Smoothie nápoje nielen na chudnutie: Prečo sú tak obľúbené?

SMOOTHIE nápoje môžeme nepochybne považovať za jeden z najpopulárnejších hitov v oblasti zdravej výživy posledných rokov. Sú to mixované nápoje z čerstvého ovocia, či zeleniny, prípadne v kombinácii oboch, s prídavkom ďalších zložiek ako je napríklad voda, ľad, mlieko, jogurt, med a mnoho ďalších. Smoothie nápoje sú vhodné na chudnutie aj detoxikáciu. A my vám teraz predstavíme 5 zásadných dôvodov prečo so smoothies začať a už nikdy neprestať.

Smoothie nápoje na chudnutie aj detoxikáciu

Vintage slečna pije smoothie nápoj

História tohoto ovocného pyré siaha až niekoľko storočí späť, kedy ho konzumovali najmä ľudia v Stredomorí. Po vynájdení chladničky a mixéru v 20. storočí, začal mať tento mixovaný nápoj stále viac priaznivcov v USA. Od 60-tych rokov minulého storočia, kedy sa ľudia začali zaujímať o zdravý životný štýl a makrobiotiku sa stal bežnou súčasťou jedálničku tamojších obyvateľov. V tomto období vznikol aj jeho názov smoothie – čiže jemný, hladký.

Veľký význam týchto nápojov spočíva najmä v ľahkej vstrebateľnosti živín, vitamínov a minerálov, za čo vďačí práve spôsobu prípravy – teda mixovaniu.

Pokiaľ by sme si položili otázku, na čo je smoothie vôbec dobré, odpoveď by bola celkom prostá – vzhľadom na to, že tieto nápoje obsahujú prevažne len prírodné ingrediencie, môžeme takýmto jednoduchým, velmi príjemným a chutným spôsobom dostať do organizmu celý rad živín, dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré by sme inak asi až v takej miere bežne nekonzumovali.

Toto je 5 zásadných dôvodov, prečo konzumovať smoothie nápoje

Pri pravidelnej konzumácii smoothie nápojov posilníme náš organismus predovšetkým v týchto oblastiach:

1. Prísun vitamínov, minerálov, vlákniny
2. Detoxikácia organizmu
3. Výrazné zvýšenie príjmu energie
4. Zlepšenie stavu pleti a pokožky
5. Redukcia hmotnosti

Vzhľadom na to, že presná definícia ingrediencií neexistuje, možno si pridať k ovocnej, či zeleninovej zložke prakticky čokoľvek, čo vás napadne. Vrátane rôznych druhov orechov alebo semienok. Veľmi obľúbené sú napríklad chia semienka, slnečnicové semienka, goji – kustovnica čínska a mnohé ďalšie.

Skombinovať možno v podstate takmer čokoľvek podľa vlastnej chuti a fantázie.

Vo fitness centrách alebo posilňovniach možno nájsť nápoje s prídavkom rôznych práškových proteínov, či kreatínu. Stretnúť sa môžeme aj s konopným proteínom alebo zeleným čajom. Záujem o smoothie koktejly neustále rastie a dnes už nie je nič neobvyklé mať možnosť objednať si ich napríklad v reštauráciách, fresh baroch, obchodných centrách a ako sme už spomenuli, aj v niektorých posilňovniach a športoviskách.

Nápoje smoothie sú tiež velmi obľúbené u vegetariánov, vegánov či vitariánov raw, ktorí konzumujú iba ovocie, zeleninu a ďalšie rastlinné, surové potraviny, ktorých tepelná úprava by nemala presiahnuť 42°C.

Pokiaľ máte chuť na smoothie, ktoré by malo ešte silnejšie očisťujúce a detoxikačné účinky, môžete do neho pridať aj rôzne tzv. zelené potraviny, ktoré se vyznačujú potrebnými vlastnosťami. Najznámejšie sú napríklad chlorella, spirulina, zelený jačmeň, mladá pšenica, či matcha tea. Tieto potraviny môžete získať najčastejšie ve forme sypkých práškov, či tabliet pozri e-shop Advance Nutraceutics.

18 obľúbených receptov na chutné smoothie nápoje

Prejsť na recepty

Chlapík pripravuje smoothie nápoje

Príprava smoothie je jednoduchá – Stačí mixér a štipka fantázie

Príprava smoothie je veľmi jednoduchá, rýchla a zvládne ju naozaj každý. Či už sa teda rozhodnete pre ovocný, zeleninový alebo kombinovaný zeleninovo-ovocný nápoj, na prípravu budete potrebovať len mixér, a podľa zvolených ingrediencií, nôž či škrabku.

Pre schudnihravo.sk Jana Hrabalová, 16.5.2018. Aktualizované 30.11.2021.

Ak sa vám článok páčil alebo bol pre vás užitočný,
zdieľajte ho prosím so svojimi priateľmi

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search