Vibromasážne stroje a chudnutie – naozaj pomáhajú?

3.5. 2019 schudnihravo.sk 296x

Počas života sa vyskytnú úlohy a problémy, ktoré sa ako ľudstvo celkom prirodzene snažíme vyriešiť rôznymi skratkami. Tie nám majú pomôcť rýchlejšie dosiahnuť cieľ a ušetriť energiu. Inak tomu nie je ani pri snahe znížiť svoju telesnú hmotnosť.

V tejto oblasti sú veľmi diskutovanou témou tabletky na chudnutie. Avšak o ich efektivite, resp. neefektivite, tentoraz hovoriť nechceme. Zameriame sa na vibromasážne stroje, inak nazývané aj vibračné plošiny, o ktorých sa hovorí, že pomáhajú až 3-násobne zefektívniť chudnutie.

Čo je vibračná plošina

Vibromasážne stroje sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Postupne sledujeme ich presun z fitness i rehabilitačných centier aj do slovenských domácností. Pokiaľ ste o týchto zariadeniach ešte nepočuli, tak práve vám sú určené nasledujúce riadky. Vysvetlíme ich princíp a tiež dôvod, prečo vibračné plošiny naozaj pomáhajú pri chudnutí.

Vibromasážne stroje sú v obľube

Fotografia: Jens Brüggemann | 123rf.com

Ako to funguje a kde sa vzali vibromasážne prístroje?

Princíp vibromasážnych strojov je veľmi jednoduchý. Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o zariadenie, ktoré funguje na princípe vibrácií. Pri používaní plošiny sú tieto vibrácie prenášané do celého svalstva na miesta, kde dochádza k reflexnému sťahovaniu svalov. Práve „vnikanie“ vibrácii má pozitívny vplyv na cvičenie. Skúsenosti viacerých ľudí dokazujú, že pozitívne zmeny na postave badať aj v prípade, že trénujete len 3-krát do týždňa.

Asi by vám nenapadlo, že za vznikom tejto myšlienky je americký vesmírny program. Výskumníci sa snažili prísť na to, ako kozmonautov udržiavať v top kondícii a ako zabrániť úbytku svalovej či dokonca kostrovej hmoty na dlhých. mimo planetárnych misiách. Vibračné plošiny sa osvedčili a z testov funkčnosti vyšli najlepšie. Rýchlo si získali svojich zástancov pri rehabilitácii a rekonvalescencii po úrazoch spojených nielen so svalstvom ako takým.

V súčasnosti môžeme na trhu nájsť dostupné vibromasážne stroje, ktorých cena začína už od nižších stoviek eur. Môžete ich smelo využívať pre stimuláciu svalstva, ale aj pre posilnenie kostí a kĺbov. Preukázateľné výsledky majú vibračné plošiny aj pri prekrvovaní, obmedzovaní celulitídy alebo pri precvičovaní stabilizačného systému tela.

A keďže sú tieto benefity cvičenia s vibračnými plošinami zaujímavé, pripravili sme si pre vás stručný prehľad týchto zariadení. Prinášame najobľúbenejšie a cenovo dostupné tipy na vibračné plošiny – predovšetkým od spoločnosti inSPORTline. Práve táto firma totiž prináša dobrý pomer kvality, výkonu a v neposlednom rade ceny.

Mohlo by vás zaujímať:  Raketové chudnutie a tri najdôležitejšie kroky, ako ho naštartovať

Vibromasážne stroje a chudnutie

Hlavné výhody cvičenia s vibračnou plošinou

Vibračná plošina je vhodná na chudnutie, odbúravanie nadbytočného telesného tuku a na spomínanú rehabilitáciu po úrazoch. Aké ďalšie výhody prináša cvičenie na vibromasážnej plošine?

  • lepší krvný obeh
  • zvýšená svalová sila a pružnosť
  • pomáha spáliť kalórie
  • lepší rozsah pohybu
  • lepšie držanie tela
  • zmiernenie celulitídy
  • zvýšená hustota kostí
  • znížená bolesť svalstva

Vibromasážny stroj do domácnosti

Pri výbere vibračnej plošiny inSPORTline sú pre väčšinu zákazníkov rozhodujúcimi faktormi: systém vibrácií a zaťaženie. Vibrácie môžu byť horizontálne, vertikálne alebo kombinované v prípade dvoch motorových plošín. Pre domáce použitie postačí jednomotorová vibromasážna plošina s výkonom motora od 200 do 350 W a zaťažením do 120 kg. Náročnejším užívateľom a do fitness centier a wellness centier odporúčame dvojmotorové plošiny so zdvojeným systémom vibrácií a zaťažením do 150 kg.

Vibromasážne stroje Insportline

Vibračné plošiny na domáce cvičenie a tréning bývajú obvykle vybavené 1 motorom, ktorý pomocou vibračných vahadiel vytvára horizontálne vibrácie (pohyb vibračnej dosky do strán alebo s náznakom krute) alebo vertikálne vibrácie (pohyb vibračnej dosky hore a dolu obvykle ako hojdačka cez priečnu os). Prístroje majú rôznu frekvenciu vibrácií, počet kmitov za sekundu a amplitúdu (miera vychýlenia plošiny pri vibrácií). Bežný rozsah hodnôt vibrácií je 1 – 40 Hz a amplitúda 1 – 5 mm. Široký rozsah hodnôt býva vykúpený vyššou cenou prístroja.

Vibračná plošina inSPORTline Lilly

Príkladom cenovo dostupnej a efektívnej plošiny pre formovanie postavy je model Lilly od spomínanej značky inSPORTline. Vibračná plošina Lilly pomôže zintenzívniť tréning a už jednoduché cviky prinesú výsledky. Odporúčame 5 minútové státie s mierne pokrčenými kolenami – opakujte niekoľko dní a sami sa presvedčíte o význame vibračných plošín.

Vibromasážna plošina inSPORTline-Lilly

Vibračná plošina inSPORTline Lilly

Tento stroj má moderný dizajn, disponuje vertikálnymi vibráciami pre posilnenie svalstva a pomáha formovať postavu. Podložka prístroja má adhézne vrúbkovanie – to znamená, že lepšie prekrvuje, uvoľňuje a masíruje chodidlá, dlane či chrbát cvičiaceho.

Vibromasážny stroj dokáže nastaviť čas a intenzitu vibrácií a nechýbajú ani senzory na meranie tlaku. Monitor zobrazuje základné informácie o programe, čase, telesnom tuku a rýchlosti. Cena je veľmi prijateľná, model Lilly môžete kúpiť už za 267,20 € (cena platná ku dňu 29.4.2019).

 

Mohlo by vás zaujímať:  Ako rýchlo schudnúť 4 kilá

VibroGym inSPORTline Lotos

Druhým príkladom plošiny do domácnosti je VibroGym inSPORTline Lotos. Aj tento vibračný posilňovací stroj pomáha prostredníctvom intenzívnych vibrácií (vertikálnych) precvičovať svalstvo až 3-krát efektívnejšie. Disponuje všetkými potrebnými funkciami, rovnako ako model Lilly, má LED displej, rozmerné rukoväte a výkon motora až 300 W.

VibroGym inSPORTline Lotos

Vibračná plošina inSPORTline Lotos

Frekvencia vibrácii je od 5,86 do 13,7 Hz, amplitúda je 6 – 8 mm. Modely VibroGym patria medzi najspoľahlivejšie na trhu a rozhodne ich odporúčame do domácnosti. Cenovka je oproti Lilly mierne vyššia a aktuálne si vibračný stroj môžete kúpiť za 316,60 €.

 

Profi vibromasážny stroj do fitka alebo pre náročných

Výkonnejšie vibračné plošiny sú vybavené 2 motormi. Jeden motor obvykle vytvára horizontálne a druhý vertikálne vibrácie. Pri väčšine vibromasážnych prístrojov možno horizontálne a vertikálne vibrácie používať samostatne, ale aj synergicky (oba systémy naraz). Spravidla disponujú aj širším spektrom funkcií.

VibroGym inSPORTline Alex

Alex je skutočný chlap, teda v tomto prípade poriadny vibromasážny stroj. Jeho robustná konštrukcia a jeden výkonný 400 W motor zabezpečí zefektívnenie každého tréningu. Nenechajte sa oklamať, napriek jeho vyššej sile je vibračná plošina inSPORTline tichá a má plynulý chod. VibroGym inSPORTline Alex je praktický pomocník nielen na chudnutie, ale hlavne aj na zlepšenie pohyblivosti kĺbov, relaxačné cvičenia a odbúranie nervozity.

Vibromasážny stroj inSPORTline Alex

Vibromasážny stroj inSPORTline Alex

Na rozdiel od jeho vyššie uvedených kolegov disponuje aj účinnými 3D vibráciami pre ešte efektívnejšie posilňovanie svalov. VibroGym Alex má navyše tlačidlo umožňujúce jednoduché prepínanie frekvencie vibrácií (25, 34 a 45 Hz) a frekvencia 3D vibrácií je od 15 až do 60 Hz. Celkom môže používateľ vyskúšať akýkoľvek z 22 programov vibrácií. Vibromasážny stroj inSPORTline má 2 ovládacie konzoly, je vybavenými aj nadštandardnými funkcionalitami, ako napríklad systém vyrovnania nerovnosti, a vlastný užívateľský program.

VIDEO recenzia VibroGym inSPORTline Alex:

 

Zaujímavosť na záver

Vibračné plošiny využívajú pri cvičení aj také celebrity ako Madonna, Julia Roberts, Heidi Klum, či česká modelka Simona Krainová. Dokonca ich pri tréningu využíva aj množstvo profesionálnych športových tímov – napríklad klub z NBA Chicago Bulls, ale tiež napríklad aj futbalový klub Inter Miláno, či dokonca pracovníci vesmírnej stanice NASA!

Fotografie: Vibromasážne stroje inSPORTline

pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Pohyb je pre deti dôležitý, banner

Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Pohyb je jednou zo základných činností zdravého ľudského organizmu. O jeho dôležitosti pre prirodzený vývoj detí vedia podrobnosti…

Celý článok
Nízkosacharidová diéta - banner

Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala…

Celý článok
Lietajúci Holanďan, Petrohrad

Zacvičte si na Lietajúcom Holanďanovi

Ten, kto niekedy navštívil Petrohrad, nám dá určite za pravdu, že ide o skutočne očarujúce mesto. Benátky severu,…

Celý článok
Myška a syr

O bláznoch, strachu a hlodavcoch veľkých ako mačka

Žijem už skoro rok a pol mimo mojej rodnej Bratislavy. Žijem už skoro rok a pol sama…

Celý článok
Kôpor, titulka k článku

Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným…

Celý článok
Pitie vody v lete - Blog | Marta Antalová Ráczová

Aj ty zanedbávaš pitie vody v lete? Nebuď Cuky Luky, piť sa musí!

Nemám rada horúce leto. Som presvedčená, že od narodenia. Som totiž zimné dieťa. Narodila som sa začiatkom…

Celý článok
David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto…

Celý článok