Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto tu máte prečo takto? Toto je vám tu načo? A čo nefunguje? Čerpadlo na vodu? Prečo?“

Myslím, že viac ma pochopia ženy, ktoré žijú samé, lebo mať po ruke muža, chlapa, proste dáke mužské pohlavie, bude smerovať otázky na neho a nie mňa, ktorá ani nevie, ako sa tam ocitla. Alebo jej to vlastný muž jednoducho opraví, niekoho zoženie a ona sa môže venovať dákej inej zmysluplnej práci, ktorej aspoň trochu rozumie.

Strhujúci príbeh plný vášne o pokazenom čerpadle na vodu Darling

Mám síce vyštudovanú strojársku technológiu, keďže ma nezobrali na ŠUPKU a na odvolanie už iná škola neprijímala. Ale pozor, v dielňach sme mali samé obrovské ťažké stroje. A vôbec, som rada, že som tú školu dáko prežila. Nakoľko len také upnutie súčiastky do sústruhu a jeho následné zapnutie bez toho, aby ste odtiaľ vytiahli kľúč, bolo to, čo sa mi v našich dielňach stávalo najčastejšie.

Marta a Darling

Nie som technický typ. Najhoršie je, keď sa niečo pokazí a vy pozeráte ako puk.

Nie som teda technický typ. Neviem ani šoférovať, už to je pre mňa komplikované. Takže najhoršie je, keď sa niečo pokazí a vy pozeráte ako puk. Čo teraz? Koho zavolať? Kto mi pomôže?
No to je tiež problém, ja si musím dávať pozor na veľa vecí, nad ktorými bežná vydatá, zadaná žena nemusí premýšľať! Si sama, takže zo zoznamu „Muž so šróbovákom“  musíte ako prvé vyškrtnúť všetkých pánov, čo majú žiarlivé manželky, priateľky. Ste predsa sama,  v očiach niektorých žien „podozrivo sama“. Príde im to divné. To aj nevinný príchod do krčmy na pivo je podozrivý.

„Čo tam hentá robí? Je sama! Prišla sama! Ženy, bacha, ide po našich! Janoooo, okamžite domov!“

Takže ženatý, zadaný, nie. Jedine ho pozvať s celou rodinou, aby bolo jasné, že ide len o návštevu spojenú s opravou a nie o zvádzanie opustenej ženy s vymysleným pokazeným spotrebičom.
Bratislava tiež nie, je ďaleko, tak isto aj naša dedina. Bez auta ku mne nik nepríde. Zoznam sa stenší na jedného jediného nezávadného človeka. Sused!
Nezadaný, žije sám, je na dôchodku, pár záhrad odo mňa a doteraz sa s pomocou ponúkal!

Marta a príbeh o pokazenej vodárničke

Pokazil sa Darling na vodu. Čo teraz? Koho zavolať? Kto mi pomôže?

„Marto, když ti něco nepůjde, klidně zavolej!“

Tak a je to tu. Som bez vody. Pokazené čerpadlo na vodu, Darling. Ono sa už dlhšie hlásilo, že je choré, ale ja som ho statočne ignorovala. 

Prišiel hneď druhý deň ráno, ja nevyspatá, bez cigariet, ale veď ok, snáď to spraví rýchlo, vydržím.

„Proč máš toto takto? Toto ti je nač? Kde je přívod vody? Studna?“
„ Čože? Nemám cigarety, nepila som kávu, nepýtaj sa ma! Teraz neviem nič! Nejde mi voda, to je celé!“

Odbehol a o chvíľu už som v ruke držala čerstvo zaliatu kávu a pripaľoval mi dáku cigaretu. Neviem, odkiaľ ju mal, lebo mne tvrdil, že už cez tridsať rokov nefajčí. Uchlipkávam teda z kávy, poťahujem dáky storočný tabak. Moje telo dostáva presne to, čo potrebuje.

Pokazené čerpadlo na vodu.

Keď je žena sama, pokazené čerpadlo na vodu znamená pre ňu takmer neriešiteľný problém

„No Marto, tak co? Už je líp?“
„O málinko hej.“
„Proč to teda máš takhle?“
„Prepáč, ale ja to fakt netuším. Asi to niekto pred tebou tak spravil, ale prečo, sa ma nepýtaj! Keby mi tam niekto zavesil zdochnutého potkana a cez jeho uši by bola vyvedená rúra s vodou, nedivím sa tomu, chápeš.“
(no, popravde som mu povedala že cez riť, ale teraz mi to prišlo nevhodné!)

Moje oči zaliali slzy, nadýchla som sa a začala kričať:

„Vašo, ja nevieeeeeeeem! Počuješ,  neviem, nechápem, nevládzem, nemám vodu, na poschodí nejde radiátor, mám tu plno drevených lát, ktoré treba popíliť a ani to neviem, tým pádom je v domčeku zima. Brána je odtrhnutá a ja nemám ani tie poondené cigarety!“

V očiach mu prebehla tá povestná iskra. Nie tá plná lásky, ale že veľa problémov, veľa vecí. Idem, riešim! Celá Gizka Oňová!

Čisté zúfalstvo 1

Darling je anglicky miláčik, ale aj domáca vodárnička. Keď sa pokazí čerpadlo na vodu a rupnú ti nervy…

Ani neviem ako, zrazu som stála pri bráne a odchádzala navždy, síce som nevedela, kam. Len som proste potrebovala ísť preč!

„Pojď sem!“

Objal ma, pohladkal a všetky moje problémy razom zmizli. Bože, ako vedel, že presne toto potrebujem? Len sa poriadne vyplakať, vykričať. Tak a teraz môžeš ísť, síce nemám vodu, ale uľavilo sa mi! Prebehlo mi hlavou. Z vačku vytiahol ešte jednu cigaretu.

„Tak pojď, jdeme na to!“

Ešte mi párkrát rupli nervy, lebo ja som doteraz fakt netušila, ako mám dať do radiátora vodu, vlastne ja ani neviem, prečo tam nebola a kam šla. Ukázal mi, ako mám píliť drevo. Vymyslel zlepšovák na otváranie brány.
Keď odišiel, tak som si sadla a premýšľala. V podstate ako dobre, že som sama, mať teraz manžela, asi by z opravy čerpadla bola veľká hádka. Tiež by sa ma pýtal nezmyselné veci, alebo by chcel podávať divné pracovné náčinie, o ktorom som nikdy nepočula a nieto ho ešte videla a vedela nájsť. Týždeň tichá domácnosť, zbalené kufre a voda by aj tak nešla. Takto mám vodára, elektrikára, vynálezcu, psychológa a človeka, čo mi ráno donesie kávu v jednom. A dokonca mi ide aj voda, Darling funguje.
V podstate som asi rada sama!


Fotografie: Archív autorky

Ak vás dnešný príbeh pobavil, podporte prosím autorku zdieľaním!

Tu si môžete prečítať jej prvý príbeh.
Na tomto mieste si prečítate predchádzajúci príbeh.
A tu nájdete ďalší príbeh.

Jedného dňa som si povedala dosť a pohodlie veľkomesta vymenila za život na vidieku. Odišla som, predala byt a kúpila záhradu s malým domčekom, mimo mesta. Mimo civilizácie, mimo všetkého. Od základu som zmenila svoj život. Síce nechudnem a už vôbec nežijem zdravo, zato každý deň prekonávam samú seba. Ani jeden deň nie je taký istý, lebo vždy sa pokazí niečo iné. A tak tu prežívam s mojimi dvoma psíkmi a bavím sa na sebe samej aká som neschopná, nešikovná. A prichádzam na to, čo všetko sa dá opraviť lepiacou páskou. Naučila som sa ale jedno: Všetko zlé treba prežiť, riešiť, alebo otočiť na srandu.

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search