Výživové doplnky, prečo sú dôležité a ako si vybrať vhodné

Výživové doplnky, to je téma, ktorá asi nikdy neomrzí. Na internete sa o nich môžete dozvedieť toľko informácií, až sa vám z toho hlava zatočí. Pre väčšinu to musí byť riadny chaos. Nieto, že ich je naozaj veľa, ešte sa na trhu každú chvíľu objavujú nové. Sú ale naozaj také potrebné a prospešné? Ktoré doplnky výživy sa naozaj oplatí mať?

Ako sa medzi doplnkami výživy orientovať?

Existujú výživové doplnky, ktoré predstavujú akúsi alternatívu normálneho jedla. Ich prednosť spočíva väčšinou v tom, že sa rýchlo resorbujú. Niektoré majú pozitívne účinky na výkon a budovanie svalovej hmoty. Pozrime sa teda na to, aké výživové doplnky nám to vlastne trh ponúka.

Pri bežnom rekreačnom cvičení vám proteíny, sacharidy a kreatíny úplne stačia. Dodávajú telu, čo potrebuje a určite s nimi budete spokojní.

Doplnky výživy ako také by sme vedeli rozdeliť na makroživiny a mikroživiny. Medzi makroživiny patria cukry, tuky a bielkoviny. Medzi mikroživiny zas vitamíny, minerály a stopové prvky. O všetkých si samozrejme povieme viac. Prvé tri sú najčastejšie používanými doplnkami výživy.

Proteíny

Ak vám pojem proteíny nič nehovorí, bielkoviny vám povedia viac. Cukry, tuky a bielkoviny sú základné živiny, ktoré dodávajú vášmu telu energiu. Proteíny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sú v tele zdrojom dusíka. A prečo je dusík taký potrebný? Je základom pre rast a regeneráciu svalov.

Keď sa povie proteín…

Keď sa povie proteín, každému napadne ako prvá práve táto vlastnosť. Budovanie svalovej hmoty. Nie je to však to jediné, čo proteín dokáže. Pri nedostatku sacharidov je výborným náhradným zdrojom energie. Počas diét tak chráni svalovú hmotu pred jej úbytkom. Takisto pozitívne pôsobí na imunitu a hormonálnu rovnováhu.

Čo to pre vás znamená?

Ak pri cvičení zvýšite príjem bielkovín, pomôžete tak rastu a regenerácii vašich svalov. Naopak, ak by ste neprijímali dostatočné množstvo, svalovú hmotu by ste začali strácať. Pravidelný príjem bielkovín je teda viac ako potrebný, a to najmä pri intenzívnych tréningoch.

A čo proteíny a chudnutie. Je to vhodná kombinácia?

Mnoho diét sa zakladá na vyššom príjme bielkovín a nižšom príjme sacharidov a tukov. Má to svoje opodstatnenie. Trávenie bielkovín si vyžaduje oveľa viac energie ako trávenie sacharidov či tukov. Ak teda pri diéte zvýšite množstvo proteínov v strave, váš metabolizmus sa vám odvďačí.

Tip od trénera a fyzioterapeuta Jakuba Kollára:

Nejeden dlhoročný „miesič železa“ vám povie, že proteín je úplný základ. Že ak niečo treba brať, tak je to v prvom rade proteín. Ale to nie vždy musí byť pravda. Záleží od celkového príjmu bielkovín počas dňa. Ak ste schopní pokryť si denný príjem bielkovín z pevného jedla, nemusíte siahať po bielkovinovom prípravku. Ak ale nie je vo vašich možnostiach zjesť dostatok bielkovín, nie je hanbou ich vypiť ?

Kvalitné proteíny pre športovcov, aj na chudnutie

Vedeli ste, že vďaka svojmu zloženiu, proteíny pre športovcov možno užívať aj v rámci proteínovej diéty? Na našom trhu je množstvo kvalitných proteínov, z širokej ponuky sme vybrali niekoľko najpredávanejších.

Kliknite na obrázok produktu, ktorý vás zaujal a zistite viac o jeho zložení , vlastnostiach a aktuálnych cenách priamo na stránkach predajcov.

Proteíny - ISO Zero caffe latte Biotech

BioTech
Iso Whey Zero

908 g
33,90.-€

Prémiový srvátkový proteínový izolát (85 %) od firmy Biotech USA. Bez laktózy a gluténu, s pridaným kofeínom. Nahraďte vašu tradičnú kávu proteínovou.

Srvátkový proteín GymBeam

GymBeam
True Whey

2 500 g
33,25.-€

Srvátkový proteín vyrobený zo 100 % srvátky. Má vysoký podiel bielkovín. Žalúdok zaťažuje minimálne. Je vhodný aj pre začiatočníkov.

Optimum Gold Standard proteín

Optimum
Gold Standard

2 270 g
28,75.-€

Celosvetovo asi najpredávanejší proteín s obsahom bielkovín až 82%. Má príjemnú chuť a je ľahko stráviteľný. Bol vyhlásený za najlepší proteín na svete 11 krát.

Pure whey proteín Neo Nutrition

Pure Whey
Srvátkový proteín

1000 g
15,99.-€

Najpredávanejší proteín značky Neo Nutrition obsahuje až 80% bielkovín. Za najlepšiu cenu na trhu je jasnou a bezkonkurenčnou voľbou.

Sacharidy

Sacharidy prídu na rad počas tréningu a po ňom. Tieto výživové doplnky slúžia na doplnenie energie. Pri ich prebytku sa ukladajú ako tuk, takže si treba ich príjem strážiť. Pri sacharidoch môžete naraziť na tie s nízkou osmolalitou a na tie s vyšším glykemickým indexom.

Glykemický index (GI) vyjadruje rýchlosť vstrebávania cukru a teda aj to, ako rýchlo cukor ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Potraviny s vysokým glykemickým indexom obsahujú rýchlo sa štiepiaci cukor, čo zvyšuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi. Máte tak rýchlejšie pocit hladu.

Medzi potraviny s vysokým GI radíme napríklad biele pečivo, ryžu, sušené ovocie či pizzu. Tie s nízkym GI sú napríklad mliečne výrobky, zelenina a strukoviny.

Čo sa týka témy o glykemickom indexe, vedú sa na neho rozporuplné názory. Niektorí vravia, že na tom nezáleží, iní sa ním riadia. Je len na vás, ako sa k tejto téme postavíte.

Tip od trénera a fyzioterapeuta Jakuba Kollára:

Sacharidy vieme v dostatočnom množstve pokryť z pevného jedla, spolu s ktorým prijmeme vlákninu a mikroživiny, narozdiel od čistého maltodextrínu či glukózy. Ak teda nie sú o tieto prvky špeciálne obohatené. Preto ich samotné extra dopĺňanie nemá pre bežnú populáciu pravdepodobne žiadny význam. Pri vrcholových športovcoch sú prípady, kedy sa siaha aj po týchto možnostiach.

 

Kreatíny

Začneme faktami. Kreatín je derivát aminokyselín arginín, glycín a metionín. Takmer všetok kreatín sa nachádza v kostrovom svalstve. Na čo nám ale slúži? Aké výhody v sebe ukrýva? Jeho pozitívum spočíva v tom, že vám umožní trénovať dlhšie a výkonnejšie po akejkoľvek stránke. Zvládnete tak oveľa viac ako bežne.

Ďalšími výhodami, ktoré v sebe kreatín ukrýva, je okrem zlepšenia svalovej výkonnosti napríklad aj zväčšenie svalov. Vďaka nemu viete urobiť viac opakovaní, trénovať s väčšou váhou a byť dynamickejší. Čo viac si priať?

Tieto výnimočné vlastnosti kreatínu boli potvrdené mnohými štúdiami a výskumami. Napríklad jedna štúdia zistila dokonca aj to, že kreatín môže pôsobiť ako účinný antioxidačný prostriedok po intenzívnych tréningoch.

Môžeme využiť kreatíny pri chudnutí?

Ako sme už vyššie spomínali, vďaka kreatínu viete urobiť viac opakovaní a ľahšie vám rastú svaly. Ak teda budete trénovať viac, samozrejme to bude mať svoj účinok aj pri spaľovaní tuku.

Tip od trénera a fyzioterapeuta Jakuba Kollára:

Na trhu sa nachádza veľa druhov kreatínu. Kreatínfosfát, kreatín ethylester, kre-alkanín a podobne. Ale žiadne štúdie nepreukázali väčšiu či menšiu efektivitu niektorej formy nad kreatín monohydrátom. Ten je spomedzi týchto výrobkov najstarší a najlacnejší.

Kvalitný kreatín vám pomôže získať svalovú hmotu, zvýšiť výkon a silu

Kreatín monohydrát je najbežnejšia forma predávaného kreatínu. Pri väčšine štúdií bola testovaná práve táto forma kreatínu, a preto je dokázané, že táto forma je bezpečná a účinná. Dôležitá je jeho čistota, preto by mal prechádzať HPLC laboratórnym testom, ktorý preverí jeho kvalitu (Zdroj Wikipédia).

Kliknite na obrázok produktu, ktorý vás zaujal a zistite viac o jeho zložení , vlastnostiach a aktuálnych cenách priamo na stránkach predajcov.

GymBeam kreatín monohydrát, výživové doplnky

GymBeam
100% monohydrát

500 g
9,35.-€

100% kreatín na podporu výkonnosti. Je vhodný pre začiatočníkov ale aj pre pokročilých. Maximalizuje váš výkon, silu a objem svalov. Nemá vedľajšie účinky.

Biotech USA 100% kreatin, výživové doplnky

100% Creatine Monohydrate

300 g
13,90.-€

Farmaceuticky čistý mikronizovaný kreatín monohydrát v prášku. Bez príchute. Kreatín od BioTech USA obsahuje bezpečné a starostlivo vybrané zložky.

Best nutrition kreatín, výživové doplnky

Best Nutrition
Kreatín polyhydrát

120 + 120 kaps
29,90.-€

Podľa najnovších štúdií je polyhydrát kreatín až 59 krát viac rozpustný ako monohydrát. Narozdiel od kryštalických foriem monohydrátu má až o 70% vyššiu účinnosť.

GymBeam kreatin, výživové doplnky

GymBeam
Crea7in

300 g
12,95.-€

Crea7in je je zložený zo 7 druhov kreatínu. Zloženie napomáha zotavovaniu svalov medzi jednotlivými sériami cvikov. Zlepšenie výkonu, zvýšenie sily a rast svalovej hmoty. 

Aminokyseliny

Aminokyseliny sú základ proteínov. Existuje viac ako 100 aminokyselín, no väčšinou sa môžeme stretnúť len približne s 20-timi. Nakoľko tvoria základ proteínov, sú zahrnuté vo všetkých proteínových výživových doplnkoch. Nájsť ich môžete vo forme kapsúl, prášku alebo v tekutej forme.

Aminokyseliny majú všestranné využitie, no používajú sa najmä pri budovaní svalovej hmoty. Delia sa na esenciálne a neesenciálne aminokyseliny. Tie esenciálne si naše telo nedokáže samo vytvoriť, a tak ich musíme prijímať v strave.

Čo sa týka aminokyselín, určite vás bude zaujímať pojem BCAA. Ide o tri esenciálne aminokyseliny, a to leucín, izoleucín a valín. Táto kombinácia tvorí viac ako tretinu nášho kostrového svalstva a sú dôležité pri syntéze bielkovín. Potrebné sú najmä v období zvýšenej záťaže, nakoľko chránia svaly pred ich zánikom.

Tip od trénera a fyzioterapeuta Jakuba Kollára:

Nakoľko máte k dispozícii veľa druhov aminokyselín, je len na vás, ktoré budú pre vás a vaše ciele potrebnejšie. Môžete ich využiť na regeneráciu a ochranu svalovej hmoty, na spaľovanie tuku, zlepšenie spánku alebo mnohé iné biologické procesy.

Aminokyseliny, výživové doplnky

Zaujíma vás aká je ponuka aminokyselín na trhu a aké sú ceny?

Pre ponuku aminokyselín kliknite na odkaz nižšie a navštívte internetový obchod viacnásobného víťaza kategórie najkvalitnejší e-shop so športovou výživou na Slovensku: protein.sk

Ukázať ponuku

Gainery

Gainery sú vysoko kalorické sacharidovo – proteínové nápoje.

Pri cvičení pomáhajú zvyšovať telesnú hmotnosť a budovať svalstvo. Sú určené pre športovcov, ktorí potrebujú rýchlo nabrať na váhe. Obsahujú jednoduché cukry a bielkoviny v rôznom pomere. Okrem prírastku váhy sa tieto výživové doplnky používajú aj na regeneráciu po tréningu.

Gainery, výživové doplnky

Pozrite si ponuku gainerov v overenom e-shope protein.sk

Kliknite na odkaz nižšie a navštívte internetový obchod viacnásobného víťaza kategórie najkvalitnejší e-shop so športovou výživou na Slovensku: protein.sk

Ukázať ponuku

Stimulanty a energizéry

Existuje množstvo doplnkov na dosiahnutie vyššieho výkonu. Obsahujú stimulanty ako napríklad známy kofeín, zelený čaj či taurin. Väčšinou ich nájdete v práškovej, gélovej či v tabletkovej forme.

Čo sa týka energizérov, v ponuke sú rôzne športové nápoje, gély a energetické tyčinky. Tieto výživové doplnky bsahujú jednoduché cukry, takže vám rýchlo dodajú potrebnú energiu a niektoré navyše aj minerály, ktoré pri cvičení strácate.

Stimulanty a energizéry, výživové doplnky

Stimulanty a energizéry na zlepšenie výkonu, koncentrácie a výdrže

Ak hľadáte účinné výživové doplnky na zvýšenie výkonnosti a výdrže počas tréningu, teda energizéry a stimulanty, tak ste tu správne. Kliknite na odkaz nižšie a navštívte internetový obchod protein.sk

Kto sa chce o tejto téme dozvedieť viac, nech si prečíta článok od Ing. Matúša Mráza: Základný sprievodca predtréningovými stimulantmi.

Ukázať ponuku

Spaľovače tukov – tabletky a nápoje na chudnutie

Spaľovače tukov sú vhodnou pomôckou pri pravidelnom cvičení a následnej úprave stravy. Pre tých, čo cvičiť nemôžu, je okrem zmeny stravovacích návykov vhodná aspoň minimálna pohybová aktivita. Napríklad chôdza a pravidelné prechádzky.

Niektorí ľudia si myslia, že ak si kúpia spaľovač tukov, tak schudnú. Len tak, bez cvičenia a upravenia stravy. Bohužiaľ to tak nefunguje.

Na akom princípe ale fungujú? Väčšina slúži na zvýšenie termogenézy pri cvičení, čím umožňujú rýchlejšie spaľovanie tukov. Preto sa bez cvičenia nepohnete. Dostupné sú vo forme kapsúl a obsahujú aj účinné látky ako kofeín, zelený čaj alebo chilli extrakt.

Niektoré spaľovače podporujú metabolizmus a termogenézu, čiže spaľovanie tukov. Takisto môžu ovplyvňovať chuť do jedla či podporovať vylučovanie vody z tela. Iné sa zasa zameriavajú na detoxikáciu organizmu a okysličovanie krvi. Na trhu viete nájsť mnoho spaľovačov tuku, ktoré fungujú na rôznych princípoch.

Tabletky na chudnutie FykotinNapríklad chudnutie s tabletkami Fykotin je založené na princípe fungovania Glykemického Indexu (GI). Recenzie na ďalšie vybrané prípravky na chudnutie si môžete prečítať tu: Garsin recenzia alebo tu: Psyllium – objavte lacný prírodný produkt na chudnutie.

 

Spaľovače tukov nakupujte výhradne u preverených predajcov

Kvalitné výživové doplnky na spaľovanie tukov pre športovcov aj pre ľudí s nadváhou nakúpite v internetovom obchode viacnásobného víťaza v kategórii najkvalitnejší e-shop so športovou výživou na Slovensku: protein.sk

Až 98% spokojných zákazníkov by odporúčalo internetový obchod gymbeam.sk

Spaľovače tukov, výživové doplnky

Kĺbová výživa

Pri veľkej záťaži v silovom tréningu je viac ako potrebné používať kĺbovú výživu. Tieto výživové doplnky je vhodné brať ako prevenciu. Netreba čakať, kým sa dostaví bolesť. Vtedy už môže byť neskoro.

Väčšina preparátov na kĺby sa používa tri mesiace bez prerušenia. Nasleduje mesiac až dva pauza a pokračuje sa ďalšími tromi mesiacmi užívania. Pri správnom užívaní sa tak vyhnete nepríjemným bolestiam, úrazom a následným pauzám v cvičení.

Bionutrian kolagén, kapsule

Bionutrian
Kolagén v kapsuliach

180 kapsulí
44,00.-€

Bionutrian je prémiový, rybí kolagén švajčiarskeho pôvodu v kapsuliach, obohatený vitamínom C. Je čistý, vysoko bioaktívny, preto sa ľahko vstrebáva.

Flextor Advance na kĺby

Flextor Advance
Kĺbový prípravok

120 tabliet
15,99.-€

Obsahuje  7 aktívnych látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v kĺboch, chrupavkách, šľachách a väzivách. Prémiový produkt pre komplexnú starostlivosť.

Aktuálna cena

Power Collagen na kĺby

Power Collagen
Kolagén proteín

350g
19,90.-€

Na efektívnu výživu kĺbov, kostí, pokožky a svalov. Na dlhodobú podporu imunity a hojenia rán. Neobsahuje laktózu ani lepok, konzervanty či cukor a umelé sladidlá.

Inca Collagen, kolagén

Inca Collagen
Bio-aktívny kolagén

30 vrecúšok
45.-€

100% čistý bioaktívny morský kolagén bez akýchkoľvek prísad. Pre svoju kvalitu a vyššiu cenu je považovaný za špičkový produkt pre solventnejšiu klientelu.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutnou súčasťou správnej životosprávy. Na trhu ich nájdete naozaj veľa. Spomeňme si niektoré.

Multivitamíny obsahujú najviac vitamínov. Mnohé z nich sú prispôsobené špeciálne pre deti, ženy, mužov či dokonca aj pre určitý druh športu. Vitamín D sa zas tvorí najmä zo slnka. Počas zimných mesiacov by ste si preto mali nájsť náhradu za slnečné lúče. Vitamín D je totiž veľmi dobrý na imunitu.

Nemali by sme zabúdať taktiež na omega-3 mastné kyseliny. Aj tie pôsobia veľmi pozitívne na imunitu, no nie je jednoduché prijať ich v dostatočnom množstve. Na trhu našťastie nájdete rybí olej. Ak vám rybí olej robí problémy, dá sa zohnať aj vo forme kapsúl.

Dôležité sú napríklad aj vitamíny skupiny B. Nachádzajú sa prakticky všade a zohrávajú svoju úlohu pri celom rade procesov v našom tele. Najviac ich využijeme na výrobu energie pri fyzickom výkone či na správne fungovanie nervovej sústavy. Takisto sú tieto vitamíny vhodné na posilnenie imunity.

V neposledom rade si spomenieme aj antioxidanty. Ochrana buniek pred poškodením je pri cvičení veľmi dôležitá. Pridajte do svojej stravy viac vitamínu C a E a odolávajte tak svalovému stresu. Vitamín E znižuje zápaly a chráni telo pred voľnými radikálmi.

Tip od trénera a fyzioterapeuta Jakuba Kollára: Pre bežných rekreačných športovcov je ďaleko hodnotnejšia suplementácia mikroživín ako makroživín. Teda vitamínov, minerálov a stopových prvkov, prípadne omega-3 mastných kyselín.

Prírodné prípravky na podporu zdravia

Napríklad na podporu imunity si pri cvičení môžete dopriať aj prípravky na prírodnej báze.

Nemusíme do seba predsa stále dávať iba chémiu, všakže? Či už šťava z AloeVera, goji, chlorellazelený jačmeň alebo rôzne oleje, existuje mnoho prírodných prípravkov, s ktorými si pomôžete vo viacerých oblastiach. O prírodných prípravkoch sa ale viac dozviete v článku Prečo už prírodné prípravky a bylinky nie sú liečivé?

Nasleduje niekoľko tipov na nákup v obľúbenom internetovom obchode. Pre lepšiu predstavu o rozmanitosti a sortimente doplnkov výživy si pozrite kompletnú ponuku, prípadne nakúpte so zľavou priamo v e-shope výrobcu.

Colostrum od Advance

Colostrum
na imunitu

90 kaps.
14,49.-€

100%  čisté colostrum s obsahom 440 mg IgG 40 v jednej kapsule. Ide o najsilnejšie colostrum dostupné na našom trhu. Veľmi účinná podpora pre imunitný systém.

Modin od Advance

Modin
proti depresii

60 kaps.
14,49.-€

Obsahuje najúčinnejšie známe prírodné látky, ktoré vám pomôžu v boji s príznakmi depresie. Prispieva k relaxácii, duševnej rovnováhe a podporí pozitívnu náladu.

Cholesten od Advance

Cholesten
na cholesterol

60 kaps.
12,99.-€

Je to obľúbený prírodný prípravok, ktorý pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu. Podľa recenzií bolo s produktom spokojných až 93% zákazníkov.

Brain Active

Brain Active
na pamäť a sústredenie

60 kaps.
15,99.-€

Unikátna kombinácia 13 prírodných látok, ktoré podporia vašu pamäť, sústredenie, mentálnu výkonnosť a energiu.
Mozgový stimulant na ľahšie učenie.

Doplnkov výživy môžete nájsť naozaj mnoho. Dúfame, že vám tento prehľad pomohol pri výbere tých správnych doplnkov pre váš progres v cvičení. Ak sa vám článok na tému výživové doplnky páčil alebo bol pre vás užitočný, zdieľajte ho prosím so svojimi priateľmi.

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

6 komentárov

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search