Zmiešané bojové umenia (MMA) z pohľadu ženy a matky
Nedávno som na Schudni hravo čítala článok Attila Végh vs Karlos Vémola (o MMA zápase storočia). Veľmi ma to potešilo, konečne som sa na tejto planéte necítila tak sama, ako sa mi to väčšinou stáva. Nakoľko, keď som niekde spomenula MMA, Oktagon, zmiešané bojové umenia, UFC, posledný zápas toho a toho, až na pár jednotlivcov na mňa väčšina pozerala, že:
„ Čoooo???“
„ No predsa, MMA, zmiešané bojové umenia, klietka…“
„ Čooooo??? Daj si pivo, tam máš futbal, alebo si prepni na hokej! Pozeraj, fandi a hlavne, Marta, však nebuď agresívna!“
Zmiešané bojové umenia mám rada, hoci by som bola jediná na svete
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
A agresívna nie som, je to šport, má pravidlá a do klietky idú dvaja, ktorí sa na tento zápas mesiace pripravovali. To nie je žiadna krčmová bitka v štýle:
„Čo tak čumíš? Čo? Ty si sa ma dotkol? Poď von!!!“
Lietajú facky, dve nepripravené telá si idú ublížiť! A prečo? Proste len tak. Teda:
„On predsa čumel!“ Dôvod sa vždy nájde.
Preto mám radšej MMA zápasy ako krčmovú bitku plnú násilia. Chcem len upozorniť, že toto nie je žiadny odborný článok, je to len môj laický pohľad na tento šport, a to z pohľadu ženy a matky.
Začnime z pohľadu ženy, teda mňa, neagresívnej, kľudnej Marty
Pamätá si niekto Lindu Veszprémiovú? V osemdesiatych rokoch populárny maďarský seriál o policajtke, ktorá na úrovni, dokonca aj v sukni, dala dole hocijakého zločinca. Vlastne, v tých časoch, teda v časoch socializmu, to bol jeden z prvých filmov, seriálov, kde žena konečne nebola v úlohe obete. A to ma fascinovalo. Ovládala karate, ktoré sa stalo mojou veľkou láskou a skoro 5-6 rokov som sa mu aktívne venovala.
Pozrite si krátke video s Lindou v pôvodnom znení, fakt to stojí zato!
Potom prišli ďalšie filmy, ďalšie bojové umenia ako kung fu, taekwondo, kick box, box. Veď kto by si nepamätal trhák Rocky? Bojové športy ma proste uchvátili, a tak vám poviem, taký box, to je riadna makačka! Spoznala som ľudí, čo sa týmto športom venovali a boli to úžasní, skromní a milí ľudia. Žiadna agresivita, žiadni sérioví vrahovia. Napríklad mám kamaráta, ktorý pracuje ako vychovávateľ v súkromnom stredoškolskom internáte. Máva tam ubytované aj decká, ktoré sa venujú športom ako hokejisti, futbalisti a zrazu prišla partia zápasníkov. A? Nikdy s nimi nemal žiadny problém, prišli uťahaní z tréningu, veci si poskladali do komínkov a šli pekne spať. Žiadne žúry, bitky, ani nič podobné.
Zmiešané bojové umenia z pohľadu matky
Môj syn miluje MMA, takže to on ma s týmto športom kedysi dávno zoznámil. Keď sú deti malé, neustále spolu komunikujete, učíte ich rozprávať, spoznávať svet. Ste vlastne prvý, komu venujú svoje prvé slová. Majú len vás. Ako rastú, prídu na to, že na svete existujú takí istí malí ľudia ako oni, sú si veľmi podobní a hrajú sa s autíčkami predsa len lepšie ako mama. Príde škôlka, škola, kamaráti. Vtedy rodič v ich očiach úplne osprostie.
„Booože, ty nič nevieš!“ „Mama, ty nič nechápeš!“ „Kde by som bol? Vonku! A kde vonku? No predsa vonku!“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Vaše dieťa strácate, lebo o živote vie zrazu dáky Mišo oveľa viac, ako vy. Ako vrátiť ten čas, keď ste presedeli spolu hodiny a rozprávali sa skoro o všetkom? Nuž, jediné, čo vám ostáva, je nájsť si spoločnú tému.
„Čo robíš, Kubko?“
„Pozerám šport, MMA!“
„????“ … sprostá mama, samozrejme, že neviem, čo to je!
Oktagon MMA. V telke kričí Ondřej Novotný: „Bojovník je nahulený!“
„Hm, Kubko, to naozaj pozeráš šport?“
On totiž šport, teda futbal, pozeral len asi raz v živote, aj to mal trinásť rokov a náhodou si prepol na ženský futbal. Fascinovalo ho, že futbalisti majú prsia. Asi mu nedošlo, že sú to ženy.
„Bože, nahulený, to je ako otrasený po údere!“ veta doprevádzaná samozrejme vzdychaním, prevracaním očí, mama je úplne blbá, Mišo by sa ho na takú hovadinu nikdy nespýtal.
A tak som dáko ťažko, so zbytkom môjho malého rodičovského IQ pochopila, že ide o dáke bojové umenie. Hovorím si, šupa, chodila som na karate, určite ho zaujmú moje príhody z tréningov, sústredení. Pozerávam sem tam v telke box. Ale kdeže, toto je Martuš iný level. Klietka, krv, škrtenie, kopanie. Bola som v šoku, ale zase nemôže pozerať animovaného KRTKA, „Ahoj, hele a jejda!“ do svojich 18 rokov.
Keď konečne skončil zápas a mne prestali hrôzou stáť všetky chlpy, začali sme sa o zmiešaných bojových umeniach baviť. Skoro hodinu rozprával a rozprával, a ja som s úžasom počúvala a nechápala, akú má bohatú slovnú zásobu. Ono po rokoch jednoslabičných odpovedí ste šokovaný, že vaše dieťa vie povedať súvislú a dokonca sem tam aj rozvinutú vetu.
Vďaka môjmu synovi ma zmiešané bojové umenia začali zaujímať čoraz viac
Popravde, musím priznať, čím viac zápasov som videla, tým viac ma tento šport začal zaujímať. Vtedy bol populárny najmä Conor McGregor. Mal super predzápasové tlačovky a myslím, že tento šport dosť spopularizoval.
Prešlo pár rokov a MMA zápasy v našej rodine sledujeme stále, len ku mne a synovi pribudla aj naša malá Simonka. Z archívu si pozeráme každý zaujímavý nočný zápas. Má to aj svoje výhody, niektoré údery si môžeme vďaka pretáčaniu pozrieť viackrát.
V súčasnosti už majú pri bitke MMA rukavice a hlavne súperia len rovnaké váhové kategórie. Vďaka môjmu synovi som spoznala svet MMA, a či už sa to niekomu páči, alebo nie, zmiešané bojové umenia som si obľúbila:
- viem, čo znamená oktagon (je to vlastne tá klietka, osemuholník)
- spoznala som UFC (je to niečo ako NHL, Karlos sa tam chcel veľmi dostať, lebo tam sa bije za iné peniaze, lenže prehral s našim Attilom)
- Oktagon MMA (Česko – slovenská organizácia MMA) take down (hod o zem)
- gilotina (škrtenie)
- high kick (kop na hlavu)
- viem, čo je to vypínak (teda, ja som o ňom vedela už na karate)
- a tiež už viem, čo znamená nahulený bojovník
- nesmie sa pichať do očí (to je ako dosť nechutné)
- ani kopať do genitálií (to mi nevadí)
Zmiešané bojové umenia a Oktagon MMA si získava ženy, aj matky
Zápas storočia som dokonca nadšene ukazovala aj v práci moji kolegyniam na YouTube, škoda, že trval tak krátko, keď v tom jedna z nich povie:
„Jeeee, veď toto pozerala aj moja mama!“ Pri ženách sa vek nehovorí, ale viem, že má cez 80 rokov a chodí každú nedeľu do kostola.
„No a? Zápas storočia pozerala so záznamu aj moja vnučka a tá má dva!“
Myslím si a verím, že zmiešané bojové umenia a napríklad taký Oktagon MMA, si časom získa čoraz viac žien, matiek a je jedno z akého dôvodu. Možno si len budú chcieť po rokoch pokecať so svojím dieťaťom, tak ako ja.
Ak vás dnešný príbeh pobavil, podporte prosím autorku jeho zdieľaním!
Tu si môžete prečítať, jej prvý príbeh.
A tu si môžete prečítať predchádzajúci príbeh.
Titulná fotografia:
Zdroj – UFC 189 World Tour Aldo vs. McGregor London 2015
Autor – Andrius Petrucenia
Ostatné fotografie: Oktagon MMA (Facebook a Instagram)
Video: Archív Marty Antalovej Ráczovej
Kardio cviky | Cvičenie na doma a na chudnutie | schudnihravo.sk
1 rok ago[…] aerobik, plávanie, lyžovanie a rôzne iné športové aktivity, ako napríklad futbal, tenis či bojové športy. Kardio cviky však vo svojich tréningových plánoch využívajú aj milovníci CrossFitu. […]
Ambassadors Football: Jedinečné šírenie evanjelia | schudnihravo.sk
12 mesiacov ago[…] talentovaný či technicky kvalitný. Ak každý odovzdá maximum zo seba a je na ňom vidieť bojovnosť, veľa krát má pre mňa jeho výkon omnoho väčšiu hodnotu, ako keď o tri triedy lepší […]