Ako si vybrať ortézu na nohu?

Stavba chodidla a členku je jedinečnou kombináciou tuhosti a pružnosti. To je dosiahnuté veľkým počtom kostí, kĺbov a väzov. A každý z týchto prvkov sa môže ľahko poškodiť, čo má za následok nestabilitu kolenných a bedrových kĺbov, chrbtice, vnútorných orgánov a iných systémov. Na liečbu poranení nohy a jej regeneráciu sa používajú špeciálne ortézy. Povieme vám, ako si vybrať tú správnu a či môžete chodiť v ortéze.

Ortéza na nohu je

Zdravotnícka pomôcka určená na podporu, stabilizáciu, ochranu a korekciu chodidla a členkového kĺbu. Nosiť bandáž na chodidlo sa odporúča v nasledujúcich prípadoch:

  • zranenia, podliatiny a zlomeniny;
  • natrhnutia a pretrhnutia väzov;
  • liečba rôznych patologických stavov pohybového aparátu (valgozita, pätové ostrohy, artritída, achiloburzitída atď.);
  • pooperačné obdobie;
  • bolesť v kolene pri ohnutí;
  • bolesť nožné klenby;
  • ochrana palca;
  • prevencia a profylaxia úrazov pri cvičení a športe.

Ortézy na nohy sú vynikajúcou alternatívou sadrových obväzov. Sú navrhnuté tak, aby tesne priliehali ku kĺbu, poskytovali správny stupeň kompresie a masáže. Tieto výrobky môžu mať rôzne tvary a konštrukcie v závislosti od typu fixácie a typu patológie.

Ortéza sa vyrába z plastu, kovu, elastickej tkaniny a ich kombinácií. Nasadzuje sa na nohu alebo na jej jednotlivé časti a na fixáciu sa používajú pásky, suché zipsy alebo iné upevňovacie prvky. Výrobok je pomerne ľahký a nijako zvlášť neobmedzuje pohyb jeho nositeľa. Dá sa ľahko odstrániť pri vykonávaní hygienických procedúr.

Väčšina typov ortéz na nohy je určená na nosenie v obuvi. Iné sú buď vybavené špeciálnou podrážkou, alebo sa v nich nedá plnohodnotne chodiť.

Aby ste pochopili, ktorú ortézu si vybrať, mali by ste sa poradiť s ortopédom alebo traumatológom. Lekár prevedie vyšetrenie, v prípade potreby povie, z čoho sa skladá chodidlo, predpíše ďalšie vyšetrenia. Až po stanovení presnej diagnózy špecialista odporučí typ zdravotníckej pomôcky pre chodidlo a členok. Berte do úvahy, že len lekár môže povedať, či pri konkrétnom prípade zlomeniny je možné došľapovať s ortézou. Najčastejšie sa však stáva, že nositeľ sa môže bez problémov pohybovať.

Ako si vybrať veľkosť ortézy na členok?

Ak viete, aký typ a požadovanú funkčnosť ortézy potrebujete, zostáva už len vybrať jej veľkosť. Tá určuje účinnosť a použiteľnosť ortézy. Tu je niekoľko krokov, ako vybrať ortézu na členok:

  • Zistite požadovaný obvod členku. Ako ho zmerať? Vezmite si krejčovský meter a obtočte si ho okolo členka v najužšom mieste.
  • Určite dĺžku chodidla. Zmerajte dĺžku chodidla od päty po špičky. Alebo sa riaďte veľkosťou svojej obuvi.
  • Skontrolujte tabuľku veľkostí. Každý výrobca alebo typ ortézy môže mať individuálnu tabuľku veľkostí.
  • Skontrolujte, či ortéza dobre sedí. Ak je to možné, uistite sa, že výrobok dobre sedí na členku. Ortéza by mala poskytovať oporu a stabilitu kĺbu, ale nemala by spôsobovať nepohodlie alebo obmedzovať prietok krvi.

Ortézy na členok akéhokoľvek typu a veľkosti nájdete v online katalógu Ortek. Môžete si na stránkach https://ortek.sk/vybrať aj ortopedické topánky, ktoré sú účinné pri liečbe a prevencii rôznych patologických stavov pohybového aparátu.

Partnerský článok na tému: „Ako si vybrať ortézu na nohu?“. Autorské práva k fotografiám rieši partner.

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search