Dedinský futbal je… Keď pre odkopnutú loptu lezieš cez plot
Poznáte to… V každej poriadnej slovenskej dedine musí byť krčma, kostol a futbalové ihrisko. V našej dedinke sme už boli nejaký ten čas bez kostla, ba aj bez krčmy, na školu sme už celkom zabudli ale futbalové ihrisko “na obecnom placi” prežilo až do dnešných dní. Pretože v Tejtokrajine ešte stále žije národ futbalový a dedinský futbal je u nás fenomén priam ukážkový.
Viete čo je najviac typické pre dedinský futbal?
Rozmýšľali ste niekedy, čo je pre dedinský futbal ale že úplne najtypickejšie?
Kedysi dávno, to boli na dedinskom ihrisku voľne sa pasúce kravy
A pravdaže, k tomu patrili aj kravské lajná v tráve, čo pomaličky vysychali na slnku a lákali nadšené muchy na hostinu.
Dôležitá je blízkosť krčmy, výčapu, bufetu, alebo aspoň pivnej pipy
Pre úspešný priebeh športovej udalosti je dôležitá blízkosť krčmy, výčapu, bufetu, alebo aspoň pivnej pipy. Občerstvenie, najlepšie sud piva na takom dedinskom derby predsa nesmie chýbať!
K dedinskému futbalu patrí aj poctivý kotlíkový guláš
Ak je v dedine fungujúce poľovnícke združenie, tým lepšie. Vďaka prísunu diviny sa pohostenie dostáva na iný, vyšší level. Ale napríklad u nás na dolniakoch, na Žitnom ostrove (medzi dvomi Dunajmi), vieme oceniť aj fajnové halászlé. Teda tradičnú rybaciu polievku. Také halászlé sa recept od receptu, v závislosti od lokality, hojnosti rýb a miestnych zvyklostí, poľahky môže pretransformovať aj na rybací paprikáš.
Netuším ako to majú s občerstvením počas športového zápolenia v iných dedinách. Možno si musia vystačiť len s obyčajnými párkami. Ozaj, viete ako sa kedysi na ligových futbalových zápasoch žartovne pokrikovalo na toho pána, čo nosil občerstvenie: “Studené párky, teplý ….!” Však viete. 🙂
Dedinský futbal prináša viac spontánnej zábavy a futbalovej radosti
Myslím, že čím je futbal menej profesionálny, tým viac nefalšovanej spontánnej radosti prináša ľuďom. Veď aj to spomínané občerstvenie stráca na kvalite s rastúcim stupňom futbalovej súťaže. Až sa nakoniec spontánne kulinárske aktivity vytrácajú úplne. Nastupuje marketing a útok všadeprítomnej reklamy. Zrazu nič nie je zadarmo, nezištne, pre radosť alebo pobavenie, všetko sa robí už len pre zisk. A je po zábave!
Našťastie, pokiaľ viem, naši miestni futbalisti momentálne nepatria ani do tej najnižšej súťaže. Zábava pokračuje! Ale kto vie… Možno sa raz zas zaregistrujú.
Bez sponzorov to žiaľ nefunguje už ani v dedinskom futbale
Je to tak, aj keď hráte futbal pre radosť, bez sponzora sa nezaobídete. Teda ak nechcete hrať “hore bez” proti “oblečeným” alebo šaškovať s reflexnými vestičkami z povinnej výbavy vášho motorového vozidla. Naozajstný futbalový dres poteší každého dedinského futbalistu. A kvalitná futbalová lopta tiež. Hoci, zo začiatku bola dobrá aj tá akciová, za nazbierané body z tankovania na benzínke.
Keď sušiace sa futbalové dresy povievajú vo vetre…
Mimochodom, futbalové dresy po veľkom praní rozvešané na šnúrach, pozdĺž ihriska, to bol ďalší, pre dedinský futbal veľmi typický moment. Viem, toto je už taktiež obraz spomienkový, dnes máme predsa všetci sušičky. Ale vždy keď pestrofarebná vlajkosláva zo sušiacich sa futbalových dresov zľahka povievala vo vetre, spomenul som si na Tibet a jeho pestrofarebné vlajočky. Že by tam bola nejaká duchovná spojitosť?
S futbalovými rozhodcami sú len zbytočné problémy
Veľkou výhodou mimosúťažného futbalového zápolenia je, že sa vždy dohodnete aj bez rozhodcu. Koniec-koncov, s futbalovými rozhodcami boli a sú aj tak vždy len problémy.
V neregistrovanom dedinskom futbale si hravo vystačíte sami, aj bez rozhodcov. Tu nikoho netrápia registračky ani počet žltých kariet. Karty sa tu riešia až v krčme po futbale. Sporné situácie sa doriešia neskôr, pri pive a poldeci. Ak je spor vážnejší, stáva sa, že niektorý z aktérov chodí pár dní alebo týždňov odutý. Ale to je asi tak všetko.
Úžasné je aj to, že pri dedinskom futbalovom zápase nikto nesimuluje
Veď načo aj, keď nejde o prachy a zápas “netočí telka”. Ak sa aj tu a tam stane úraz, divák je zvyčajne prekvapený, že pre koho to vlastne tá sanitka prišla?!
Ale podľa mňa najtypickejším prejavom dedinského futbalu je keď:
Pre odkopnutú loptu lezieš cez plot do susedovej záhrady
Dedinské ihriská majú často rôzne rozmery, tvary, ba aj sklony. Ale zaručene budú aspoň z jednej strany susediť s nejakým súkromným pozemkom. Minimálne aspoň so zeleninovou záhradou alebo ovocným sadom. Veľmi vkusným prírodným doplnkom býva tečúci potok v blízkosti futbalového ihriska. To sa potom odkopnutá lopta dole prúdom vydá do sveta.
Čo dodať na záver? Je to vždy len o ľuďoch a láske k futbalu
Vďaka zopár zanieteným jednotlivcom, ktorí dedinský futbal doslova pozvihli z popola, prebudil sa v našej ospalej dedinke na Žitnom ostrove spoločenský život.
Vďaka futbalu sa ľudia žijúci na vidieku viac stretávajú, a oveľa viac medzi sebou komunikujú. S chuťou si tu zahrá futbal amatér aj profesionál. Vek tu tiež nikto nerieši, a tak nezriedka možno vidieť súboj otca so synom. Futbalistov prichádzajú povzbudiť manželky aj s deťmi, a tak sa mimo ihriska nadväzujú mnohé susedské priateľstvá. Spoločenský život pokračuje často až do neskorých večerných hodín.
Vďaka športu to medzi ľuďmi funguje akosi lepšie a zrazu nikto nerieši, kto je Slovák, Maďar, starousadlík alebo z novej štvrte. A preto: “Nech žije dedinský futbal!”
https://www.r-gol.com/sk/halovky-nike
https://www.r-gol.com/sk/turfy-na-umelu-travu
https://www.r-gol.com/sk/kopacky-adidas
—
Ing. Ivan Chmelař | Schudni hravo | Sponzorovaný článok