Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?
Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Vzhľadom na to, že predstavuje pre človeka jeden z najprirodzenejších a menej náročných pohybov, hravo ho zvládnu rôzne vekové a váhové kategórie. Navyše, na atraktívnosti mu pridávajú aj jeho výhody a účinky na zdravie, fyzickú kondíciu či formovanie postavy.
Prečo plávanie?
Ak by sme sa pokúšali nájsť šport, ktorý rozvíja základné funkcie ľudského organizmu tak ako plávanie, pravdepodobne by sme mali problém. Plávaním sa totižto precvičuje veľká svalová skupina naraz, čo z neho robí mimoriadne komplexnú aktivitu. Napríklad takým cvičením s vlastnou váhou alebo CrossFitom je síce taktiež možné zapájať viacero svalov súčasne, no pri plávaní je badateľne výraznejšie pôsobenie na rozvoj srdcovo-cievneho, dýchacieho a nervového systému.
Z ortopedického hľadiska má plávanie pozitívny vplyv na správne držanie tela a úspešne bojuje proti plochým nohám. Vzhľadom na jeho schopnosť odbúravať bolesti svalov, kĺbov a chrbtice môže predstavovať aj výborný spôsob rehabilitácie. V tom prípade, že vás netrápia žiadne výraznejšie zdravotné problémy, je možné začať s plávaním výlučne pre oddych. Vďaka relaxačným účinkom dokáže totižto znižovať stres a potláčať stavy úzkosti.
Výhody plávania
- má blahodarné účinky na zdravie
- pôsobí priaznivo na rozvoj srdcovo-cievneho, dýchacieho a nervového systému
- posilňuje imunitný systém
- zlepšuje fyzickú kondíciu
- rovnomerne zaťažuje viaceré svalové skupiny súčasne
- podporuje chudnutie a formovanie postavy
- napomáha k správnemu držaniu tela
- odbúrava bolesti svalov, kĺbov a chrbtice
- potláča stavy úzkosti a znižuje stres
- má relaxačné a rehabilitačné účinky
Plavecké spôsoby
Či už ide o súťažné alebo rekreačné plávanie, poznáme štyri hlavné plavecké štýly. Tie sa od seba líšia nielen samotným prevedením, ale aj náročnosťou.
Kraul / Voľný spôsob
Plavecký štýl kraul, inak nazývaný aj voľný spôsob, je najrýchlejším a veľmi obľúbeným štýlom plávania. Využíva sa pri ňom striedavá práca rúk v kombinácii so striedavým pohybom nôh, pričom telo je v horizontálnej polohe na bruchu.
Prsia
Prsia sú rekreačne najrozšírenejším a najobľúbenejším plaveckým štýlom. Pri realizácii tohto spôsobu plávania je telo položené na prsiach a pohyby rúk a nôh musia byť vykonávané súčasne a symetricky.
Znak
Znak je jediným plaveckým štýlom, kedy je telo položené na chrbte. Základnú hnaciu silu tohto spôsobu predstavujú nohy, ktoré sú dopĺňané striedavými zábermi rúk. Pohyby sú teda podobné ako pri plávaní kraulom, avšak, poloha tela je odlišná.
Motýlik
Motýlik je najmladším a zároveň najnáročnejším plaveckým štýlom. Pláva sa v polohe na bruchu, pričom zábery rúk sa uskutočňujú symetricky a nad vodou. Nohy sú charakteristické vlnivým pohybom, ktorý sa realizuje dvakrát na jeden záber rúk.
Ako správne plávať
Na to, aby sa dostavili požadované účinky plávania, je potrebné dodržiavať určité zásady. V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že ani pri plávaní nemôžete očakávať vytúžené výsledky zo dňa na deň. Táto športová aktivita si totižto vyžaduje pravidelnosť a vytrvalosť. Netreba zabúdať ani na striedanie rôznych štýlov plávania, čím docielite lepší záber na čo najväčšiu skupinu svalov.
Zvýšenú pozornosť si vyžaduje dýchanie. Domnienky o tom, že pri plávaní kraulom by sa malo nadychovať vždy na tú istú stranu, sú mylné. Pokiaľ chcete efektívne využiť čas strávený vo vode a rovnomerne zaťažovať telo, nádych by mal prísť na každý tretí záber. Zo začiatku sa vám to síce môže zdať komplikované a nesymetrické, no postupom času si na to určite zvyknete.
Plávanie pre deti
Rôzne špecializované pohybové aktivity môžu mať pozitívne účinky pre deti už od ich útleho veku. Toto tvrdenie dokazuje aj fakt, že napríklad plávanie s dospelými zabezpečuje pre deti lepšie dýchanie, motoriku a koordináciu. Navyše, napomáha správnemu vývinu svalstva a bábätkám sa po ňom výborne spí a chutí im papať. Okrem toho všetkého sa deti vo vode otužujú, čím sa zlepšuje ich imunitný systém a odolnosť voči chorobám.
Zdroj obrázkov: freepik.com