Smoothie mixéry – Ako si vybrať najlepší smoothie mixér?

Smoothie mixéry sú špeciálne mixéry, vhodné práve na prípravu smoothie nápojov. Tajomstvo chutného a zdravého smoothie spočíva v kvalitnom mixéri, ktorý dokáže zo surovín získať maximum vitamínov, minerálov a vlákniny. Prinášame návod, ako si vybrať najlepší mixér na smoothie.

Smoothie mixéry: Čo treba vedieť, kým sa rozhodnete kúpiť mixér?

Smoothie mixéry sú hitom posledných rokov. Na trhu sa jedného dňa objavili aj špeciálne mixéry, vhodné práve na prípravu smoothie nápojov – tzv. Smoothie Makers. Takéto mixéry se líšia oproti bežným prístrojom v tom, že majú nože často účelne navrhnuté na maximálne efektívne získavanie živín a nádobu prispôsobenú na mixovanie. Nádoba väčšinou slúži priamo na pitie a býva vybavená samostatným vekom na ľahké uchovanie a prenášenie nápoja.

Výkonnejším variantom týchto smoothie mixérov sú nutričné mixéry, ktoré si dokážu poradiť aj s tvrdými jadrami či semienkami.

Tajomstvo chutného smoothie spočíva v mixéri

Prinášame návod, ako si vybrať ten najlepší smoothie mixér.

Iba smoothie mixér vyťaží z ovocia a zeleniny maximum pre zdravie

Mnohí z vás na prípravu smoothie používajú odšťavňovače na výrobu štiav alebo džúsov. Smoothie mixéry se líšia od odšťavňovačov predovšetkým v tom, že spracovávajú celé ovocie vrátane šupiek. Takouto prípravou teda nevzniká len vylisovaná šťava alebo džús, ale sýtejší a ešte zdravší nápoj s obsahom vlákniny.

Na čo sa treba zamerať pri výbere smoothie mixéru?

Smoothie mixéry - pekná žena pripravuje smoothie

Príkon

Ak chcete do smoothie pravidelne pridávať orechy alebo ľad, voľte mixér s príkonom min. 1000 W.

V prvom rade by sme sa mali zamerať na príkon. Mixéry disponujú príkonom od niekoľko málo desiatok wattov, až po 2200 W. Samozrejme platí, čím väčší príkon, tým viac toho mixér zvládne. Mixér, ktorý má príkon 700 W a viac, dokáže spoľahlivo vyrobiť smoothie zo surovej zeleniny a ovocia.

  • Pokiaľ však počítate s tým, že budete do smoothie pravidelne pridávať orechy, semienka alebo ľad, vyberte si radšej ešte silnejší prístroj, ktorý bude mať príkon aspoň 1000 W alebo viac.

Počet otáčok

Určuje ako rýchlo a kvalitne sa potraviny rozmixujú, tlačítko „Pulse“ umožňuje ľahkú kontrolu.

Tento údaj nám uvádza, koľkokrát sa nôž otočí za minútu a aj tu platí, že čím viac otáčkami mixér disponuje, tým sa potraviny rýchlejšie a kvalitnejšie namixujú. Väčšina mixérov disponuje otáčkami v rozmedzí 10 až 28 tisíc otáčok za minútu. Najnižšie otáčky sú určené na miešanie, najvyššie naopak na drvenie ľadu či sekanie orechov. Medzi jednotlivými rýchlosťami je možné voľne prepínať.

  • Najvyššia rýchlosť býva označovaná ako „Turbo“. Tlačítko „Pulse“ umožňuje mixovanie pri najvyššej rýchlosti na krátky čas. Stlačením tohoto tlačítka sa mixér roztočí, a akonáhle sa tlačítko uvoľní, mixér sa okamžite zastaví. Táto funkcia je užitočná najmä vtedy, ak potrebujete napríklad rozmixovať niečo nahrubo, alebo na ľahkú kontrolu požadovanej konzistencie nápoja.

Smoothie mixer, chlapík pripravuje smoothie

Hlučnosť

Produkty s hlučnosťou do maximálne 72 dB majú označenie „Silent“.

Za chodu býva hlučnosť mixérov o niečo vyššia, uvádza sa, že zvyčajne okolo 90 dB, čo je naozaj pomerne hlučné. Táto hlučnosť je spôsobená predovšetkým vplyvom rotácie motoru a tiež vibráciou tvrdších potravín.

  • Niektorí výrobcovia mixérov sa zameriavajú dokonca už aj na zníženie hlučnosti. Takéto výrobky sú označené ako „silent“ a toto slovo býva použité už priamo v názve. Tieto produkty vydávajú hluk maximálne do 72 dB.

Vzhľad a materiál

V ponuke je množstvo smoothie makerov v rôznych dizajnových a farebných vyhotoveniach s bohatým príslušenstvom

  • Telo mixéru môže byť vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo aj z kvalitného plastu. V súčasnosti je na výber z množstva produktov rôznych dizajnových aj farebných vyhotovení. Všeobecne platí, že kvalitnejšie mixéry sú skôr tie kovové, tie najlacnejšie bývajú vyrobené celé z plastu.
  • Mixovacie nádoby bývajú sklenené či plastové, výnimočne aj oceľové. Praktické je, pokiaľ je nádoba priehľadná a vybavená odmerkou. Sklenené nádoby majú tú výhodu, že sa nezafarbujú, nenasávajú pachy, ani ich nijako nepoškodzujú kyseliny, napríklad z ovocia. Nevýhodou sklenených nádob je vyššia hmotnosť ako u nádob plastových.
  • Veko nádoby musí byť opatrené tesnením zo silikónu alebo kvalitnej gumy. Mixovacie nože musia byť vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Tlačítka na ovládanie by mali byť rozmiestnené prehľadne a mali by byť pevné. Ovládanie by pritom malo byť dostatočne intuitívne.
  • Ďalším parametrom, ktorý nás bude pri výbere zaujímať je určite aj veľkosť a rozmery, ktoré si každý samozrejme zvolí podľa vlastných požiadaviek a potrieb svojej domácnosti.
  • Smoothie mixéry sa často dodávajú s niekoľkými uzavierateľnými nádobami, vhodnými na ľahké prenášanie hotových nápojov.
  • Majme na pamäti, že hlavným predpokladom dlhej životnosti prístroja je správne používanie podľa pokynov výrobcu a tiež správna údržba prístroja.

Blondýnka pripravuje smoothie

Cena za smoothie mixér

Na dlhodobé a pravidelné používanie odporúčame drahšie výrobky z kvalitných materiálov

Jedným z faktorov, podľa ktorého sa pri výbere rozhodujeme, je zaiste aj cena výrobku. Aj v nižšej cenovej kategórii možno nájsť prístroje, které dokážu odviesť solídnu prácu v prijateľnej kvalite.

  • Pokiaľ si však plánujete zadovážiť mixér na pravidelné a časté používanie a chcete, aby vám vydržal niekoľko rokov, je potrebné vyberať produkty vyrobené z kvalitných materiálov. A také je treba hľadať skôr vo vyšších cenových kategóriách.

Robili sme prieskum a hľadali sme pre vás najlepší smootie mixér

 

Pre schudnihravo.sk Jana Hrabalová, 17.5.2018. Doplnené a upravené 4.12.2021.
Titulná fotografia: www.freepik.com

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search