Kokosový olej, univerzálny produkt a superpotravina alebo?
Kokosový olej sa stále drží v popredí záujmu. Tentoraz však ako kontroverzná téma. Vďaka svojmu zloženiu, vlastnostiam, všestrannému využitiu a… obsahu látok, ktoré sa stali dôvodom pre vášnivé diskusie. Ako už býva zvykom, najskôr všetci chvália, potom všetci hania.
Tak čo, už aj vy máte pochybnosti? Ak áno, jednoducho kokosový olej nekonzumujte, ľahko preň nájdete uplatnenie inde. Pretože jeho využitie je naozaj všestranné. A milovníci kokosového oleja o tom všetkom aj tak vedia svoje. Zhrňme si najskôr pozitíva!
Kokosový olej má naozaj všestrané využitie
Kokosový olej sa radí medzi univerzálne potraviny, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie človeka. Patrí medzi jeden z nejobľúbenejších tukov používaných pri varení. Ide o rastlinný olej získavaný lisovaním či extrakciou z kokosu, plodu kokosovníku orechoplodého. Kokosovník je palma, ktorá se vyskytuje v tropických oblastiach, najmä v blízkosti morí nebo riek. Pestuje sa najmä na potravinárske účely, jeho listy sa využívajú v textilnom priemysle.
Tým sa však využitie kokosového oleja ani zďaleka nekončí. Má veľmi široké využitie aj v prírodnej medicíne, v starostlivosti o telo, pokožku a vlasy, v kozmetike a v domácnosti.
Zloženie kokosového oleja
Kokosový olej neobsahuje cholesterol. Prevažnú časť tukov (uvádza sa akolo 85 %) tvoria triglyceridy, obsahujúce mastné kyseliny, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Tieto mastné kyseliny sú v organizme dobre využiteľným zdrojom energie, pôsobia antimikrobiálne a majú aj ďalšie skvelé vlastnosti.
Kokosový olej obsahuje najmä tieto tri dôležité mastné kyseliny:
- Kyselina laurová
- Kyselina kaprinová
- Kyselina kaprylová
Ide o veľmi významné prírodné látky, kvôli ktorým sa kokosový olej radí medzi prospešné potraviny.
Kyselina laurová umožňuje vďaka svojej štruktúre jednoduchšie vstrebávanie, po ktorom se štruktúra mení na monolaurinové zvyšky. Monolaurín je dôležitý vďaka svojim antimikrobiálnym, antibakteriálnym a antivírovým vlastnostiam.
Ďalšími dôležitými zložkami, ktoré kokosový olej obsahuje, sú kyselina linolová, myristová, vitamín E, vitamín K a tiež železo.
Ako vybrať kvalitný kokosový olej
Pokiaľ sa rozhodnete zaobstarať si kokosový olej, rozhodne sa zamerajte na jeho kvalitu. Odborníci odporúčajú výrobky bez rafinácie, dezodorizácie, hydrogenácie, bielenia a podobne. Rozhodne teda nekupujte kokosový olej rafinovaný. V čase najväčšej slávy kokosových olejov platilo, že pokiaľ hľadáte naozaj super prémiový kokosový tuk, mal by byť obsah kyseliny laurovej najmenej 57 %. Pri nákupe vždy vyberajte olej panenský (organický) a naopak vyhýbajte sa olejom, ktoré boli vyrobené pomocou chemickej destilácie (rafinované oleje).
POWER Kokosový olej extra panenský, za studena lisovaný, BIO
Nový a vylepšený 100 % panenský BIO nerafinovaný kokosový olej. Za studena lisovaný, so zvýšeným, až 50 % obsahom čistých MCT tukov je obľúbený pre jeho ľahkú stráviteľnosť. Je chemicky čistý, nebielený, s vysokou odolnosťou voči oxidácii. Neobsahuje GMO. Vhodný aj na varenie pri vyšších teplotách.
Objavte MCT oleje – prirodzený zdroj ľahko stráviteľných MCT tukov.
Viete aký je základný rozdiel medzi klasickým kokosovým olejom a MCT olejom?
Zjednodušene by sa dalo povedať, že MCT tuky narozdiel od LCT mastných kyselín, ktoré obsahuje bežný kokosový olej, prakticky obídu proces trávenia. MCT olej vám poskytne rýchle dodanie energie a dokonca ani pri jeho častejšom používaní sa prijatá energia neukladá do tukových buniek vo zvýšenej miere.
O tom ako MCT olej pomáha spaľovať tuk, a vôbec ako funguje v ľudskom tele, si možete prečítať v článku od profesionálneho trénera Michaela Achbergera.
POWER MCT olej, bez chemických prídavkov a konzervantov
POWER MCT olej je špeciálne extrahovaný MCT olej, ktorý je extraktom 100 % kokosového pôvodu bez akýchkoľvek chemických prídavkov a konzervantov. Obsahuje koncentrovanú dávku mastných kyselín C8 a C10, ktoré vám dodajú rýchlu energiu bez zaťaženia trávenia.
Ako to, že MCT olej sa v organizme vstrebáva až 7 krát rýchlejšie a pritom je energeticky efektívnejší ako kokosový olej?
Vysvetľuje Dušan Plichta, zakladateľ konceptu Powerlogy: „V praxi to znamená, že pokiaľ kvalitný olivový olej trávite ako komplexný tuk, nehovoriac už o klasických omega-6 mastných kyselinách iných rastlinných olejov, tak MCT olej trávite v rýchlej metabolickej dráhe ako sacharidy.“
Liečebné využitie kokosového oleja
Kokosový olej proti zápalom
Podľa odborných štúdií pôsobí panenský kokosový olej, ktorý je pripravaný bez chemických látok a spracovanie pri vysokých teplotách, proti chronickým zápalom.
Liečba bolesti v krku a kašľa
Namiesto pastiliek, po ktorých často siahneme, keď sa objaví kašeľ či bolesť v krku, môžeme použiť kokosový olej, ktorý na rozdiel od pastiliek neobsahuje žiadne umelé príchute a farbivá.
Na zmiernenie bolesti v krku alebo pri kašli užívajte ½ – 1 lyžičku kokosového oleja 3 x denne. Kombinovať môžete tiež s čajom, obsahujúcim kokosový olej a koreňom sladovky hladkoplodej (sladkého drievka), medom a citrónom.
Dezinfekcia ústnej dutiny
Kokosový olej môžeme použíť aj na zlepšenie stavu ďasien a chrupu. Olej v ústnej dutine pôsobí detoxikačne, dochádza ku zneškodneniu baktérií, liečbe zubných kazov aj k posilneniu imunitného systému.
Na zlepšenie stavu ďasien a chrupu nechajte olej prevaľovat v ústach. Odporúča se nechať v ústach prevaľovať jednu polievkovú lyžícu kokosového oleja zhruba 10 až 20 minút a následne vypľuť do umývadla. Ústa si treba potom dôkladne vypláchnuť najlepšie vodou zmiešanou s morskou soľou. Dbajte na to, aby ste olej neprehltli, vzhľadom na to, že na sebe týmto spôsobom viaže všetky baktérie a toxíny z ústnej dutiny.
Domáca zubná pasta
Kokosový olej možno využiť priamo aj ako pastu na zuby. Napomáha účinnému bieleniu zubov.
Na jej prípravu budete potrebovať v rovnakom pomere kokosový olej a jedlú sódu. Po zmiešaní pridajte do tejto zmesi niekoľko kvapiek matového oleja. Táto prírodná zubná pasta vám pomôže zbaviť sa škodlivých baktérií v ústnej dutine, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu vrátane zápalu ďasien.
Imunitný systém
Vzhľadom k svojmu zloženiu a obsahu kyseliny laurovej, kaprinovej a kaprylovej má kokosový olej celý rad veľmi priaznivých účinkov antivírových, antifungálnych i antibakteriálnych, ktoré napomáhajú posilneniu imunitného systému.
Uvoľnenie dýchacích ciest
V prípade ochorenia dýchacích ciest je možné olej aplikovať v oblasti hrudníka. Masážou olejom dochádza k podpore krvného obehu, k uvoľneniu a prečisteniu dýchacích ciest a tým k uľahčeniu dýchania.
Podpora chudnutia
Kokosový olej na chudnutie – vzhľadom k obsahu mastných kyselín obsiahnutých v kokosovom oleji, pomáha tento olej pri spaľovaní telesného tuku a podporuje chudnutie.
Užívajte denne 1 lyžicu oleja.
° Podpora udržiavania hormonálnej rovnováhy v tele
° Tuky, ktoré obsahuje kokosový olej, podporujú činnosť štítnej žľazy a nadobličiek. Olej pôsobí protizápalovo a podporuje metabolické pochody, které sú veľmi dôležité na udržanie hormonálnej rovnováhy.
Kokosový olej Advance, BIO. Chcem kúpiť teraz so zľavou – 30%!
Kliknite na tlačítko Kúpiť s 30% zľavou… a navštívte e-shop na stránke ADVANCE nutraceutics.
Získajte Kokosový olej a mnoho ďalších výživových doplnkov – teraz so zľavou 30%
Podpora trávenia
Kokosový olej obsahuje látky, ničiace škodlivé baktérie. Tieto látky podporujú rast črevnej mikroflóry a pomáhajú pri liečbe črevných ochorení. Olej má priaznivé antimikrobiálne a protiplesňové účinky. Je ľahko stráviteľný a pomáha účinnej absorbcii základných živín.
Zápcha
Kokosový olej sa používa aj pri liečbe chronickej zápchy a na zmiernenie plynnatosti.
V prípade potreby užívajte 1 lyžicu oleja pred spaním. Olej preniknutím do tráviaceho traktu zneškodní škodlivé baktérie a udržiava priaznivé zloženie črevnej mikroflóry.
Zdravý spánok
Na podporu kvalitného a zdravého spánku si môžete vyrobiť domáci relaxačný a ukľudňujúci esenciálny olej zmiešaním kokosového oleja s levanduľou alebo rumančekom.
Touto zmesou môžete prevoňať vaše spálne či detské izby. Táto kombinácia pomáha zmierniť stavy úzkosti a prispieva k lepšiemu spánku.
Prevencia vzniku osteoporózy a straty kostnej hmoty
Podľa odborných štúdií má panenský kokosový olej priaznivé účinky na udržanie správnej štruktúry kostí vrátane účinnej prevencie straty kostnej hmoty.
Ako prevencia sa odporúča užívať približne 3 lyžice kokosového oleja denne.
Liečba kvasinkovej infekcie
Proti kvasinkovej infekcii pôsobí svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami obzvlášť kyselina kaprylová, obsiahnutá v kokosovom oleji.
Niektoré štúdie uvádzajú, že kokosový olej má veľmi výborný efekt aj v boji proti kandidovým infekciám.
V prípade kvasinkovej infekcie užívajte denne 1 lyžicu kokosového oleja, prípadne aplikujte 2x denne na postihnuté oblasti, až do vymiznutia prejavov infekcie.
Liečba rôznych rán a kožných defektov
Olej možno využívať aj na hojenie rôznych rán, ako napríklad vyrážky, popáleniny, otvorené rany a ďalšie kožné defekty. Vďaka svojim antibakteriálnym a antifungálnym vlastnostiam pomáha kokosový olej udržať pokožku bez infekcií a kyselina laurová, kterú kokosový olej obsahuje, prispieva výrazne k hojeniu rán.
Môžete si vyrobiť svoju prírodnú antibiotickú masť spojením kokosového oleja, levandule, oleja Melaleuca a kadidla.
Liečba celulitídy
Kokosový olej má pozitívne účinky aj pri odstraňovaní celulitídy. Môžete si vyrobiť roztok, ktorý možno použiť na miesta postihnuté celulitídou.
Roztok si vyrobíte zmiešaním 1 polievkovej lyžice kokosového oleja s 10 kvapkami grapefruitového esenciálneho oleja. Takto vyrobený roztok vmasírujte krúživým pohybom do postihnutých oblastí.
Plesňová infekcia
Pokiaľ vás obťažujú rôzne mykózy aj tu môžete smelo siahnuť po kokosovom oleji. Vďaka svojim antimikrobiálnym účinkom je možné kokosový olej využívať aj na liečbu rôznych mykotických a plesňových infekcií pokožky a nôh.
Menšie množstvo oleja naneste na postihnuté miesto a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom zvyšky oleja zotrite.
Stabilizácia hladiny krvného cukru a prevencia vzniku ochorenia cukrovkou
Kokosový olej pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru, prispieva k uvoľňovaniu inzulínu. Na základe vedeckých štúdií bolo zistené, že mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji sú účinné v prevencii vzniku obezity a dokážu znižovať inzulínovú rezistenciu.
Liečba lupienky (psoriázy) a ekzému
Kokosový olej má priaznivé účinky pri liečbe suchej pokožky u pacientov s lupienkou či rôznymi ekzémami.
Zmiešajte kokosový olej s bambuckým maslom a olejom z pelargónie a aplikujte na postihnuté miesto.
Kokosový olej – Dr Zak’s z e-shopu GymBeam
100% extra panenský kokosový olej, lisovaný za studena
Veľmi kvalitný zdroj nasýtených tukov so stredne dlhým reťazcom (MCT – medium chain trygliceride). Tieto tuky sa efektívne premieňajú na enegiu a telo ich neukladá do tukových zásob. Odporúča sa pri potrebe regulovať hladinu cukru v krvi.
Liečba oparu
Aj pri liečbe infekcií ako je napríklad opar v okolí úst, je možné využiť kokosový olej. Opät treba spomenúť kyselinu laurovú, obsiahnutú v kokosovom oleji, ktorá účinkuje proti herpetickému vírusu, zpôsobujícemu opary, znemožnením schopnosti reprodukcie týchto vírusov.
Odporúča sa niekoľkokrát denne natierať olejom postihnuté miesto. Zníži sa tým bolestivosť aj čas hojenia.
Krém na popáleniny spôsobené slnečným žiarením
Kokosový olej sa dá využiť aj na opaľovanie. Dokáže pokožku chrániť proti slnečnému žiareniu vzhľadom k ochrannému faktoru, ktorý obsahuje. Využívajte na ochranu podľa potreby.
Pokiaľ už došlo ku spáleniu pokožky, použite kokosový olej aj na podporu hojenia postihnutej pokožky. Vtierajte jemne do postihnutých oblastí kože.
Masť na detské zapareniny
Pokiaľ sa na detskej koži vytvoria zapareniny, skúste ich potrieť menším množstvom kokosového oleja, ktorý dokáže ukľudniť v postihnutej oblasti opuchy, svrbenie, pálenie i začervenanie.
Naneste na postihnuté miesto jednu lyžicu kokosového oleja a nechajte ho vsiaknuť do pokožky.
Redukcia strií
Pri zmene v pružnosti pokožky, napríklad v období tehotenstva a po pôrode, sa môžu objaviť nepríjemné strie.
Na ich redukciu potierajte brucho v oblasti žalúdka kokosovým olejom. Aplikácia oleja zabráni tiež vzniku tmavých škvŕn a zafarbení.
Popraskané päty
Kokosový olej má veľmi ukľudňujúcí účinok aj na popraskané päty. Prenikaním do kože prináša úľavu suchej a popraskanej pokožke, vyživuje ju a dodáva lesk.
Olej môžete zmiešať s ďalšími vonnými olejmi, ktoré kožu spoločne hydratujú, pôsobia antibakteriálne a naviac dodajú pokožke sviežu príjemnú vôňu.
Liečba domácich zvierat
aj vašich domácich miláčikov – psy a mačky môžete liečiť pomocou kokosového oleja. Olej im môže pomôcť skľudniť rôzne alergické reakcie, podráždenia i rany.
Olej možno aplikovať povrchovo na postihnuté miesta
Využitie kokosového oleja v starostlivosti o telo a pokožku
Starostlivosť o pokožku
Na zaistenie potrebnej hydratácie a zvlhčenia pokožky môžete pokožku natierať kokosovým olejom. Olej se celkem rýchlo vstrebáva a pokožku zanecháva hydratovanú a nemastnú. Kokosový olej má pri izbovej teplote pevnú konzistenciu. Pri kontakte s kožou sa postupne rozpúšťa a ľahko sa aplikuje.
Na tvár olej používajte večer pred spaním. Obličaj opláchnite, osušte a kokosový olej na pleť naneste a zľahka vmasírujte do pokožky. Nechate pôsobiť niekoľko minút a potom zotrite prípadné zvyšky, ktoré sa nevstrebali.
Čistenie pleti
Kokosový olej na pleť – tento olej môžeme takisto používať na čištenie pleti a jej následnú hydratáciu.
Použiť ho môžeme spoločně napríklad s tea tree olejom a medom.
Obmedzenie tvorby vrások
Pravidelnou aplikácio kokosového oleja v oblasti okolo očí výrazne obmedzíte tvorbu vrások a celkové prejavy starnutia pokožky.
Malé množstvo oleja aplikujte večer pred spaním do oblasti okolo očí a nechajte pôsobiť celú noc.
Účinný prostriedok proti akné
Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam pomáha kokosový olej aj v boji proti nepríjemnému akné, ktoré často obťažuje mladistvých i dospelých. Kokosový olej tu pôsobí ako antimikrobiálna látka, pomáhajúca zneškodniť baktérie, ktoré akné spôsobujú.
Zmiešajte kokosový olej s tea tree olejom a medom a natierajte problematické miesta v obličaji.
Hydratácia pokožky
Po každom sprchovaní použije kokosový olej na pokožku celého tela. Prispejete tým k správnej hydratácii suchej pokožky. Docielite tým aj zkľudnenie podráždenej pokožky po holení.
V recenzii z 21.11.2017 sa píše:
S produktom BIO Kokosový olej Premium som veľmi spokojná, trpím na veľmi suchú pokožku a kokosový olej mi pomohol. Pokožku mám hebkú, žiadne suché šupiny, hojí aj odreniny.
Jednoduché odstránenie make-upu
Kokosový olej možno využiť aj na ľahšie odstránenie make-upu. Jeho výraznou výhodou je, že nespôsobuje, na rozdiel od väčšiny ostatných prípravkov na odstránenie make-upu, žiadne podráždenie v oblasti očí a naviac zároveň pokožku v tejto oblasti rovno hydratuje.
Malé množstvo naneseného oleja veľmi rýchlo skvapalnie očný make-up a potom je možné ho veľmi jednoducho zotrieť. Horné aj dolné viečka následne otrite teplou handričkou.
Domáci peeling
Peeling pomáha odstrániť zvyšky suchej pokožky. Vyrobte si domácí peeling pomocou zmesy kokosového oleja, zmiešaného s cukrom alebo mletou kávou. Týmto spôsobom zabránite aj vzniku akné a čiernych škvŕn na pokožke.
Aplikujte dvakrát týždenne.
Relaxačný kúpeľ
Vo všetkých ročných obdobiach sme neustále vystavení vplyvom vonkajšieho prostredia, ktoré môže mať na našu pokožku neblahý vplyv. Kokosový olej skľudní a hydratuje suchú pokožku.
Doprajte si teplý liečebný kúpeľ, do ktorého pridáte štvrť šálky kokosového oleja s niekoľkými kvapkami vášho obľúbeného vonného oleja a relaxujte.
Balzam na pery
Vyrobte si svoj domáci balzam na pery s pomocou kokosového oleja, který pomôže uzdraviť a zvláčniť suché a popraskané pery. Dokáže tiež ochrániť pery pred slnečným žiarením.
Balzam si jednoducho vyrobíte zmiešaním 2 lyžíc kokosového oleja s 2 lyžicami včelieho vosku a lyžicou bambuckého masla. Túto zmes pozvolna zahrievajte v panvici s nepriľnavým povrchom. Akonáhle sa zmes roztopí, nalejte ju do vhodných formičiek a nechajte stuhnúť.
Ústna prírodná voda
Vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam dokáže kokosový olej ničiť baktérie, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu. Vyrobte si ústnu prírodnú vodu s pomocou kokosového oleja.
Zmes získate zmiešaním rovnakého množstva oleja s jedlou sódou a niekoľkými kvapkami vonného mätového oleja. Takto pripravenú zmes používajte denne. K pozitívnym účinkom tejto zmesi patrí zlepšenie stavu ďasien, bielenie zubov a svieži dych.
Prírodný deodorant
Antibakteriálne účinky kokosového oleja bránia vzniku telesného pachu. Olej je teda možné využiť samostatne ako deodorant, alebo olej zmiešať s jedlou sódou a rôznymi esenciálnymi olejmi.
Jemný krém
Pokiaľ je vaša pokožka podráždená, môžete kokosový olej používať aj ako holiaci krém.
Kúsok kokosovej hmoty rozehrejte chvíľu v dlaniach a pred holením vtrite do pokožky.
Starostlivosť o nechty
Kokosový olej používajte aj pri starostlivosti o vaše nechty. Olej vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje infekciám. Pokiaľ budete olejom potierať prsty na nohách, znížite tak riziko vzniku pliesňových infekcií. Naviac bude potom jednoduchšie odstrániť zvyšky suchej kože.
Starostlivosť o vlasy: Ako použiť kokosový olej na vlasy?
Vlasový zábal
Vzhľadom k vlastnostiam kokosového oleja má jeho používania aj v starostlivosti o vlasy veľmi priaznivé účinky. Kokosový olej na vlasy v podobe domáceho zábalu vaše vlasy vyživí, posíli a dodá im lesk. Navyše účinne podporuje rast vlasov.
Vlasový šampón
Kokosový olej podporuje správny rast vlasov a je tiež prevenciou proti ich poškodeniu. Môžete si vyrobiť prírodný šampón na vlasy bez akýchkoľvek chemických prímesí. Jednoducho zmiešajte kokosový olej s jablčným octom. Tento šampón udrží farbu vašich vlasov oveľa dlhšie a vlasy naviac budú jemné a lesklé.
Výživný vlasový kondicionér
Kokosový olej vlasy výdatne posilňuje, pomáha udržiavať ich hladkosť a vlhkosť. Použite olej ako prírodný vlasový kondicionér. Rozohrejte mezi prstami jednu až dve čajové lyžičky (podľa dĺžky vlasov) kokosovej hmoty a nanášajte do vlasov smerem od končekov vlasov vyššie. Nechajte pôsobiť podľa potreby.
Podľa dĺžky a štruktúry vlasov naneste 1-2 čajové lyžičky kokosového oleja, najskôr zmes zahrejte medzi prstami a potom nanášajte postupne od vlasových končekov.
Ošetrenie vlasov
Pokiaľ používate na ošetrenie vlasov gély rôznych značiek, určite jte si všimli, že väčšinou obsahujú alkohol, ktorý vlasy vysušuje a množstvo ďalších látok, ktoré môžu pôsobiť toxicky, napríklad vône. Skúste použiť namiesto týchto gélov kokosový olej.
Vyrobte si prírodnú masku na vlasy z kokosového oleja. Vlasom tým dodáte správnu výživu, získajú lesk, hladkosť a zachováte štruktúru účesu na dlhší čas.
Starostlivosť o vlasy u detí
Aj pri starostlivosti o detské vlásky môžete využiť kokosový olej. Deti okrem jemnosti a hladkosti určite ocenia aj oveľa jednoduchšie rozčesávanie vlasov.
Platí opäť malé množstvo rozohriate v dlaniach naniesť na mokré vlasy a po niekoľkých minútach dôkladne opláchnuť.
Lupiny
Kokosový olej dokáže zabrániť vzniku lupinám. Vlasy budú lesklé, zdravé a bez lupín.
Pred použitím oleja vlasy dobre umyte, potom naneste malé množstvo oleja, nechajte pôsobiť niekoľko minút a opäť vlasy dobre umyte.
Kokosový olej na varenie – Vyskúšajte recepty z kokosového oleja
Kokosový olej obsahuje zdravé mastné kyseliny, a možno ho používať aj na varenie či smaženie. Kokosový olej možno používať aj pri vysokých teplotách. Vďaka vyššiemu bodu varu zostáva stabilný, pri zohriatí nedochádza k procesu oxidácie a vzniku transformácie mastných kyselín, ktorá je pre telo škodlivá.
Prírodný zdroj energie. Triglyceridy spoločne s mastnými kyselinami, ktoré sú v oleji obsiahnuté, dodávajú telu dostatočnú energetickú podporu napríklad po náročnom športovom tréningu.
Kokosový olej do ovocných nápojov a koktejlov
Kokosový olej môžete pridávať aj do rôznych ovocných šťiav či koktejlov.
Pridaním jednej alebo dvoch polievkových lyžíc zvýrazníte chuť nápojov a zvýšite si prísun zdravých tukov.
Natieranie toastov
Vyskúšajte namiesto klasického masla potrieť toasty celozrnného chleba kokosovým olejom. Jemná aróma dodá toastu špecifickú, príjemnú vôňu a veľmi dobrú chuť.
Krémovejšia káva
Namiesto smotany môžete pridať do kávy lyžicu kokosového oleja. Káva bude krémovejšia a ešte naviac vám dodá energiu.
Uvádza sa, že atléti z ďalekého východu na zvýšenie svojho výkonu a získamie energie pridávajú do kávy práve kokosový olej a maslo ghí (ghee). U nás je priekopníkom myšlienky POWER COFFEE Dušan Plichta, zakladateľ konceptu Powerlogy.
Tip na recept od Dušana Plichtu – Nekonvenčné ale zato produktívne raňajky
Ak si to môžete dovoliť, určite vyskúšajte toto trojbalenie Power Coffee Combo!
Cenovo zvýhodnené trojbalenie vhodné na prípravu Power Coffee. Obsahuje zmes výberovej BIO kávy, Ghee masla a MCT oleja. Výborne sa hodí ako efektívna náhrada za raňajky alebo na prípravu energetického snacku.
Tak čo, vyskúšali ste recept? Chutilo? Alebo dokonca využívate produkty Powerlogy už dlhodobo? Napíšte nám svoj názor, určite ho zverejníme.
Travelers Combo – šikovná mašinka z video receptu a ďalšie zaujímavé produkty
Mimochodom šikovnú mašinku, ktorú používa Dušan Plichta vo svojich videoreceptoch, nájdete na stránke Powerlogy medzi darčekmi.
Jedinečný kávovar 4 v 1 nielen pre cestovateľov obsahuje mlynček, filter, prekvapkávač a termohrnček. Teraz je v špeciálnej ponuke s Organic espressom.
Čokoládovo – kokosové fondue
Pokiaľ máte radi namáčanie čerstvého ovocia v horúcej čokoláde, môžete aj v tomto prípade svoj recept vylepšiť s využitím kokosového oleja.
Zmiešajte čokoládu, ktorú pri výrobe fondue používate s jednou lyžicou kokosového oleja a rozrieďte na miernom ohni. Výsledok vás určite milo prekvapí.
Kokosový olej pri pečení
Pri pečení môžete nahradiť klasické maslo alebo rastlinný olej rovnakým množstvom kokosového oleja.
Pri príprave koláčov alebo sušienok, kde je potrebné použitie stuženého tuku, kokosový olej pred prípravou ochlaďte. Olejom môžete potierať aj plechy či panvice. Týmto spôsobom predídete pripekaniu sušienok či koláčov.
Kokosový olej pri výrobe popcornu
Skúste si vyrobiť zdravšiu verziu popcornu nahradením masla kokosovým olejom.
Kukuričné zrná ešte pred tepelnou úpravou pokvapkajte rozpusteným kokosovým olejom a posypte napríklad morskou soľou. Určite vám takáto verzia zachutí.
Kokosový olej na pečené zemiaky
Pokiaľ máte radi sladké zemiaky, môžete vyskúšať tento variant. Pokvapkajte pečené sladké zemiaky kokosovým olejom a potom jemne posypte škoricou.
Na kokosovom oleji môžete pripraviť aj zemiakové hranolky, ktoré posypete rozmarínom a morskou soľou.
Domáce sušienky
Vyrobte si doma chrumkavé sušienky s orechmi či ovocím.
Zmiešajte 3 šálky ovsených vločiek, 1 šálku sekaných mandlí, ½ lyžičky soli, 2 lyžičky škorice, 1/3 šálky medu alebo javorového sirupu a 1/3 šálky cukru. Do zamiešanej zmesi pridajte 1/3 šálky kokosového oleja. Zmes vlejte do formičiek na príprave sušienok cookies a pečte počas 5 – 7 minut pri teplote 250°C. Potom zmes vo formičkách premiešajte a pečte ďaľších 5 – 7 minút. Nakoniec trúbu vypnite a sušienky nechajte vnútri ešte asi 30 minút.
Použitie kokosového oleja v domácnosti
Aj v domácnosti nájdete mnoho spôsobov na využitie kokosového oleja. Tu sú niektoré z nich:
Repelent proti hmyzu
Kokosový olej možno použít aj ako vhodný prostriedok proti obtiažnemu hmyzu ako sú osy, komári či muchy.
Zmes si vyrobíte zmiešaním jednej lyžice kokosového oleja s niekoľkými kvapkami mäty piepornej, rozmarínu a tea tree oleja. Túto zmes bez obáv nanášajte na pokožku.
Výroba domácich sviečok
Sviečky, ktoré obsahujú rôzné chemické látky a vôně môžeme nahradiť kokosovým olejom, ktorý sa dá v čistej forme spalovať. Spojením kokosového oleja s rôznymi esenciálnymi olejmi vytvoríte sviečky jednoducho a podľa ľubovôle a vlastnej fantázie.
Ošetrenie obuvi
Kokosovým olejom môžete nahradiť rôzne prípravky na ošetrenie kožených výrobkov či topánok. Olej dodá obuvi lesk a zamaskuje škvrny, takže obuv bude vyzerať opäť ako nová.
Prášok na pranie
Spojením kokosového oleja, vody, lúhu a esenciálnych olejov podľa výberu môžete vytvořiť tekutinu, vhodnú na pranie odevov. Výhodou tejto zmesi je, že nedráždi pokožku, nepoškoďuje textilnú tkaninu a je vhodná aj pre citlivú a alergickú pokožku.
Lesk na nábytok
Kokosový olej môžete aplikovat na drevo, žulové či kovové povrchy. Nábytok si týmto ošetrením zachová čistý vzhľad a zakryjú se prípadné škriabance.
Na tému ošetrenie dreva kokosovým olejom dávame do pozornosti článok 8 Tricks for Repairing and Restoring Wood Damage z internetového magazínu LIFE z rubriky HOME & LIVING od Hometalk, Contributor. Obrázok je zo spomínaného článku.
Kokosový olej nielen rehydratuje vaše drevo, ale obnoví aj jeho prirodzenú farbu a jemnú žiaru.
Zníženie usadzovania prachu
Nanesením malého množstva oleja na drevené či umelé povrchy dosiahnete zníženie usadzovania prachu. Olej naneste v malom množstve a nechajte voľne uschnúť. Povrch netreba následne umývať.
Korózia
Aplikáciou kokosového oleja na predmety z kovu (napríklad vonkajší kovový nábytok, rôzne automobilové diely a pod.), ktoré bývajô náchylné ku korózii možno účinne chrániť pred hrdzavením.
Tenkú vrstvu oleja naneste na povrch a nechajte pôsobiť cca 1 až 2 hodiny. Potom olej zotrite.
Domáce mydlo
Vyrobte si prírodné domáce mydlo na ruky z kokosového oleja.
Mydlo vyrobíte zmiešaním kokosového oleja s akýmkoľvek vonným esenciálnym olejom podľa vašej fantázie. Pokiaľ pridáte aj bravčový tuk, mydlo bude držať pokope a bude mať vhodnú konzistenciu.
Ako vidíte, možnosti využitia kokosového oleja sú naozaj rozsiahle, tento olej má veľký prínos pre naše zdravie a rozhodne by tedy nemal chýbať v našich domácnostiach.
Môžete si vyskúšať jednotlivé rady a používať ich na prospch vás i vašej rodiny. Avšak nezabúdajte, že pokiaľ trpíte nejakým zdravotným problémom a váš stav sa nelepší, je nutné vyhľadať lekára a prírodné prostriedky používať ako doplnok k liečbe.
Pre schudnihravo.sk Jana Hrabalová, 7.10.2018. Zmenené a doplnené 1.12.2021.
Ak sa vám článok páčil alebo bol pre vás užitočný,
zdieľajte ho prosím so svojimi priateľmi.