Bavlnené tričká CityZen sú vzdušné, nešpinia sa a dokážu skryť pot

Som rád, keď mám pri manuálnej práci alebo športe pocit sucha. Pretože, či už podávate zvýšený výkon alebo ste v strese, objaví sa pot. Mokré potné mapy v podpazuší vyzerajú nevábne. Na psychickej pohode ani sebadôvere zaiste nikomu nepridajú. Čo by ste povedali na také bavlnené tričko, na ktorom nie je vidieť pot? A veruže také je! Vyrába sa aj u nás, na Slovensku. Na našom trhu sú dostupné unikátne pánske alebo dámske bavlnené tričko CityZen, polokošele či elegantné pánske košele tejto značky. V ponuke je aj spodná bielizeň s technológiou CityZen, napríklad pánske antibakteriálne boxerky alebo neviditeľné tričko pod košeľu. V rubrike Recenzie som pre vás otestoval 3 produkty CityZen. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Obsah článku zobraziť

Klasické bavlnené tričká sú fajn ale zle odvádzajú pot

Bavlnené tričká sú fajn. Dobre sa nosia, sú pohodlné a vzdušné. Ale keď také bavlnené tričko prepotíte, skončila sranda. Či už vybehnete na kopec alebo starkej zrýľujete záhradu, mokré prepotené tričko vás bude chladiť. Pretože bavlna drží vlhkosť. Určite poznáte tie chvíle, keď vám kropaje potu stekajú až do jarčeka medzi polky. Staršie ročníky už vedia, že ak ich v tom momente “ofúkne” ráno sa pravdepodobne nepostavia z postele.

Bavlnené tričko, dievčina a mori

Niekedy je mokré bavlnené tričko fajn 🙂 Fotografia: unsplash.com

Prelomový objav znamenali funkčné tričká zo syntetických vlákien

Keď som pred mnohými rokmi objavil funkčné tričká, stal som sa ich vášnivým fanúšikom. Tričká boli vyrábané zo syntetických vlákien s takzvaným knôtovým efektom. Nápad spočíval v tom, že vlákna tkaniny boli vymyslené tak, aby dokonale odvádzali pot. Fungovali podobne ako knôt petrolejovej lampy, ak viete o čom hovorím. Predstavte si malilinký knôt vedľa knôtu. Jednoducho, pot sa vyparoval z veľkej plochy, a človek bol v suchu. Pamätám, ako sme vyliezli s ťažkými ruksakmi na nejaký kopec. Chrbát som mal totálne mokrý. Hore bolo veterno ale slnečno. Tričko sa vysušilo v priebehu pár minút a ja som už pokračoval v suchom.

Moje prvé funkčné tričko s knôtovým efektom stálo 100 korún

Moje prvé a doteraz neprekonané funkčné tričko s dlhým rukávom stálo presne 100 korún. To je ako by ste ho dnes kúpili za menej ako 3,50 Eur. Áno, tak dávno to bolo. Človeku sa to ani veriť nechce. Funkčného športového oblečenia sú dnes plné regále. Ale pomerom kvality a ceny sa tomu môjmu prvému asi už žiadne tričko nevyrovná.

Tričko bolo slovenské a podobné, len pod inou značkou sa vyrábali aj v Česku. Vtedy sa hovorilo, že technológia “knôtových vlákien” je výsledkom vedeckého vývoja československého textilného priemyslu. Ktovie, ako je to dnes s produktami umu našich múdrych a pracovitých predkov. Pravdepodobne ich niekto sprivatizoval aj s tými fabrikami.

Ako vzniklo bavlnené tričko CityZen?

Mimochodom, v Československu vždy žilo plno výnimočných ľudí, zlepšovateľov a vynálezcov. A nielen v textilnom priemysle. Preto ma vôbec neprekvapilo, že partia Čechov začala vyrábať veľmi zaujímavé tričká, ktoré sú ošetrené akousi prelomovou technológiou CityZen.

Český startup CityZen vstupuje na Slovensko. Vsádza na nezašpiniteľné tričká budúcnosti. (trend.sk)

Tričká Cityzen sa v súčasnosti vyrábajú na Slovensku a v Českej republike. Mne osobne je sympatické, že pred syntetickými materiálmi uprednostnili prémiovú prírodnú bavlnu. Tú dovážajú z Grécka a Egypta. Všetko ostatné je made in Czechoslovakia. Od pleteniny, farbenia, špeciálnych úprav, až po nastrihanie, ušitie a zabalenie.

Zakladatelia CityZen

Traja kamaráti z Chrudimi vyvinuli unikátne tričko, na ktorom nevidno pot, odoláva špine a znižuje zápach. Foto: Archív CityZen

Traja kamaráti sa dohodli, že budú vyrábať bavlnené tričká, akým vo svete páru niet:

 • Tričko odolá špine a neublížia mu tekutiny, dokonca ani červené víno alebo káva.
 • Na tričku nebude vidieť pot ani v horúčavách či pri strese, ba ani pri zvýšenej fyzickej námahe.
 • Tričko bude vzdušné a nebude zapáchať ani po celodennom nosení.

Celkom ako z rozprávky, že? Veď to aj chlapcom trvalo. Od nápadu až po realizáciu vari 20 rokov.

V čom je technológia Cityzen výnimočná?

Patentovaná technológia Cityzen je unikátna v tom, že tričká sa nešpinia a nie je na nich vidieť pot. Menej zapáchajú, nekrčia sa a rýchlo schnú.

Český start-up roka, spoločnosť CityZen, vyvinul vlastný spôsob úpravy bavlny.

Oblečenie CityZen ocenia najmä ľudia, ktorí sa nadmerne potia. Zápach z výrobkov CityZen je omnoho menší aj v prípade, že máte agresívnejší pot. Potvrdzujú to laboratórne aj užívateľské testy.

 

Žiadna membrána, len jedinečná technológia CityZen

Tričká CityZen nemajú žiadnu membránu, sú priedyšné ako ktorékoľvek iné, 100% bavlnené tričko. Vďaka špeciálnej úprave je tričko CityZen na tele dokonca oveľa príjemnejšie ako tie bežné.

Trik spočíva v špeciálnej úprave bavlny pre tričká Cityzen

Skúste si predstaviť, že celkovú hrúbku materiálu, z ktorého je tričko ušité, rozdelíte na dve polovice. Jedna polovička, asi 0,3 mm hrubá, vlhkosť prijíma. A 2. polovica materiálu vlhkosť odpudzuje. A dokonca zaistí, že sa na tričku nezachytí žiadna špina.

Technológia CityZen spočíva vo finte, že jeden a ten istý materiál je:

 • zvnútra veľmi savý – hydrofilný
 • zvonku vodeodolný – hydrofóbny.
Vnútorná strana trička CityZen výborne saje pot

Materiál trička s technológiou CityZen absorbuje telesnú vlhkosť a rozvádza ju do veľkej plochy. Vďaka tomu sa vlhkosť rýchlo odparuje cez pleteninu von. Vlhké tričko CityZen preto chladí menej ako bežné bavlnené tričká.

Vonkajšia vrstva chráni tričko CityZen proti špine

Vonkajšia strana trička CityZen má hydrofóbnu úpravu, ktorá ho chráni proti špine a škvrnám. Tekutiny voľne stečú bez toho, aby na tričku zanechali stopy. V horšom prípade (kečup, horčica), stačí tričko opláchnuť čistou vodou. Prípadne môžete zvyšky nečistoty jemne zotrieť vreckovkou.

Samotné technické riešenie však ostáva pod rúškom tajomstva. Majitelia si tento svoj vynález chránia ako oko v hlave. Presnejšie, technológia CityZen je chránená patentom.

Začiatok recenzie na pánske tričká a boxerky CityZen

Do redakcie dorazil balík v plastovom zásielkovom obale. Skôr by som povedal, že v drese CityZen. Kuriér otvoril dodávku a ja som hneď vedel, ktorý balík je môj. Hovorím si: “Hmm, pôsobivé, dobrý začiatok!” 

Aby som nenapínal vašu trpezlivosť, balík radšej rýchlo rozbalím. Opäť raz beriem do ruky svoj obľúbený nožík Victorinox a nadvakrát odstraňujem plastový obal. Vyberám z neho tri produkty so značkou CityZen.

 • Pánske antibakteriálne boxerky
 • Pánske tričko s krátkym rukávom
 • Neviditeľné tričko pod košeľu, pánske, krátky rukáv

CityZen vsadil na nápadité obaly a využíva recyklovaný papier

Balenie produktov s použitím recyklovaného papiera ma príjemne prekvapilo. Nie len pre šetrný prístup voči prírode. Obaly výrobkov CityZen sú veľmi originálne a zároveň účelné. Jednoduchá ale veľmi nápaditá infografika zobrazuje stručný popis benefitov a základné odporúčania ako sa starať o produkty. Aby si svoje unikátne vlastnosti zachovali čo najdlhšie. Tak toto by si už mohli všimnúť aj tí najzarytejší ignoranti návodov a manuálov. Dizajnéri a markeťáci sa naozaj snažili. 

CityZen tričká

Komunikácia s klientom je základ, osobný prístup vždy poteší

Aby som na nič nezabudol, s tričkami a boxerkami prišla aj skladaná kartička formátu A6. Ako inak, aj tá je z recyklovaného papiera. V nej poďakovanie za nákup. Priznávam, že perom dopísaný text od konkrétnej osoby potešil. Vidím, že vo firme vsadili na osobný prístup. A to sa počíta.

Opäť nasleduje výpočet výnimočných vlastností oblečenia a pokyny na starostlivosť o produkty. 

Garancia bezplatnej výmeny tovaru si zaslúži samostatný riadok.

Z informácií na kartičke by som ešte spomenul dve. City Zen získal ocenenie startup roku 2019 a hneď na to Shop roku 2020 na portále Heureka. 

Súčasťou zásielky je aj obojstranný letáčik. Je to darček od “spriatelených eshopov”. Vo chvíli, keď som písal túto recenziu, ste mohli získať darčekový poukaz na 20 Eur od Yves Rocher a zľavu 20% a dopravu zadarmo od eshopu deDoma. Je možné, že v čase, keď budete čítať tento článok to bude už niečo iné.

CityZen ďakivacia kartička a 2 zľavy

Ste prekvapení? Netreba sa čudovať. Reklama je nenormálne drahá. A žaba sedí na prameni a pýta stále viac. Takáto vzájomná podpora sa eshopom vyplatí viac. 

Priznávam, že v CityZen majú “premakaný” každý detail. Dúfam, žo to isté budem môcť povedať aj o ich produktoch.

Byť v pohodičke za každých okolností. Ja si na to potrpím už pri základných vrstvách oblečenia. Vlastne ich považujem za tie najdôležitejšie. Veď sú to vrstvy prvého kontaktu. 

Rozmýšľam, ako sa asi budem cítiť pri svojich aktivitách v bavlne od CityZen. Žeby ako v bavlnke?

Upozornenie: Produkty CityZen sú určené na aktívny mestský život

Výrobca upozorňuje, že oblečenie CityZen nie je určené pre vrcholový šport. Ide predsa len o bavlnený výrobok. Pri enormnej záťaži a veľkom prepotení môže byť na chvíľu vidieť pot. Tak znie upozornenie od predajcu značky.

Vrcholový športovec som nikdy nebol. Ale nevylučujem, že toto oblečenie dostane odomňa riadne zabrať. Žijem totiž na dedine pomerne aktívnym naturálnym spôsobom. Práce v záhrade a okolo domu, to je moja posilka. K tomu mám dvoch psov s vrtuľou v zadku. Som zvedavý ako budú produkty CityZen zvládať môj aktívny vidiecky život.

Pánske antibakteriálne boxerky CityZen

Spodná bielizeň, slipy či boxerky sú najviac exponovaná časť oblečenia. Prečo? Predstavte si napríklad niekoľkohodinový výšľap v horách. Žiadny extrém. Stačí výlet s rodinkou alebo turistika so psom. Pri outdoorových aktivitách nemáte vždy poruke šatňu a sprchu ako vo fitku. Ale ak treba, večne vlhké prepotené tričko, čo vás nepríjemne chladí, si môžete kedykoľvek prezliecť. Zvlášť muži to majú ešte o niečo jednoduchšie. Nuž ale prezliekajte si na nejakom tom frekventovanom turistickom chodníku spotené boxerky. Asi mi dáte za pravdu, že zvlášť v prípade “spodkov” treba vsadiť na kvalitu.

Boxerky CityZen

V boxerkách CityZen sa budete cítiť príjemne v každej situácii

Materiál boxeriek je elastický a príjemný na dotyk, aj keď na prvý pohľad tenší, ako by ste očakávali. Ku zvýšenému komfortu prispieva prémiová bavlna s prímesou 5 % elastanu. Bielizeň je priedušná a zároveň vám dokonale sadne na telo. Zdá sa, že zámer bol vytvoriť boxerky z ľahkého, rýchloschnúceho materiálu, ideálne do sparných, letných dní. Použitá technológia CityZen vlhkosť výborne odvádza. Navyše, testované boxerky majú antibakteriálnu úpravu účinnú proti množeniu baktérií, ktoré spôsobujú telesný zápach.

Vďaka tomu sa budete v boxerkách CityZen cítiť príjemne v každej situácii. Mne vyšlo testovanie na december ale ani pri teplotách okolo nuly mi v nich naozaj nič nechýba. Ale ako som už spomínal, výrobca nemá ambíciu tvrdiť, že tieto boxerky sú určený pre extrémne alebo zimné športy. Do snehu a chladu treba asi hľadať niečo s prímesou merino.

Boxerky CityZen povytiahnute z krabičky

Musím uznať, že strih boxeriek je zvládnutý výborne. Ploché švy sú samozrejmosťou. Náročnejší užívatelia zaiste ocenia, že vďaka nim je bielizeň pod odevom menej nápadná.

Guma v páse, zdobená logom CityZen, je široká a pohodlná. Možno vás prekvapí chýbajúca ceduľka s informáciami o produkte. Obyčajne býva všitá na vnútornej strane oblečenia. Bez nej si žiadny odev snáď už ani nevieme predstaviť. V tomto prípade výrobca otravnú ceduľu celkom vtipne nahradil potlačou.

Boxerky CityZen - potlač namiesto ceduľky

Ak trafíte svoju veľkosť tak, ako ja, všetko si sadne na svoje miesto hneď na prvý krát. Pozor však, maximálna veľkosť boxeriek CityZen je len 2XL! Osobne už mám v číslovaní oblečenia totálny zmätok. Našťastie dnes na každom dobrom predajnom webe nájdete tabuľku veľkostí, kde nájdete rozmery aj v cm. Preto si radšej si svoju veľkosť boxeriek pozorne skontrolujte, pretože spodnú bielizeň vám nevymenia.

CityZen pánske boxerky – Vyhodnotenie

Pánske boxerky CityZen - Výhody
 • Vyrobené z kvalitnej 100 % bavlny
 • Príjemné na dotyk aj nosenie
 • Kvalitné spracovanie
 • Výborne sadnú na telo
 • Pot na boxerkách nevidieť
 • Antibakteriálna úprava proti zápachu
 • Dobre sajú vlhkosť a rýchlo schnú
 • Menej sa špinia
 • Originálne balenie s osobným venovaním
 • Na obale sú prehľadné inštrukcie na užívanie a údržbu
 • Vyrobené u nás v SR alebo ČR
Pánske boxerky CityZen - Nevýhody
 • Pre niekoho možno vyššia cena
 • Výrobca odporúča prať pri 30 ºC. Nie každá práčka má túto predvoľbu
 • Nedajú sa sušiť v sušičke

Počas testovania som sa mohol na vlasnej koži presvedčiť, že boxerky CityZen sa naozaj dobre nosia. Nekrútia sa, nerolujú, nezarezávajú sa. Nikde netlačia, neznervózňujú, jednoducho sedia ako uliate. Nemáte potrebu si ich neustále naprávať.

V boxerkách som vykonával rôzne manuálne činnosti, povedzme stredne ťažko fyzicky namáhavé. Po celý čas testovania som necítil žiadnu nadmernú vlhkosť. Buď som sa prestal potiť alebo materál naozaj stíhal odvádzať vlhkosť bez toho, aby som to vôbec vnímal.

Faktom je, že som mal po celý čas pocit sucha a cítil som sa naozaj komfortne. Antibakteriálna bavlna v krízovej situácii umožní aj viacdenné nosenie. Ale to už nechám na každého z vás :).

Poznámka: Po opraní pri 40 ºC som na boxerkách nezistil žiadne viditeľné zmeny kvality. Možno uvidím neskôr 🙂

Čo dodať na záver? Chlapci z CityZen pri hľadaní finančných prostriedkov na rozbeh výroby vsadili na crowdfundingovú kampaň na HitHit. Tá sa niesla pod heslom:

„Poďte s nami do boja proti poslednej kvapke! Prečo? Pretože je to presne tá maličkosť, na ktorej záleží. Každý deň, každému mužovi.“

Kampaň dopadla mimoriadne úspešne a sériová výroba boxeriek dnes beží naplno. Všetko nasvedčuje tomu, že boj s poslednou kvapkou bol vybojovaný úspešne. Doprajte si maličkosť aj vy!

Pozrieť v obchode

Bavlnené tričko CityZen – farba khaky je ako stvorená do prírody

Ďalším testovaným kúskom je pánske bavlnené tričko CityZen s krátkym rukávom. Na výber sú dva typy výstihov – okrúhly a o čosi viac „formálny“ véčkový. Ja som si na test zvolil okrúhly. Z dostupnej ponuky si vyberám farbu dark khaki. Je to farba tmavo zelená. Presne taká, akú mávali legendárne Vétriesky, čerstvo vytiahnuté z vojenských eNZetov.

V meste už vďaka okolnostiam veľa času netrávim a na vidiek či do prírody je to farba ako stvorená. V prírode som rád nenápadný. Pôvodne som chcel svetlejší odtieň. Ale tričká zdá sa idú na dračku, tak momentálne na mňa ostala len takáto tmavá khaki farba. Nuž čo, hovorím si, však ona časom a praním možno vybledne.

City Zen tričko dark khaki

Na prvý pohľad je City Zen tričko celkom obyčajné ale zdanie klame

Veru, zdanie klame. Tak si radšej pripomeňme, že všetko oblečenie od CityZen má špeciálnu, patentom chránenú úpravu. Tá mu dáva celkom unikátne vlastnosti. Radí ho tak medzi najmodernejšie tričká v súčasnosti vyrobené, či už u nás na Slovensku alebo v Česku.

Technológia City Zen má za úlohu zabezpečiť pri nosení trička príjemný pocit sucha a zároveň ho chrániť z vonkajšej strany proti znečisteniu. Vďaka špeciálnej úprave textílie pot ani mokré škvrny na tričku nevidno. Aj napriek úprave tkanina ostáva vzdušná a pri dotyku s telom príjemná. Materiál „dýcha“.

Zopakujme si, v čom spočíva výnimočnosť trička CityZen:

 • Vnútorná strana trička absorbuje vlhkosť a rozptýli ju na veľkú plochu, čím sa zrýchľuje odparovanie telesnej vlhkosti.
 • Vonkajšia strana odpudzuje kvalpaliny, rôzne škvrny a špinu. Prípadné zvyšky nečistôt sa dajú ľahko zotrieť.

V akomsi článku alebo video-rozhovore s výrobcom som zachytil, že špeciálne vlastnosti trička City Zen sa po päťdesiatich praniach znížia na 75%. Rozmýšľam, ako často asi budem prať tričko, ktoré sa nešpiní a nesmrdí :).

Ako si vybrať veľkosť trička City Zen

Kedysi, keď som prišiel do obchodu s odevami, teta predavačka si ma premerala skúseným okom a odhadla moje miery na prvý krát. Veľkostné čísla alebo písmenká som s dôverou používal dlhé roky. Priznávam, že časom sa moje telo patrične objemovo zdeformovalo ale veľkosť oblečenia stačilo len patrične korigovať. Všetko dávalo zmysel. Ale to, čo sa v posledných rokoch porobilo s označovaním odevov, to je nad rámec môjho chápania. A dôrazne upozorňujem, že je to problém všeobecný. Netýka sa len produktov City Zen, práve naopak!

CityZen treba pochváliť, pretože ponúkajú za mierny poplatok možnosť tričko dodatočne upraviť na mieru.

Chcem veriť, že táto zmena vo veľkostnom označovaní odevov má pre občanov EU iste hlbší zmysel. Nie ako už toľkokrát zosmiešňované zakrivenie uhoriek. Aby ste vedeli, aktuálne nosim odevy od veľkosti M až po 4XL, podotýkam všetky kupované u nás. Začínam mať pocit, že asi niečo nebude v poriadku.

Dobre vám radím – Pri objednávke v eshope bez veľkostnej tabuľky ani klik!

Veril som značeniu veľkostí odevov a nakupoval som podľa toho automaticky a bez akýchkoľvek problémov dlhé roky. Až pokiaľ som nezažil nemilé prekvapenie. Dnes už v žiadnom eshope bez dôslednej kontroly s tabuľkou veľkostí oblečenie zásadne neobjednávam. A radím to aj vám. Ušetríte čas, peniaze aj nervy s poštou.

Tabuľka veľkostí odevov

Tak to bolo aj v prípade tričiek City Zen. Skôr ako som sa rozhodol pre konkrétnu veľkosť, dôsledne som skontroloval rozmery v tabuľke veľkostí. Dokonca som si zohnal krajčírsky meter a dvakrát som sa celý premeral.

Poznáte to staré slovenské porekadlo: „Dvakrát meraj, raz objednávaj?“

Užitočná rada: Pri určovaní veľkosti zmerajte niektorý svoj starší odev, ktorý je vám „akurát“. Robím to tak tiež. Už ma vôbec neprekvapuje, že mám zrazu veľkosť 4XL. Pokrok nezastavíš. Snažím sa myslieť progresívne. Kľudne si to nové tričko oblečiem pod svoju obľúbenú mikinu veľkosti M. 

Dosť bolo rečí, nastal čas rozbaliť tričko CityZen a poriadne ho otestovať

Aj napriek všetkým týmto opatreniam som pri obliekaní od vzrušenia ani nedýchal. Nebude mi tričko obtiahnuté na bruchu? Budem sa v ňom cítiť pohodlne? To fakt mám 4XL, neprehnal som to s tou veľkosťou? Nebude mi až príliš veľké?

Našťastie, tričko mi sadlo ako uliate. Vyplnil som ho pekne, ani kúsok nevyšiel nazmar :). A citim sa v ňom vinikajúco! Čo tam potom, že je o kus dlhšie ako potrebujem. Na to som si už zvykol. V posledných rokoch sú mi všetky tričká dlhé. Mám ich ako ruský Ivan z rozprávky o Mrazíkovi rubašku. Už len motúzikom podviazať. To isté platí aj pri nohaviciach. Kdeže sú tie časy, keď som si mohol kúpiť odev takmer na mieru. Za vinu to dávam prílišnej unifikácii výroby za účelom zníženia výrobných nákladov. Alebo, že by chcel niekto unifikovať nás, ľudi? Preto ešte raz veľká vďaka za možnosť dodatočnej úpravy trička, milý CityZen!

Ako sa cítim v tričku CityZen?

Bavlna je bavlna. Keď je kvalitná, ten pocit sa nedá ničím nahradiť. Aj keď, priznávam, spočiatku som sa trošku obával, či si nebudem pripadať „ako v igelite“. Veď predsa, špeciálna technológia tkaniny spôsobuje, že tričko „neprepúšťa tekutiny“. Ale môžem povedať, že akékoľvek obavy z nepohodlia, či už pocit nepriedušnej látky alebo umeliny sa nenaplnili. Tričko je na tele aj na dotyk príjemné, pohodlné, materiál je ľahký a vzdušný.

Šitie je precízne, švy sú úhľadne spracované. Žiadne trčiace nite ani lajdácke ukončenia, s akými sme sa roky stretávali pri lacných čínskych produktoch. Naopak, kvalitou tričko smelo konkuruje svetoznámym značkám. Ktoré sa, kto by to bol povedal, najčastejšie šijú takisto v Číne. Alebo ich ešte stále šijú deti v Bangladéši? Práve preto mám ako lokálpatriot a človek s veľkým zmyslom pre lokálnosť o to väčšiu radosť, že sa tričká City Zen kompletne vyrábajú v SR a ČR.

Vedeli ste, že na jedno tričko City Zen sa spotrebuje približne 8 km bavlnenej priadze a 120 m nití?

Trochu ma však prekvapila hrúbka materiálu, z ktorého je tričko vyrobené. Zdalo sa mi na prvý dojem pomerne tenké. Ale bol to zrejme len pocit. Pretože aj v chladnejších mesiacoch je stále dostatočne teplé. Veď, nie je to nič nové, že tkanina z kvalitnej bavlny dokáže v kontakte s pokožkou regulovať teplotu. V lete chladí a v zime zohrieva.

Zdá sa, že tričká CityZen odpudzujú vodu, sú nepremokavé?

Nemýľme si dojmy s pojmami. Je síce pravda, že voda alebo iná tekutina po tričku City Zen naozaj stečie. Vo väčšine prípadov dokonca nezanechá po sebe žiadne stopy. Je to spôsobené už vyššie spomínanou hydrofóbnou úpravou tkaniny. Ale skutočnú nepremokavosť zaručí odevu jedine špeciálna membrána. Kvalitná membrána chráni pred dažďom a snehom. Zabráni tomu, aby voda cez odev prenikla. Na druhej strane prepúšťa pot na povrch odevu, kde sa potom vlhkosť odparí. Tričká CityZen v sebe membránu nemajú.

Načo je potom dobré také tričko? Tiež som nad tým rozmýšľal. Netreba však zabúdať, že tričko je len tričko aj keď je neobyčajné. Na vyšší stupeň ochrany proti zime, dažďu a snehu sú určené iné časti oblečenia.

Tričko CityZen má schopnosť ochrany pred škvrnami a špinou

Schopnosť ochrany pred škvrnami a špinou je ďalšia pridaná hodnota. Je predsa super, ak tričko vydrží bez špinavých fľakov a škvŕn aj po dlhšom používaní. Alebo ak sa vám stane drobná nehoda, napríklad v jedálni. Nemáte predsa možnosť prezliecť sa okamžite, vždy a za každých okolností.

Na internete koluje viacero videí, kde výrobca aj rôzni recenzenti testujú tričká CityZen. Skúšajú odolnosť voči čírym aj farebným tekutinám a všelijakým nečistotám kuchynského charakteru. Oblejú, zababrú a hneď aj opláchnu čistou vodou. Zvyšky nečistôt čo najrýchlejšie zotrú obrúskom a tričko je opäť „ako nové“. Prečo sa všetci tak ponáhľajú? Veď nechajme gebuzinu pôsobiť na tričku dlhšie, otestujme ho poriadne!

Tričko znečistené horčicou

Ten nápad ma zaujal. Ani na chvíľku som nezaváhal. Rozhodol som sa, že aj ja urobím test. Podarí sa mi tričko ušpiniť tak, že ostane znečistené fľakom tak, ako bežné bavlnené tričká?

Pri svojom pokuse som vsadil na Kremžskú horčicu. Nechal som ju na tričku pôsobiť viac ako 15 minút. Aby mala čas dobre sa zažrať do tkaniny. Potom som horčicu spláchol krhlou vody. Na tričko som vylial celých 5 l. Samozrejme, na zvyšné nečistoty som použil papierovú servítku. Chcete vedieť ako obstálo tričko v mojom teste? Pozrite si v krátkom videu:

Najväčším prínosom trička CityZen je fakt, že na ňom nie je vidieť pot

Myslím, že podstatné je to, ako si tričko City Zen poradí s potom. To je predsa jeho hlavný benefit. Bol som naozaj zvedavý ako to funguje. Preto som sa rozhodol, že ho aspoň 3 dni zo seba nevyzlečiem. Ja viem, humusák, poviete si. Ale čo keby som sa stratil alebo zranil na prechádzke v lese? S vybitým telefónom pochopiteľne. Možno by som čakal na pomoc aj dlhšie. Konečne, veda si vyžaduje odriekanie a často aj osobné obete.

Ale nebojte sa, v horách som sa nestratil. Motal som sa okolo domu, v dedine alebo po blízkom okolí, v chotári s mojimi psami. Slovenský kopov a krížený Jack Russell vám raz-dva vysvetlia, čo je to aktívny pohyb v prírode. Pokiaľ ide o ďalšiu fyzickú záťaž, pílil som a káľal drevo. A keď počasie dovolilo, trochu som kopal v záhrade. V zime, keď robím túto recenziu mám samozreme na tričku oblečené aj ďalšie vrstvy. Aby som bol pri testovaní čo najviac objektívny, obliekol som si na testované tričko takzavné funkčné oblečenie. Nech to tričku nepokazím. V dome, už len v samotnom tričku, sa zase čo najviac zdržujem v blízkosti rozkúreného krbu.

Aj keď bude tričko City Zen zvnútra prepotené, na vonkajšej strane nebude pot vidieť

Možno nie som ten najvhodneší adept na takéto testovanie. Napriek svojej nadváhe sa aj pri zvýšenej fyzickej záťaži potím len mierne. Aj v tričku CityZen po nejakom čase pociťujem vlhkosť. Ale skôr ako ma začne chladiť, prestanem ju vnímať. Pot sa naozaj rýchlo odparí. 

Vnútorná strana trička čo najrýchlejšie nasaje pot. Rozptýli ho do veľkej plochy aby sa mohol čo najrýchlejšie odpariť. Ak tomu správne rozumiem, vonkajšia úprava tkaniny má za úlohu zabrániť tvorbe nevkusných potných máp. Dáva to zmysel.

Vlhký rub a suchý líc trička City Zen

Možete sa sami presvedčiť, že hoci bude tričko City Zen zvnútra prepotené, na vonkajšej strane nebude pot vidieť. Samozrejme všetko má svoje hranice. Ak ponesiete batoh, pot sa logicky odparovať nemôže. V extrémnych prípadoch sa môže na krátky čas objaviť vlkosť aj na vonkajšej strane. Ale na vzduchu sa čoskoro odparí a škvrny sa opäť stratia.

Aby City Zen tričko fungovalo celoročne, treba brať zreteľ na to, aby ani ďalšie vrstvy oblečenia nebránili odparovaniu vlhkosti. Nuž a v letných mesiacoch je to celé iba o tričku.

Tričko CityZen by test vydržalo aj dlhšie ale ja už nie – šup do sprchy!

Je to tak. Tričko CityZen sa držalo statočne. A bez prania by vydržalo aj dlhšie. Stačí ho len vyvetrať. Ale ja na rozdiel od trička začínam zapáchať aj sám sebe. Myslím, že už som toho pre vedu obetoval dosť. Takže rýchlo do sprchy a ideme hodnotiť!

Tričko visí na strome a vetrá sa, v popredí pes

Tričká CityZen – čo si o nich myslia ľudia

Mám taký zvyk, že keď robím nejakú recenziu zaujímam sa aj o skúsenosti iných ľudí. Prebehnem internet, a navštívim diskusie, pozriem hodnotenia, prečítam si viaceré recenzie.

Pozitívne užívateľské odozvy na tričká CityZen sú v absolútnej prevahe. Zatiaľ, čo odolnosť proti špine a tekutinám je vnímaná skôr ako „srandička“, ochrana pred potnými mapami je nepochybne veľmi užitočná. Ak sa potíte o niečo viac, tričko CityZen oceníte v práci, na výlete v prírode, aj v neformálnej spoločnosti. Pot zo stresu, zo zvýšenej fyzickej námahy aj v horúcich letných dňoch ostane skrytý.

Ale aby som len nechválil, stretol som sa aj s vyjadreniami ľudí, ktorí sa vraj vôbec nepotia. Tí samozrejme v takomto tričku zmysel nevidia. Tvrdia, že sú to pre nich vyhodené peniaze a za cenu jedného zázračného trička si kúpia 2 – 3 obyčajné bavlnené. Iste, majú na to právo. Možno sa nepotia preto, že nič nerobia, len trollujú v klimatizovanej miestnosti :). A nám, čo sa či už viac alebo menej potíme, ostáva len závidieť. Či?

Je tričko CityZen nekrčivé? To asi celkom nie. Ale povedal by som, že sa krčí oveľa menej ako bežné tričká.

Čo ma na tričku CityZen prekvapilo negatívne?

Len taká drobná nepríjemnosť, ktorá sa našťastie ukázala len ako samoodstrániteľný nedostatok. Vysvetlím.

V reakcii zákazníka vo zverejnenom dotazníku spokojnosti som zachytil nasledovný problém. Zákazník sa sťažoval, že na tričku po rozbalení objavil dva svetlé vertikálne pásy. Myslím, že to zaskočilo aj samotného predajcu. Ale musím priznať, že sa zachoval veľmi profesionálne a bez akýchkoľvek výhovoriek ponúkol zákazníkovi výmenu tovaru.

Pásy na tričku

Viete si predstaviť to prekvapenie, keď som po rozbalení uvidel na testovanom tričku také isté pásy?! A viete, čo som s nimi urobil? Celkom nič, veď predsa testujem! Tričko som si obliekol a pásy po pár hodinách zmizli. Tkanina je bez akejkoľvek vady.

Rozmýšľal som, ako mohol tento problém vzniknúť. Výrobca to už možno vie presne a ja mám tiež svoju vlastnú teóriu. Pri rozbaľovaní som totiž dostatočne neotvoril „bežec“ na uzávere plastového obalu. To pri vyťahovaní trička pravdepodobne spôsobilo trenie o drsný recyklovaný papier, ktorý je súčasťou balenia. Tak vznikli papierové stružlinky, ktoré sa prejavili ako spomínané 2 svetlé pásy v miestach skladania látky.

V každom prípade rozbaliť si nové tričko a objaviť na ňom akési pásy je zaiste nemilé prekvapenie pre každého zákazníka. Nejeden si možno povie: „Dofrasa, kde sa tam tie pásy nabrali?“ Nemá každý talent detektíva ako ja ha-ha :). Ešteže nakoniec všetko dobre dopadlo.

CityZen pánske tričko s krátkym rukávom – Vyhodnotenie

Tričko CityZen je na prvý pohľad naozaj celkom obyčajné tričko. Nie je to módny výstrelok svetoznámej značky ani dizajnérsky skvost. Davy na vás nebudú upierať závistlivé pohľady. Budete nenápadní a o to tu asi ide. Isté je, že tričko bez nechutných potných škvŕn vám dodá sebadôveru a pocit pohody aj v náročných životných situáciách.

Výhody trička CityZen
 • Pot na ňom nevidieť a necítiť
 • Dobre saje vlhkosť a rýchlo schne
 • Dodá vám sebadôveru
 • Menej sa špiní, odpuduje tekutiny a nečistoty
 • Takmer sa nekrčí
 • Kvalitná prémiová 100 % bavlna
 • Príjemné na dotyk aj nosenie
 • Kvalitné spracovanie
 • Výborne sadne na telo
 • Originálne balenie s venovaním
 • Prehľadné inštrukcie na užívanie a údržbu
 • Tričko netreba žehliť
 • Vyrobené u nás v SR alebo ČR
Nevýhody trička CityZen
 • Pre niekoho vyššia cena
 • Výrobca odporúča prať pri 30 ºC. Máločo periem na takú nízku teplotu. Buď musím prať tričko samostatne alebo bude väčšinu roka čakať v koši na špinavú bielizeň.

 • Nedá sa sušiť v sušičke

S bavlneným tričkom CityZen som spokojný. Presvedčil som sa na vlastnej koži, že zvládne nielen nástrahy veľkomesta. Nestratí sa ani na pri rekreačnom športe, či aktivitách spojených so životom na vidieku. Je vhodné na každodenné nosenie ale bez problémov s ním absolvujete aj viacdňový pobyt v prírode. Pritom je dobre vedieť, že dokáže skryť pot a zároveň veľmi dobre schne. Zaiste oceníte aj jeho odolnosť voči zápachu. Pre ceny a kompletnú ponuku tričiek prejdite na City Zen shop.

CityZen pôsobí ako celkom obyčajné bavlnené tričko. Až na to, že bežné tričká s ním vonkoncom nemožno porovnávať. Ak však hľadáte niečo viac formálne ale s rovnakými vlastnosťami, potom vám odporúčam veľmi vydarené pánske polokošele značky CityZen.

Ukáž cenu!

Antibakteriálne neviditeľné tričko pod košeľu CityZen

Neviditeľné tričko proti poteniu od CityZen. Tak ho prezentuje sám výrobca. Tento kus bielizne má všetky unikátne vlastnosti tričiek CityZen. K tomu ako bonus antibakteriálnu úpravu a ešte zopár maličkostí, ktoré vám určite prídu vhod.

Tričko CityZen telovej farby je vhodné na nosenie pod košeľu, mikinu, sveter alebo ak chcete, hoci aj pod ďalšie tričko. Telová farba, nenápadné ploché švy a priliehavý strih prispeli k tomu, že tričko je neviditeľné aj pod tenkou bielou košeľou.

Neviditeľné tričko pod košeľu na modelovi

Ilustračná fotografia prebratá z City Zen shop

Aby to celé fungovalo, musí vám tričko dokonale sadnúť na telo. Výrobca pre ten účel pridal do tkaniny, inak čistej prémiovej bavlny, aj 5 % elastanu.

„Len to, že nie je vidieť pot, nám nestačí. Čo keby nebolo vidieť ani samotné tričko? Škvrny od potu a obrysy trička pod košeľou nech ukazujú svetu ostatní.“

Viac farebných odtieňov však nehľadajte. V CityZen dlho hľadali a testovali ten správny odtieň, kým dosiahli očakávaný efekt „neviditeľnosti“. Zato si však môžete vybrať tričko s jednoduchým alebo ak sa potíte viac, so zdvojeným podpazuším. Mne našťastie na testovanie aj bežný život celkom postačí  „len“ jednoduché vyhotovenie.

Bavlnené tričko pod košeľu od CityZen mi pripomína dávne časy, keď páni nosili bavlnené spodky a nátelníky. Ako spodnú vrstvu oblečenia. Pamätám si, že ešte aj my sme ako malé deti museli v zime nosiť teplé pančušky a potom, keď sme boli starší spodky, zvané aj rytierky.

V dobách, keď sa ešte nevyrábali funkčné tričká, dobré nám boli aj bavlnené spodky a nátelníky. Kým boli suché, vedeli príjemne zohriať. A tak som dostal taký nápad, inšpiráciu pre výrobcu: Čo keby ste začali vyrábať aj spodky s technológiou CityZen?

Aj neviditeľné tričko pod košeľu CityZen dokáže skryť pot

Keď si to okolnosti vyžadujú, zvyknem si pod košeľu obliecť tielko alebo tričko. Ako spodnú savú vrstvu. Bežné tričká pot v podpazuší iba nasajú ale s odparením vlhkosti je to už horšie. Našťastie takzvané neviditeľné tričko od CityZen funguje rovnako, ako všetky ostatné tričká tejto značky. Nie je na ňom vidieť pot. Buďte bez pochýb, aj neviditeľné tričko pod košeľu CityZen výborne absorbuje vlhkosť a rozvádza ju do veľkej plochy. Vďaka tomu sa pot odparí oveľa rýchlejšie.

Antibakteriálna bavlna ničí baktérie a zmierňuje telesný zápach

Keďže ide o spodnú bielizeň, tričku CitiZen proti poteniu, bola na zlepšenie vlastností pridaná aj antibakteriálna úprava. Tričko nielenže rýchlo odparuje pot ale dokonca intenzívne likviduje baktérie, ktoré spôsobujú premenu potu na nepríjemný telesný zápach.

Neviditeľlé tričko pod košeľu

Tričko pod košeľu CityZen a moje skúsenosti s ním

Zisťujem, že tričko je ešte o čosi dlhšie, ako býva v posledných rokoch u mňa zvykom. Ale tentoraz je to v poriadku. Tričko je totiž predurčené na skryté nosenie v nohaviciach. Predĺženie slúži na to, aby z tých nohavíc svojvoľne nevyliezalo.

Pokiaľ ide o výber veľkosti, ak chceme aby tričko pod košeľu CityZen plnilo svoj účel, musí nám dobre sedieť na tele. Malo by byť obtiahnuté, tkanina nesmie tvoriť záhyby. Jednak preto, aby tričko dobre fungovalo a samorejme aj preto, aby ho pod košeľou nebolo vidieť. Veď na to je predsa určené.

Neznášam obtiahnuté oblečenie. Ale čo sa dá robiť… Ak má byť tričko pod košeľou neviditeľné, musí byť vypasované. To znamená, že potrebujem aspoň o dve čísla menšiu veľkosť ako pri klasickom CityZen tričku.

Po jeho oblečení sa spočiatku ošívam, tričko ma dokonale oboplo. Ale na moje prekvapenie mi to nie je až tak nepríjemné. Po chvíli si zvyknem a viac si ho už na tele nevšímam. Vykonávam v ňom všetky každodenné rutinné činnosti. Vrátane tých fyzicky náročnejších. Všetko bez akýchkoľvek obmedzení. Viackrát prerušujem činnosť a kontrolujem tričko dotykom. Som rozohriaty, podávam výkon a potím sa. Cítim vlhkosť na pokožke, znova a znova ohmatávam tričko v podpazuší. Vonkajšia strana tkaniny je naozaj suchá, bez zmeny.

Ak mám pravdu povedať, na ulicu by som s mojou figúrou v takto obtiahnutom tričku určite nikdy nevyšiel. Ale strácam plachosť keď si uvedomím, že je to len spodná vrstva. Prekryje ju predsa ďalší, voľnejší kus odevu. Moje telesné nedostatky budú zdanlivo skryté a sebavedomie aspoň na čas oklamané. Hoci… Možno mi nebudete veriť, ale ak zistím, že si tričko udrží svoju veľkosť aj po vypraní, tak možno skúsim ešte o číslo menšie. Verím, že výsledok bude zasa o niečo lepší. Operiem, oblečiem a potom sa rozhodnem.

Čo o neviditeľnom tričku pod košeľu CityZen hovoria ľudia?

Ako príklad uvádzam jedno z mnohých kladných hodnotení od spokojného zákazníka City Zen. Táto recenzia je z portálu Heureka. Pán sa veľmi potí. Ale tričko pot udržalo a košeľa ostala suchá. V recenzii dáva tričku 5 hviezdičiek a plánuje si kúpiť aj ďalšie City Zen oblečenie.

City Zen - hodnotenie spokojného zákazníka

Antibakteriálne neviditeľné bavlnené tričko pod košeľu CityZen – Záverečné hodnotenie

Môžem potvrdiť, že antibakteriálne neviditeľné tričko pod košeľu CityZen má všetky pozitíva výrobkov tejto značky. Je pohodlné, vzdušné a dobre sa nosí. Samozrejme výborne plní všetky účely, pre ktoré bolo vytvorené.

Pre „agresívnych potičov“ je v ponuke aj tričko so zdvojeným podpazuším.

Navyše antibakteriálna bavlna predĺži váš komfort ešte o čosi viac. Neviditeľné tričko proti potu využijete nielen v letných horúčavách ale aj pri rôznych stresových situáciách. Napríklad na skúške, na prvom rande, náročnom obchodnom rokovaní, alebo ak vás zavolajú k šéfovi na koberec. City Zen oblečenie váš pot nevyzradí. Naopak, zvýši vám sebavedomie a dodá psychickú výhodu v krízových situáciách.

CityZen pánske tričko pod košeľu – Vyhodnotenie

Výhody trička pod košeľu CityZen
 • Vyrobené z kvalitnej 100 % bavlny
 • Príjemné na dotyk aj nosenie
 • Kvalitné spracovanie
 • Výborne sadne na telo
 • Pot na ňom nevidieť
 • Antibakteriálna úprava proti zápachu
 • Dobre saje vlhkosť a rýchlo schne
 • Menej sa špiní
 • Takmer sa nekrčí
 • Originálne balenie s osobným venovaním
 • Na obale sú prehľadné inštrukcie na užívanie a údržbu
 • Vyrobené u nás v SR alebo ČR
Nevýhody trička pod košeľu CityZen
 • Pre niekoho možno vyššia cena
 • Výrobca odporúča prať pri 30 ºC. Asi ho budem prať ručne 🙂 Alebo šup s ním s ostatnými handrami na 40-ku!
 • Nedá sa sušiť v sušičke

Stresové situácie našťastie už riešiť nemusím ale na tričko pod košeľu City Zen si rád zvyknem. Trávim veľa času vonku v prírode a v pohybe. Sú chvíle, keď si rád oblečiem aj spodnú vrstvu oblečenia. Dodáva mi väčší pocit pohody. Používam na to takzvané funkčné tričká. Ich vlastnosti sú samozrejme nenahraditeľné. Ale nedajú vám ten pocit pohodlia, ktorý vám dá bavlna. Ak viem, že existuje bavlnené tričko, ktoré dokáže tým funkčným z umelých vlákien aspoň do určitej miery konkurovať, bez váhania po ňom siahnem.

Záverečné zhrnutie recenzie na oblečenie City Zen

Hoci sú tričká a vôbec City Zen oblečenie stvorené a určené pre aktívny mestský život, nestratia sa ani na iných frontoch. Mám z nich aj v nich dobrý pocit. Oblečenie City Zen som si počas testovania užíval a rád ho budem nosiť aj naďalej. A odporúčam ho aj vám. Vyskúšajte, som presvedčený, že s kúpou výrobkov CityZen budete spokojní! 

City Zen oblečenie na vlastnej koži skúšal a testoval Ivan Chmelař. Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie!
Za poskytnutie produktov na testovanie ďakujeme spoločnosti CityZen s.r.o.
Fotografie a videá: Ivan Chmelař, fotografie prebraté z webu cityzen.sk boli použité so súhlasom CityZen s.r.o.

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search