Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou
O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré sú určené práve pre mládež. Ich cieľom je vo väčšine prípadov spojiť zábavné s užitočným, čo je možné dosiahnuť kombináciou rozličných herných aktivít a tréningových metód. Medzi takéto kempy patrí aj Futbal deťom.
Kempy Futbal deťom
Futbal deťom vznikol v roku 2015 s cieľom zorganizovať pre deti lepšie a zábavnejšie futbalové kempy ako tie, ktoré boli v tom čase dostupné. Hlavnou víziou bolo spojenie kvalitných tréningov v podaní špičkových trénerov s tou najlepšou zábavou. Za zrodom tohto združenia stál Marek Tajber, ktorý nám o spomínaných kempoch porozprával viac.
Ahoj, Marek. V prvom rade ti veľmi pekne ďakujem, že si súhlasil so zodpovedaním niekoľkých otázok pre náš magazín. Síce som už v úvode naznačil hlavnú myšlienku kempov Futbal deťom, no rád by som sa k nej ešte raz vrátili.
Mohol by si nám podrobnejšie priblížiť, ako vôbec vznikol nápad zorganizovať takéto kempy a prečo si sa rozhodol ísť touto cestou?
Ahoj, Paťo. Predovšetkým ďakujem celej redakcii za oslovenie. Tento nápad vznikol na základe toho, že sme chceli inú, hlavne zábavnejšiu, formu futbalových kempov. Nie dril, ktorý sa podľa môjho názoru nehodí na takéto kempy. Myslím si, že chlapci a dievčatá sa vo svojich kluboch poriadne nadrú počas celého roka. Letné prázdniny by mali byť pre nich oddychom a zábavou zároveň.
Aké typy kempov vašim účastníkom ponúkate a čo môžu na nich zažiť?
Máme dva druhy kempov – kempy s ubytovaním a denné kempy bez ubytovania. Oba typy sú šesťdňové. Tie s ubytovaním majú v cene 4-krát denné stravovanie – raňajky, obed a 2-krát večeru. Keďže v prípade denných kempov sú deti pripravené na odchod domov po 17 hodine, tak dostávajú desiatu, obed a končia olovrantom. Samozrejmosťou je pravidelný pitný režim.
Pri oboch typoch dostáva každý účastník pri nástupe kompletnú kvalitnú výstroj – dres, trenky, štulpne, tréningovú loptu, fľašku a vrecko. Počas týchto 6 dní zažijú decká naozaj kopec zábavy. Ako súčasť tréningov sú pripravené trampolíny na skákanie a bublinový či plážový futbal. V rámci regenerácie máme zase na programe Aquapark Relax v Trnave. Počas osobného voľna môžu deti využiť pri kempoch s ubytovaním športové hry ako bowling, tenis či ping-pong. Chceme potešiť aj rodičov, a preto je pre ich ratolesti pripravený kurz anglického jazyka s lektorkou a to 2-krát v priebehu každého turnusu.
Prednáška trénerov je zase zameraná najmä na disciplínu, motiváciu a celkové napredovanie mladého športovca. V tom majú naši tréneri bohaté skúsenosti, keďže si prešli takmer všetkými kategóriami v FC Spartak Trnava. Ako pamiatku na kemp si deti odnesú medailu a certifikát s menom a fotku s hráčmi Spartaka, ktorí nám každý rok radi chodia urobiť autogramiádu pre decká. Posledný ročník prišli aj s trofejou pre víťaza Slovenského pohára.
Pre aké deti je vlastne Futbal deťom určený? Musia spĺňať nejaké špeciálne vekové či pohybové požiadavky a kritéria?
Kemp je určený pre deti a mládež od 6 do 17 rokov. Čo sa týka kritérií, nemusia spĺňať vôbec žiadne. Dokonca, nemusia byť ani registrovaní vo futbalovom klube. Hlavné je, aby mali radi futbal a samotný pohyb.
Koľko detí sa zvykne v priemere prihlásiť na jeden kemp, resp. aký je maximálny možný počet zúčastnených?
Kapacita jedného kempu (turnusu) je 50 detí. Tá sa nám však pomerne rýchlo napĺňa, a tak sme pri niektorých turnusoch, bohužiaľ, nútení záujemcov nad rámec kapacity odmietnuť.
Keďže ide o pomerne vysoký počet detí, predpokladám, že na ne nedohliada len jedna osoba. Kto sa stará o deti počas kempov?
Počas kempov sa starajú o deti tréneri, ktorí majú na starosti hlavne tréningové jednotky, konkrétne 3-krát za deň. Deťom sa však venujú aj počas ich osobného voľna. Trénerom výborne sekundujú animátorky, ktoré s deťmi hrávajú v priebehu voľného času rôzne spoločenské a športové hry a pri ubytovacích kempoch často pomáhajú aj v kuchyni reštaurácie. Všetci tvoria veľmi dobre zohraný tím a klape im to naozaj perfektne. V rámci zdravotnej starostlivosti je k dispozícii na každom kempe náš zdravotník, ktorý je u chlapcov mimoriadne obľúbený a zvyknú za ním chodiť, aj keď ich žiadne zranenie netrápi.
Byť v kontakte s toľkými deťmi naraz musí byť občas poriadne zábavné. Spomínaš si na nejaké úsmevné momenty, ktoré ti kempy priniesli?
Zábavných príhod je počas tých rokov naozaj veľa. Za zmienku možno stojí situácia, keď sa nám počas tréningu nečakane spustila búrka a museli sme deti zviezť v kufroch našich áut. Mali z toho veľkú šou a nesmierne sa zabávali.
Od roku 2015 urobil Futbal deťom pomerne slušný krok. Môžeš nám prezradiť, čo sa chystá v roku 2020 a aké sú tvoje vízie s týmto združením do budúcna?
Vďační sme hlavne za neustále sa zvyšujúci počet záujemcov. Kým v roku 2015 štartovalo na kempe 44 detí, tak posledný ročník to bolo dokopy na všetkých kempoch vyše 250 detí. Rodičia aj deti nám dávajú veľmi pekné recenzie a dobrá reklama sa šíri medzi ďalších ľudí. Pre rok 2020 máme pre deti pripravenú špeciálnu atrakciu a myslím si, že sa im bude veľmi páčiť. Čo sa týka mojej vízie, tak budeme pokračovať v nastolenom trende – aby sa nám podarilo každý rok zdvihnúť latku ešte o kúštik vyššie. Taktiež sa budeme snažiť prekvapiť nielen deti, ale aj rodičov, ktorí nám venujú svoju dôveru.
Keď ti prvýkrát napadla myšlienka zorganizovať kempy Futbal deťom, predpokladal si, že sa z nich stane taká tradícia, akou sú dnes?
Úprimne? Asi nie. Ale po prvých ohlasoch na úvodný ročník sa to stalo mojím malým snom a pomaly sa ho snažíme aj s ostatnými členmi napĺňať. Futbal deťom je tam, kde je, najmä vďaka všetkým ľudom, ktorí sa o deti starajú a berú tento projekt naozaj zodpovedne. Každému z tímu Futbal deťom patrí jedno veľké ďakujem!
Možno trošku všeobecnejšia otázka, ale ako vnímaš fakt, že sa deti čoraz častejšie upínajú k používaniu nových technológií aj vo voľnom čase práve na úkor pohybových aktivít? Pociťuješ túto skutočnosť nejakým spôsobom aj prostredníctvom kempov?
Bohužiaľ, je digitálna doba a deti sú zaplavené elektronikou na každom kroku. Mobily majú už vo veľmi nízkom veku, no na druhej strane, je to v niektorých prípadoch potrebné. Sám som rodič a mobil považujem hlavne u mojej staršej dcérky za nevyhnutný. Rád by som ale pochválil rodičov, ktorí sa túto skutočnosť snažia kompenzovať zdravým pohybom a pravidelným športovaním svojich detí. Avšak, rozhodnutie, či budú viesť svoje deti pohybom k zdravému životnému štýlu, je len na nich. My sa snažíme, aby deti na kempe nemali čas na telefóny ani v priebehu voľna. Práve preto je v rámci kempu tak veľa aktivít, ktoré čas na elektroniku obmedzujú.
Marek, ešte raz ti v mene celej redakcie ďakujem za príjemný rozhovor. Želám ti veľa šťastných a záslužných chvíľ strávených so všetkými malými deťmi, o ktoré sa Futbal deťom vzorne stará. Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať vašim fanúšikom a našim čitateľom?
Ešte raz ďakujem celej redakcii za oslovenie a prajem všetko dobré. Je to pre mňa príjemná skúsenosť.
Zdroj fotografií: Futbal deťom – Marek Tajber