Prečo je kolagén potrebný pri nadváhe, chudnutí aj športe?

Kolagén, nadváha, chudnutie, šport. Nič vám to nehovorí? Tvrdíte, že to súvisí so starnutím a na stránku o chudnutí téma kolagén nepatrí? Omyl priatelia! A čo vaše dlhodobo namáhané chrupavky a kĺby, vy nemáte bolesti? Všetci vieme, že kolagén udržiava pleť a všetky tkanivá a kosti zdravé a pružnéKolagén v nás evokuje najmä hebkú pokožku a krásne vlasy. To ale platí za predpokladu, že je ho v tele dostatok. S pribúdajúcim vekom sa z tela postupne vytráca a okolo štyridsiatky sa prakticky prestáva tvoriť. Viete kedy užívať kolagén? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Kolagén kontra nadváha, chudnutie, šport

Pravdepodobne všetci súhlasíte s týmto všeobecne známym tvrdením. My však v tejto chvíli nebudeme riešiť pozitívny vplyv kolagénu na vrásky, pigmentové škvrny, strie, ani lámavé nechty a rednúce vlasy. Zamerajme sa teda na vzťah kolagénu k nadváhe a chudnutiu.

Ako spolu súvisia kolagén, obezita a chudnutie?

Vieme, že kĺby a chrupavky vystavené námahe sú z dlhodobého hľadiska náchylné na opotrebovanie a poškodenie. Naše kĺby podliehajú nielen treniu a opotrebeniu, ale aj dlhodobému preťaženiu. Chrupavka, ktorá v kĺboch pôsobí ako tlmič musí odolávať intenzívnej záťaži. Pri opakovaných nárazoch chrupavka stráca svoju pružnosť a dochádza k jej poškodeniu. To sa najskôr predstaví zvýšenou citlivosťou, a neskôr bolesťami kĺbov, alebo rozvojom osteoartrózy. 

Kolagén tvorí 30% telesného a 70% kožného proteínu

Kolagén je základná bielkovina ľudského organizmu. Je najvýdatnejším proteínom v tele, ktorý sa nachádza v ľudských a zvieracích tkanivách, svaloch, kostiach, krvných cievach a tráviacich orgánoch. Kolagén tvorí 30% telesného a 70% kožného proteínu. Už po 25-tom roku života však organizmus stráca svoju schopnosť tvorby prirodzeného kolagénu.

Po 45. roku sa tvorba kolagénu zastaví úplne. Začnú sa prehlbovať vrásky a vznikajú vačky pod očami. Vytvára sa dvojitá brada, kožné previsy (samozrejme nie len na tvári) a postupne sa zhoršuje stav pokožky na celom tele. Pripája sa starnutie kostí a spojív.

1. certifikovaná internetová lekáreň na Slovensku

Prvá Slovenská e-lekáreň

Najlekáreň odporúča až 95% zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom Heureka. V internetovom obchode najlekaren.eu nájdete množstvo overených voľnopredajných liekov a výživových doplnkov.
V ponuke lekárne je aj kolagén a ďalšie produkty s obsahom kolagénu. 

Kolagén kontra obezita a chudnutie

Povedzme, že milujete outdoorové športy a chodíte napríklad do hôr s ťažkým expedičným batohom. Asi už tušíte kam mierim. Záťaž na vaše kolená, chrupavky a kĺby býva extrémna. Všetko je poriadku, pokiaľ ide o mladého a zdravého jedinca. Samozrejme, že aj jemu sa telo poďakuje, ak mu dodá kolagén, ale my sa poďme baviť o inom.

Kolagén potrebujeme, keď sme obézni

Poďme sa baviť napríklad o takom IT- čkárovi, ktorý nosí 20 – 30 (keby len) kilový batoh v podobe nadváhy na svojom tele. A nenosí ho týždeň ani mesiac ale po mnoho rokov. Možno celý život. Samozrejme nie je to žiadny športovec, zadýcha sa už pri konzumácii jedla. Nuž teda dúfajme, že ten organizmus je mladý a kolagén sa stíha produkovať. Kto tomu verí, nech zdvihne ruku.

Kolagén potrebujeme, keď sme schudli

Ďalší príklad: žena, ktorej sa podarilo schudnúť 15 – 20 kg. Vek nebudeme uvádzať, lebo sme “slušáci”. Ruku na srdce dievčatá (lebo všetky ste mladé a krásne), vy, ktorým sa niekedy podarilo schudnúť, si spomínate na tú ochabnutú pokožku a mľandravé svaly? Určite súhlasíte, lebo dnes už to viete, že by vaše telo po takejto výraznej zmene takisto potrebovalo doplniť kolagén vo zvýšenej miere.

Kolagén je potrebný po pôrode a v čase dojčenia

Samostatnou kapitolou v živote ženy je obdobie po pôrode a v čase dojčenia. V tomto náročnom období vám kolagén môže pomôcť proti nadmernému vypadávaniu vlasov, s popraskanou pokožkou, proti striám aj s hojením po pôrode.

Už určite chápete kam mierim. Vidíte, že kolagén má súvis aj s obezitou a chudnutím. Telo ale nedokáže vždy vyprodukovať dostatočné množstvo kolagénu na neutralizovanie týchto strát. Ak sa teda chcete vyhnúť poškodeniu kĺbov preťažením, nezabudnite svojmu telu dodať kolagén.

Kedy užívať kolagén, turista v horách, Ilustračné foto

Fotografia: pexels.com

Viete, že kolagén bez vitamínu C nefunguje?

Vitamín C je pre tvorbu kolagénu nepostrádateľný

Pozrime sa na vec napríkad z pohľadu jedinca s enormnou záťažou na pohybový aparát. Množstvo kolagénu, ktorý sa nachádza v jeho svaloch, šľachách či kĺboch je priamo úmerné množstvu vitamínu C, ktorý sa podieľa na tvorbe kolagénových vlákien.

Ľudský organizmus si vitamín C vytvoriť nedokáže

Proto je potrebné túto pre život nevyhnutnú látku prijímať v potrave. Vitamín C je potrebný na to, aby naše väzivo fungovalo normálne a tvoril sa v ňom dostatok kolagénu. Prípadné nedostatky je vhodné nahradiť kvalitnými výživovými doplnkami.

Kolagén náš každodenný, na kĺby, vlasy aj tvár

Ale vráťme sa k nášmu obéznemu priateľovi IT- čkárovi. Kolagén bude potrebovať hneď 3 krát:

1. Keď si začne uvedomovať, že jeho nadváha mu môže spôsobiť trvalé poškodenie chrupaviek
Po prvý krát potrebuje dostať do tela kolagén kvôli svojej nadváhe, aby pomohol namáhaným kĺbom a chrupavkám.

2. Druhý krát siahne po kolagéne, keď schudne a bude sa chcieť zbaviť strií a ochabnutej kože
Ak sa mu podarí schudnúť, pravdepodobne bude riešiť problémy s ochabnutou kožou a striami. Pomôže mu opäť kolagén.

3. Cíti sa super, začne intenzívne športovať a zaťažovať chrupavky, čím si ich môže poškodiť ?
Povedzme, že ako človeku s normálnou hmotnosťou sa mu teraz otvoria nové možnosti a začne športovať. Kto ste to zažili a prepadli ste akejkoľvek športovej vášni, či už je to squash alebo horská cyklistika, viete, čo bude nasledovať. Jedného dňa sa možno aj on bude dotýkať hraníc svojich fyzických možností a opäť siahne po kolagéne.

No povedzte, dá sa bez kolagénu vôbec existovať?

Našťastie kolagén možno doplniť jeho pravidelným užívaním. Dokáže zmierniť bolesť kĺbov a zlepšiť ich pohyblivosť. Pomáha predchádzať výskytu degeneratívnych a zápalových ochorení pohybového aparátu.

Navyše, pri pravidelnom užívaní môže kolagén dodávaný do tela spomaliť proces starnutia pre telo tým najprirodzenejším spôsobom. Vyhladí drobné vrásky, zlepší pružnosť pokožky. Dokáže zvlhčiť a zvláčniť suchú pleť, zosvetliť pigmentové škvrny a zlepšiť kvalitu vlasov. Mimochodom, toto sa o kolagéne dozviete vo wikipédii.

Ako vám môže kolagén pomôcť?

 • pôsobí preventívne proti opotrebeniu chrupaviek a kĺbov
 • zmierňuje bolesti kĺbov a kostí a pri artritíde a reumatizme
 • zmierňuje bolesti chrbtice a ischias
 • úľava pri nervových bolestiach a chronickom zápale kostí
 • urýchľuje hojenie po zlomeninách
 • spomaľuje rednutie kostí pri osteoporóze
 • obsahuje glycín, ktorý je potrebný pre zdravý rast svalov
 • zmäkčuje okraje starých jaziev
 • vyhladzuje čerstvé jazvy, napríklad po akné či lupienke
 • napomáha hojeniu po pôrode a chirurgických zákrokoch
 • zlepšuje hojenie pokožky pri poraneniach a popáleninách
 • spomaľuje starnutie pokožky a zvyšuje jej pružnosť

Kolagén v potravinách – Ako ho môžem doplniť do svojho organizmu?

Áno, kolagén môžeme nájsť aj v strave. Napríklad v čerstvej zelenine a ovocí, v semienkach a orechoch ale vo väčšom množstve sa nachádza najmä v potravinách živočíšneho pôvodu. Najčastejšie v živočíšnych chrupavkách, hovädzích vývaroch, v bravčovej huspenine, v žraločích plutvách, v koži a podkoží morských rýb.

Vývar, hovädzí a bravčový kolagén

Nachádza sa najmä vo zvieracích kostiach a šľachách a treba ho z nich uvoľňovať pomalým varením. Vývar z nich sa označuje za superpotravinu. Benefity z konzumácie takéhoto vývaru sú viaceré:

 • spevnenie kostí a svalov
 • zvýšenie energie
 • pomáha proti infekcii a zápalu 

Pri jeho príprave dbajte na kvalitu použitého mäsa.

Morský kolagén

Je vyrábaný z morských rýb, najmä zo žraloka. Účinne viaže vodu, zabraňuje vysychaniu pokožky. Za jeden z najvhodnejších pre ľudské telo sa považuje biologicky aktívny kolagén získaný z kože rýb. Ten je najviac podobný tomu ľudskému.

Kolagén v strave nestačí – Samotná huspenina chrupavkám nepomôže

Kedy užívať kolagén - huspenina, ilustračné foto

Fotografia: dreamstime.com

Samozrejme, môžeme tieto potraviny pravidelne a dlhodobo konzumovať a budeme dúfať, že sa nám z nich podarí získať a do tela doplnť potrebné množstvo kolagénu. Vstrebateľnosť týchto želatín, dokonca ani tých, ktoré sú živočíšneho pôvodu však nie je až taká optimálna.

Kolagén na pitie alebo kolagén v potravinách?

 • Oveľa rozumnejšie bude na doplnenie kolagénu využiť kvalitné doplnky výživy. V tých sa ho nachádza oveľa vyššie množstvo ako v strave a naše telo ich dokáže zužitkovať oveľa efektívnejšie. Veľmi účinný je kolagén na pitie, napríklad Inca Collagen.

Ako si správne vybrať najlepší kolagén na kĺby

Kolagén a naše telo si dobre rozumejú. Organizmus najlepšie vie, či mu chýba kolagén do pokožky alebo do kĺbov a chrupaviek. Ale aby to celé fungovalo, musíte ho dodať telu v tej správnej forme. Aby sa v tele dobre vstrebal, musí byť bioaktívny. To znamená, že musí mať rovnakú molekulárnu štruktúru ako kolagén, ktorý produkuje vaše telo.

Čistý bioaktívny kolagén je pre vaše klby najvhodnejší, pretože je najviac podobný tomu ľudskému. Na výrobu takéhoto vysoko kvalitného produktu sa využíva takzvaná studená technológia. Týmto spôsobom sa získava kvalitný a čistý BIO produkt so zachovanou biologickou štruktúrou, ktorý má tiež prívlastky „živý“ alebo „biologicky aktívny“ kolagén. Rozhodnete sa pre kolagén v prášku alebo kolagénové tabletky?

Recenzie na kolagén pre krásne ženy, športovcov aj seniorov

Pripravujeme pre vás zaujímavé recenzie kolagénov špičkovej kvality. Na fuknčnú výživu pokožky, vlasov, nechtov, kostí, šliach, kĺbov a chrupaviek. Hľadáme najlepší kolagén pre ženy, na vlasy a pleť. Na kĺby, pre aktívnych ľudí, športovcov aj seniorov. Tak čo, ktorý bude lepší, z morských rýb alebo hovädzí?

Prečítajte si aj: Recenzia na Inca Collagen!

Inca Collagen, 3 balenia

INCA COLLAGEN je prémiový 100% čistý hydrolyzovaný kolagén z morských rýb bez prísad. Bioaktívny (živý) kolagén, ktorý sa výborne vstrebáva ako by si ho telo vyrobilo samo.

Viac o Inca Collagen!

Power Collagen, 3 balenia

POWER COLLAGEN je prírodný hydrolyzovaný kolagén peptid z hovädzieho dobytka paseného na tráve. Výrobok je bez laktózy, lepku, konzervantov, cukru a umelých sladidiel.

Viac o Power Collagen

Ak sa vám článok páčil alebo bol pre vás užitočný,
zdieľajte ho prosím so svojimi priateľmi

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search