Jana Rybárová z Nediétuj: Chudnutie bez diéty je tiež cesta
Na Slovensku stále existuje presvedčenie, že drastická diéta je práve to, čo nás dostane do skvelej formy či na nami želanú váhu. Prečo je lepšou cestou chudnutie bez diéty, aktívny pohyb, pestrý no zdravý jedálniček či pomoc fundovanej osoby vám vysvetlí Jana Rybárová, ktorá stojí za projektom Nediétuj.
Prečo je vlastne dôležité pre ľudí sa hýbať?
Pohyb pre ľudí je jednoducho prirodzený, odjakživa sme boli na neho zvyknutý. Avšak ako sa ľudstvo vyvíjalo, tým sme viac spohodlneli a tak teraz už zabúdame na prirodzený pohyb. Veľa ľudí si myslí, že keď navštívia „fitko“ trikrát do týždňa, je to postačujúce. Áno je super, že majú chuť cvičiť, ale netreba zabúdať na prirodzený pohyb, pretože športujeme viac ako ľudia v minulosti, ale hýbeme sa omnoho menej. Aktívny Pohyb nemá pre nás predstavovať len vyrysované telo a „nabúchané bicáky“, pretože toto ešte nie je známka zdravia.
Všeobecne pohyb je pre naše telo veľmi podstatný. Pomáha nám pri strese, ktorý je škodlivý, tak isto pomáha zlepšiť náš kardiovaskulárny systém a je nápomocný aj pri našej peristaltike čriev. Dokonca je vedecky dokázané, že aktívny pohyb pozitívne vplýva aj na mozog a demenciu. V dnešnej dobe máme milión možnosti ako sa hýbať a myslím si, že každý si vie nájsť to svoje, len treba vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a šup šup ide sa na chudnutie bez diéty!
Cvičiť však môže aj každý sám prípadne s niekým, kto ho pozná. Čo si však musíš overiť ty u svojich zákazníkoch?
Predtým, ako začnem pracovať s klientom, potrebujem si o ňom zistiť všetky potrebné informácie. Pretože len zváženie na váhe a na základe toho spraviť určitý „jedálniček“ určite nestačí. Úvodné stretnutie začíname základnou analýzou tela, ktorú riešim pomocou špecializovaného prístroja, aby som zistila pomer svalov, tuku, vody a celkovú váhu človeka. Následne si prejdeme dotazník zdravia a kondície, prostredníctvom ktorého zisťujem, či klient nemá nejaké potravinové alergie a intolerancie. Veľmi dôležitá je jeho genetická predispozícia, zdravotné ťažkosti, tráviace problémy, fyzická aktivita a pod. Toto všetko je potrebné na zostavenie personalizovaného výživového plánu.
Dá sa vôbec konkrétnej osobe určiť, čo by mala jesť a aké látky prijímať?
Toto je veľmi individuálne, pretože každý človek je iný a má iné potreby. Niekto potrebuje mäso každý deň, iný si ho dá raz/dva krát do týždňa a je s tým v pohode. Sú osoby, ktoré potrebujú jesť päťkrát denne lebo inak nevydržia. Poznáme prípady, ktorým vyhovuje trikrát denne, pretože viac by nezvládli a mali by pocit neustáleho stresu z jedla, že niečo nestíhajú. Záleží tak isto aj na metabolizme človeka a od jeho chuťových preferencií.
Za dobrý základ, ktorý by mal byť súčasťou každého jedálnička, však považujeme dostatok bielkovín, sacharidov a tukov. Každá táto makroživina je potrebná pre náš organizmus a nejaké extrémne vylúčenie jednej z nich nie je vhodné z dlhodobého hľadiska pre bežného človeka, ktorý sa chce zdravo stravovať a cítiť dobre vo svojom tele.
Veľkej obľube sa aj v našich končinách teší drastická diéta a jej rôzne formy. Cez deň prijímajú len vodu či dokonca dlhšie obdobie iba jeden druh ovocia. Nie je lepšou cestou chudnutie bez diéty vďaka pohybu či správnemu jedálničku?
Aktívny Pohyb je pre telo veľmi dôležitý, ale bez toho, aby sme nemali dobre nastavenú stravu, to nebude ono. Ak človek konzumuje príliš veľa alebo málo jedla a jeho strava počas dňa nie je vyvážená, tým pádom nebude podávať také výkony ako možno očakáva. Všeobecne drastická diéta, kedy je človek len kvázi na vode či celý deň popíja nejaké koktejly namiesto pevnej stravy, nie je šťastné riešenie. Samozrejme, my ľudia si radi všetko chceme uľahčiť a zrýchliť. Preto si ľudia len neradi volia chudnutie bez diéty.
Prvé pokusy diéty môžu fungovať skvele. Človek zje extrémne málo a kilogramy idú dole jedna radosť. Horšie ale je, keď sa takáto „super diéta“ skončí a človek sa vráti k svojim starým stravovacím návykom. Pretože nič iné nepozná a jeho váha opäť porastie na pôvodnú váhu, Dokonca je to veľakrát aj s nejakým prírastkom tzv. JOJO efekt. Takto sa človek cyklí a skúša jednu diétu za druhou, spomaľuje si metabolizmus a nakoniec príde do fázy, že „priberá aj z vody“. Treba si uvedomiť, že vyváženou stravou, ktorá sa dá zabezpečiť bežne dostupnými potravinami a pohybom, si vieme zabezpečiť nie len úbytok na váhe ale aj pevné zdravie a to je podstatné!
Slovensko je krok vpred aj v možnosti zaobstarať si rôznorodé suroviny. V mestách nájdeme špecializované obchody, no aj tie klasické sú plné zdravej stravy. Čo by ste odporučila obyčajnému človeku, ktorý nie je profesionálnym športovcom, no chce športovať a dbať na správny jedálniček?
Aj u nás máme dostatok potravín, ktoré by mali byť súčasťou nášho jedálnička a ktoré nám slúžia na podporu zdravia. V podstate tie potraviny tu stále boli, len sme na ne akosi zabudli. Veľa ľudí si myslí, že najviac vitamínu C sa nachádza v citrusových plodoch. Áno, nejaký sa tam nachádza, no predstavte si, kde tie citrusy rastú a akú diaľku musia prejsť, aby sa dostali k nám do obchodu. Prísun dávky vitamínu C si vieme zabezpečiť aj našou super potravinou, ktorou je kyslá kapusta.
Spomenúť môžem aj pohanku, ktorá by s určitosťou nemala chýbať v našej kuchyni. Tú radíme medzi bezlepkové obilniny. Obsahuje vitamín P (rutín) – bioflavonoid vhodný na udržanie pružnosti ciev a taktiež je zdrojom cenných minerálov. Vhodná je pre každého vrátane ľudí, ktorí majú problém s kŕčovými žilami, cholesterolom či cievami. Vo všeobecnosti však platí, že by sme sa mali držať sezónnosti a lokálnych zdrojov potravín. Tie by nám mali zabezpečiť pevné zdravie a dobré výkony pri športe.
Kedy ste začali vy konkrétne viac dbať na aktívny pohyb a zdravé stravovanie?
Už od detstva som často športovala, no aktívne som sa začala venovať pohybu, strave a celkovo zdravému životnému štýlu asi pred siedmimi rokmi. Najskôr som začala cvičiť vo fitnescentre len tak sama pre seba a stravu som nejako extra neriešila. Potom som však pochopila, že bez nej nikdy nedosiahnem želané výsledky a je veľmi dôležitá súčasť úspechu. Aj ja som si prešla nejakými diétami, ale ako sa vraví, človek sa najlepšie učí na vlastných chybách.
Sama by som len ťažko zmenila svoje stravovacie návyky či životný štýl dostatočne efektívne. Vždy je lepšie zveriť sa do rúk odborníkovi. Na internete sa toho veľa popíše a bežný človek sa z toho nie vždy vie „vysomáriť“. To platí aj pri cvičení, kde dá pozor na tak dôležitú techniku a aby ste si naopak neublížili.
Vy stojíte za novovzniknutým projektom Nediétuj, ktorý je aktívny hlavne na sociálnej sieti Facebook? Čo je jeho úlohou?
Ako som sa snažila zmeniť svoj vlastný životný štýl, prešla som si aj a etapou diét. Veď to všetci dobre poznáme, v dnešnej dobe existuje veľké množstvo blogov, portálov či médií, ktoré pravidelne píšu o ich rôznych formách a zaručených úspechoch. Na vlastnej koži som zistila, že diéta má len krátkodobý dobrý efekt, no z dlhodobého hľadiska je to skôr horšie. Postupne som sa začala vzdelávať a okrem iného aj zisťovať dopad diét na telo z odborného hľadiska.
Preto som sa rozhodla vytvoriť projekt Nediétuj, ktorého hlavným poslaním je edukovať a navádzať ľudí k dlhodobej úprave nielen stravovacích návykov, ale aj aktívneho pohybu, správneho spánku a pod. Pre mojich klientov poskytujem aj osobné možnosti využitia služieb ako jednorazovo vytvorený výživový plán na mieru, dlhodobú starostlivosť, spoločné nakupovanie či osobné stretnutia v prípade ad hoc prípadov. Chudnutie bez diéty sa tak môže stať realitou.
Fotografie: Archív Jany Rybárovej