Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching
Prednedávnom sme sa v jednom z našich článkov zaoberali tým, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Keďže ide o tému, ktorá má na Schudni hravo svoje opodstatnené miesto, rozhodli sme sa v nej naďalej pokračovať. Pýtate sa, prečo? Veď aj niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré sú pohybovo aktívnejšie, sa sústredia lepšie ako deti, ktoré trávia deň sedením. A práve pohybu detí sa venuje aj metóda Coerver Coaching.
Čo je to Coerver Coaching
Coerver Coaching je metóda učenia futbalových zručností vhodná predovšetkým pre deti vo veku od 5 do 16 rokov. Sústredí sa na vývoj individuálnych zručností a hry s malým počtom hráčov.
Svoju históriu začala písať koncom 70. rokov 20. storočia, kedy holandský tréner Wiel Coerver odštartoval revolúciu v tréningu futbalu. Neskôr, konkrétne v roku 1984, vytvorili Alfred Galustian a Charlie Cooke to, čo je v súčasnosti celosvetovo známe ako Coerver Coaching. Na Slovensku sa tento program etabloval v roku 2013. Venujú sa mu špičkoví tréneri, medzi ktorých patrí aj Ľuboš Benkovský.
Tréner Ľuboš Benkovský
Rodený Trnavčan Ľuboš Benkovský je absolventom magisterského a doktorandského štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského v Bratislave, absolvent viacerých Coerver kurzov a držiteľ trénerskej licencie UEFA A. V minulej sezóne doviedol spoločne s kolegom Bohumilom Andrejkom druholigovú Lokomotívu Košice k záchrane v súťaži na úkor Trebišova. Vzhľadom na to, že sa ale košický celok neprihlásil v ročníku 2019/2020 do 2. ligy, zasadol v aktuálnej sezóne k Vladimírovi Rusnákovi na trénerskú lavičku spomínaného Trebišova, ktorý v súťaži nahradil práve Lokomotívu Košice.
Ahoj, Ľuboš. V mene celej redakcie ti veľmi pekne ďakujem, že si si našiel na nás čas. Predtým, ako prejdem k otázkam o Coerver Coachingu, by som sa rád spýtal na tvoje trénerské začiatky.
Prečo si sa rozhodol stať sa trénerom?
V poslednom roku štúdia na strednej škole som si vyhodnotil, že nebudem profesionálnym hráčom. Na základe toho som zvažoval moje ďalšie možnosti. Keďže môj otec bol trénerom, cesta bola jasná.
Počas uplynulých rokov si absolvoval niekoľko neľahkých kurzov a školení. Bolo tvojou víziou ísť tak „vysoko“ už od začiatku?
Moje ciele sú vždy najvyššie. Podriaďujem tomu všetko a verím, že postupom času sa mi hodiny venované práci budú aj vracať.
Momentálne vedieš spoločne s Vladimírom Rusnákom druholigový SLAVOJ Trebišov, o ktorom som písal vyššie. Čo očakávaš od tvojho aktuálneho pôsobenia na východe Slovenska a aké sú ambície tímu v sezóne 2019/2020?
Ambícia klubu je záchrana v druhej lige, no cesta je náročná. Keďže klub v nej nemal pôsobiť, odišlo veľa hráčov. V krátkom čase sme však vytvorili nový mladý tím. Popri skúsenom trénerovi naberám množstvo nových skúseností a verím, že sa mám bude tvrdá práca odzrkadľovať aj vo výsledkoch.
Keďže v prípade Coerver Coachingu nejde o tréningovú metódu, ktorú využíva každý klub či tréner, ako si sa k nej dostal ty?
Na začiatku trénerskej kariéry som začal analyzovať a sledovať jednotlivé futbalové školy vo svete. Medzi nimi som objavil Coerver Coaching, ktorý ma zaujal a následne som ho detailnejšie študoval.
Aké je momentálne tvoje postavenie v programe Coerver Coaching a čo všetko máš v rámci neho na starosť?
Momentálne je moja práca obmedzená a funguje na základe danej výpomoci na školeniach a individuálnej komunikácii s najvyššími predstaviteľmi Coerver Coachingu na Slovensku a v Česku.
Aké sú podľa teba najväčšie rozdiely medzi štandardnými tréningovými metódami využívanými pri trénovaní mládeže a metódou Coerver Coaching?
Dalo by sa to vystihnúť jedným slovom, ktorým je detail. Táto metóda pracuje s detailom, ktorý ju odlišuje od ostatných. Je to komplexná metóda zahrňujúca všetko potrebné pre rozvoj individuality.
Ako vnímaš skutočnosť, že veľká časť mládeže v súčasnosti uprednostňuje nové technológie pred pohybovými aktivitami, a v čom vidíš podstatu, resp. nutnosť, pohybu u detí?
Znova to môžeme vystihnúť krátkym pomenovaním. V zdravom tele zdravý duch. Dieťa bez pohybu nemôže byť zdravé a výkonné po všetkých stránkach.
Ako by si zhodnotil to, čo si doposiaľ dosiahol vo svojej trénerskej kariére? Máš ešte nejaké nenaplnené ambície, o ktorých by si nám rád povedal?
Momentálne som nedosiahol ešte nič veľkého. Vydal som sa na ťažkú cestu a snažím sa po nej kráčať a postupovať smerom nahor. Verím, že postupne si budem napĺňať krátkodobé (UEFA Pro licencia) a dlhodobé ciele (úspechy).
Ľuboš, ešte raz ti ďakujem, že si odpovedal na naše otázky a prajem ti všetko dobré nielen v kariérnom, ale aj osobnom živote. Chcel by si niečo na záver odkázať mládežníckym trénerom a našim čitateľom?
Určite by som všetkým odporúčal vytrvalosť, tvrdú prácu, neustále vzdelávanie sa, prax a hlavne pokoru! Nie vždy to pôjde ľahko, ale treba ísť za svojím cieľom.