Šperky pri športe. Nosiť ich alebo nie?

Snažíte sa schudnúť alebo jednoducho žijete aktívne? Okrem zdravej stravy k tomu patrí aj fyzická aktivita. Či už sa venujete posilňovaniu, plávaniu, behu alebo inej športovej aktivite, šperky by ste počas nej určite mali odložiť.

Prečo šperky a cvičenie nejdú dohromady? 

V prvom rade sa šperky pri športe veľmi ľahko poškodia. A čo je azda ešte dôležitejšie, šperky by vám počas športovania mohli zavadzať a v niektorých prípadoch aj ublížiť. Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste šperky počas cvičenia a namáhavých fyzických aktivít mali radšej odložiť. 

1. Hrozí vám úraz

Zdá sa vám, že poraniť sa šperkom nie je možné? Mýlite sa. Zvlášť pri športe je to viac ako pravdepodobné. Napríklad ak ste si nezložili prstene a športujete s náčiním ako činky, môže dôjsť k silnému otlačeniu, až zraneniu prstov. Nebezpečné sú tiež retiazky, ktoré pri športe doslova „lietajú“ a môžu sa zachytiť do športového náčinia. Takáto retiazka vás ľahko môže zraniť na krku. Pomerne časté sú úrazy uší, resp. natrhnutie ušného lalôčika, z dôvodu zachytenia náušníc do športového náčinia. 

2. Riziko zranenia hrozí aj iným

Udrieť v zápale hry niekoho do tváre rukou s mohutným prsteňom určite nie je nič príjemné. Podobných úrazov sa pri športe stáva neúrekom. Ak si nezložíte šperky, ľahko sa môže stať, že zraníte spoluhráčov alebo súperov. 

3. Šperk vás pri športe obmedzuje

Kontrolovať pri zdvíhaní činiek, či sa nedoformoval prsteň alebo pri behu neustále sledovať, či ste nestratili náušnice alebo náramok… nezmysel, však? Ak nechcete, aby vás šperky pri vašej športovej aktivite obmedzovali a chcete sa plne sústrediť na svoj výkon, nechajte šperky v šperkovnici. 

4. Poškodenie šperku je veľmi pravdepodobné

Plávate v bazéne so zlatými alebo striebornými šperkami? Iste ste si všimli, že šperky po čase stratili lesk. Je to z dôvodu chémie, ktorá sa používa na úpravu vody. Šperky sa však môžu poškodiť aj pri iných športoch. Napríklad pri cvičení v posilňovni je veľmi pravdepodobné, že si poškodíte zlatý alebo strieborný prsteň. Tieto kovy sú pomerne mäkké a stret so železom nemusia prežiť. Roztrhnutie retiazky pri behu, či kolektívnom športe, takisto nie je ničím výnimočným. 

5. Pozor na stratu šperku 

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste po športovaní hľadali zablúdenú náušnicu alebo prsteň? Že ani raz? Ak si však pri športe šperky nebudete skladať, verte, že skôr či neskôr čosi podobné zažijete. Prudké pohyby môžu spôsobiť skĺznutie prsteňa, odopnutie náušnice, či náramku. 

Aké šperky sú vhodné na šport? 

Možno máte milované personalizované šperky, ktorých sa jednoducho neviete vzdať a nosíte ich všade. Ak však svoje personalizované šperky alebo iné šperky nechcete zničiť či stratiť, nechajte ich počas športu bezpečne uschované. Na šport si vezmite výlučne športové/fitness náramky a hodinky, ktoré sú na tieto aktivity uspôsobené. 

 

Pre Magazín Shudni hravo napísal Vladimír Dzurko.
Titulný obrázok: www.canva.com

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search