Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka
Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné telo. To znamená, že k takémuto spôsobu cvičenia nie sú potrebné žiadne činky či iné špeciálne tréningové pomôcky.
Ak si to nedokážete úplne najlepšie predstaviť ani po prečítaní úvodných slov, pokúsime sa vám celú problematiku tejto zaujímavej aktivity objasniť v nasledujúcich riadkoch. V nich sa dozviete, pre koho je cvičenie s vlastnou váhou určené, a aké sú jeho hlavné výhody.
Výhody cvičenia s vlastnou váhou
Tak, ako má svoje výhody cvičenie v posilňovni, má ich aj cvičenie s vlastnou váhou. Pokiaľ je ale vašou prioritou enormné nadobudnutie svalovej hmoty, často len „nafúknutím sa“, kalistenika nebude pre vás tým pravým orechovým. Naopak, cvičením s vlastnou váhou môžete získať zdravé a silné telo, funkčné svaly, zdravé kĺby a šľachy, dynamiku, pružnosť či rovnováhu. Poďme si to teda všetko zhrnúť do jednotlivých bodov.
Nízka investícia
V prípade, že sa práve rozhodujete, či začať cvičiť s vlastnou váhou alebo v posilňovni, môže byť pre vás rozhodujúcim faktorom aj skutočnosť, že kalistenika nie je finančne náročná. Na cvičenie s vlastnou váhou si totižto nepotrebujete kupovať permanentky alebo rôzne stroje či pomôcky. Bohato vám postačí váš čas a vlastné telo.
Kdekoľvek, kedykoľvek a s čímkoľvek
Ďalšou nesmiernou výhodou kalisteniky je fakt, že ju dokážete realizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Keďže pri cvičení s vlastnou váhou sa nemusíte prispôsobovať otváracím hodinám fitnes centier, môžete cvičiť vtedy, kedy máte chuť. Zároveň môžete tento druh cvičenia praktizovať na dvore, na záhrade, v izbe alebo hocikde na preliezkach. Stačí, ak sa rozhliadnete okolo seba a zistíte, čo všetko dokážete použiť. Napríklad taká stolička sa dá využiť na tricepsové zdvihy, kľučka na dverách na rôzne ťahové cvičenia, schody na výpady či výskoky a strom na záhrade vám vie poslúžiť ako hrazda. Aj v tomto prípade platí staré známe – fantázii sa medze nekladú. Neriaďte sa výhradne príručkami a využite všetko, čo uznáte za vhodné.
Cvičenie s vlastnou váhou – komplexnosť a efektivita
Jednou z najoceňovanejších výhod cvičenia s vlastnou váhou je, že ním zapájate viacero partií súčasne. To znamená, že aj keď sa aktuálne zameriavate na tréning tricepsov, napríklad kľukmi, posilňujete zároveň aj celé ruky, ramená, brucho, nohy a svaly celého jadra. Samozrejme, platí to aj pre iné cviky.
Zdravé a silné telo
Keďže cvičením s vlastnou váhou sa buduje aj kostrové svalstvo a sila úponov a šliach, jeho výsledkom nebude nafúknuté telo. Podobným druhom cvičenia síce nenadobudnete výrazný objem svalov, získate však funkčné svaly, zdravé, silné a pevné telo a zlepšíte svoju dynamiku, pružnosť a koordináciu.
Navyše, výsledky štúdie z roku 2017 preukázali, že kalistenika je efektívnou a účinnou metódou na získanie sily a zlepšenie držania tela bez použitia tréningových zariadení.
Základom kalisteniky je výdrž a trpezlivosť
Cvičenie s vlastnou váhou nie je vhodné pre niekoho, kto si myslí, že bude mať zo dňa na deň vyrysované alebo nafúknuté telo. Ide o tréningovú metódu, ktorá si vyžaduje výdrž, trpezlivosť, disciplínu a dodržiavanie určitých zásad.
Zvyšovanie náročnosti
Ak sa rozhodnete pre kalisteniku, mali by ste začať s jednoduchšími cvikmi, aby ste zistili, aké sú aktuálne limity vášho tela. Postupom času sa vám môže zdať cvičenie s vlastnou váhou ťažšie, pretože nadobudnete určitú svalovú hmotu, teda pridáte na „závaží“. Na druhej strane, môže sa vám zdať tiež jednoduchšie, lebo si zvyknete na náročnosť a techniku jednotlivých cvičení. Vtedy je potrebné postupne zvyšovať úroveň vašich cvikov.
Vhodnými pomôckami na zvyšovanie náročnosti cvikov sú napríklad odporové gumy alebo neoprénové závažia na nohy či na ruky. Na posilňovanie vlastnou hmotnosťou si môžete objednať aj závesné systémy, balančné podložky a posilňovače.
Na druhej strane, existujú rôzne modifikácie jednoduchých cvičení, ktoré sa neodporúčajú skúšať na začiatku, ale až po určitom čase, keď cítite, že potrebujete zvýšiť záťaž. Klasické kľuky môžete neskôr robiť jednou rukou alebo v stoji a drepy zase na jednej nohe alebo s výskokom.
Strava
Kameňom úrazu niektorých športovcov zvykne bývať nesprávna životospráva a strava. Darmo budete drieť, keď svojmu režimu neprispôsobíte aj stravu. Zdravé jedlo by malo byť najmä pestré a bohaté na telu prospešné látky. Strava však často býva špecifická a individuálne zostavená v závislosti od zdravotného stavu jednotlivca. Preto je dôležité poradiť sa o nej s lekárom, trénerom či iným odborníkom.
Regenerácia
Predovšetkým po prvých odmakaných dňoch sa určite dostaví aj takzvaná svalovica a bude vás bolieť celé telo. Vtedy je dôležité nechať mu dostatočný oddych na regeneráciu. Neskôr si vaše telo a svaly zvyknú na pravidelnú záťaž a po nastavení a dodržiavaní tréningového režimu sa budete cítiť fantasticky. Postačí vám, ak budete cvičiť 3 až 4-krát v týždni približne 30-40 minút. Zdá sa vám to málo? Vyskúšajte si to. Na internete nájdete množstvo dostupných publikácií s tréningovými plánmi.
Pre koho je určené cvičenie s vlastnou váhou
Verte, či nie, cvičenie s vlastnou váhou je vhodné pre každého, kto má záujem začať s podobnou aktivitou. Na druhej strane, nejaké háčiky by sme tu predsa len našli. Ide však skôr o individuálne prípady.
Prvou skupinou, pre ktorú je náročné začať s kalistenikou, sú ľudia s výraznou nadváhou. Nemáme tým na mysli nejaké to kilečko navyše, ale skutočne desiatky kíl nad optimálnu hmotnosť. Pýtate sa, prečo je cvičenie s vlastnou váhou v tomto prípade zložité? Odpoveď je jednoduchá. Čím viac kilogramov vážite, s tým väčším „závažím“ cvičíte. Navyše, ak nie je osoba s výraznejšou nadváhou zvyknutá aktívne sa hýbať, má to opäť o čosi sťažené. Preto sa v takýchto situáciách odporúča začať cvičiť v posilňovni pod dohľadom trénera.
Ak chcete cvičiť aj pri zranení, vhodnejšia bude posilňovňa
Cvičenie s vlastnou váhou nemusí byť ideálnym riešením ani pre tých, ktorí sú aktuálne zranení. Pokiaľ máte totižto zlomenú nohu, veľmi ťažko by ste sa pokúšali robiť kľuky. Tak, ako sme si už spomenuli vyššie, pri kalistenike zapájate súčasne viacero svalov a častí tela aj pri takom cvičení, ktoré môže byť primárne určené na jednu časť tela, napríklad na tricepsy. To znamená, že zranenia končatín vás dokážu veľmi rýchlo vyradiť z hry, a ak chcete pokračovať v aktívnom cvičení aj pri zranení, musíte sa sústrediť na jednotlivé partie, čo ponúkajú skôr stroje v posilňovniach.
Náš tip na nákup: Inca Collagen
Inca Collagen je 100% čistý Bio-Aktívny morský kolagén bez prísad. Pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien v našom tele. Klinicky testovaný. Slúži na účinnú regeneráciu, ochranu a prevenciu pohybového aparátu. Ocenia ho najmä športovci a aktívni ľudia, ktorí pravidelne cvičia.
Aby sme však dosvedčili to, čo sme spomenuli v úvode tejto kategórie, že cvičenie s vlastnou váhou je vhodné pre každého, kto má záujem, mali by sme sa venovať aj tomuto tvrdeniu. Ak ste ale pozorne čítali aj riadky z predošlej kategórie, určite ste to z nich už vyčítali. Keďže kalistenika nie je finančne náročná ako posilňovňa, môžete ju praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Navyše to, že taktiež ponúka nespočetné množstvo variácií a náročností, z nej skutočne robí aktivitu vhodnú pre každého.
Vaše telo, vaša voľba
Pokiaľ vás cvičenie s vlastnou váhou zaujalo a rozmýšľate, či s ním začať, nelámte si ďalej hlavu. Vašou ambíciou nemusí byť dosiahnutie dokonalého tela. Vlastne, kto určuje, ako vyzerá dokonalé telo? Podstatné je, aby ste sa cítili zdravo a boli v dobrej kondícii. Vaše telo, vaša voľba.
Zdroj obrázkov: freepik.com
Toto by vás mohlo zaujímať tiež: CrossFit – Životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste