sebe, ale aj známym v okolí. Prvým krokom je nákup kvalitných gél lakov. Úplne sa pri ňom vyšantite a vyberte si najobľúbenejšie odtiene.

Má to však aj hlbší psychologický presah. Keď sa staráme o svoj vzhľad a o svoje telo, máme tendenciu menej sa prejedať, pretože si tak dávame na najavo, že nám na sebe naozaj záleží.

4. Ručné práce

Znie to možno starosvetsky, ale viete o tom, že ručné práce a akékoľvek handmade aktivity zažívajú obrovský boom? Už ich nemusíme robiť z nutnosti a snahy ušetriť, ako to často bolo v živote našich mám a babičiek. Dnes si môžete vybrať stovky zaujímavých techník, od klasického háčkovania, štrikovania, cez vyšívanie hodvábom až po moderné makramé.

Zamestnajte svoje ruky aj myseľ, zmenšíte tak počet výletov do chladničky a zároveň vytvoríte niečo krásne, čo vám bude robiť radosť. Hormóny šťastia sa totiž dajú vyvolať aj niečím iným, nielen kúskom čokolády!

5. Vytvorte si nástenku snov

Keď chcete prestať na niečo myslieť (v tomto prípade na chutné jedlo), nestačí myseľ vyprázdniť, musíte jej ponúknuť inú tému. Ideálne pozitívnu a plnú nádeje do budúcnosti. Vytvorte si napríklad nástenku snov. Prelistujte časopisy, prebrázdite vlny internetu a vystrihnite si obrázky a nápisy, ktoré vystihujú život, aký by ste chceli viesť. Nalepte si ich napríklad dovnútra skrine s oblečením, aby ste si svoje hodnoty a sny pripomenuli každý deň.

 

Partnerský článok. Zdroj obrázku: freepik.com.

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search