Potravinová alergia a intolerancia – Život s potravinovými obmedzeniami

Z roka na rok postihujú rôzne potravinové intolerancie a alergie čoraz väčšie a väčšie množstvo ľudí. Sama patrím medzi tých intolerantných. Nemôžem laktózu a mám aj HIT, teda histamínovú intoleranciu. Aj preto som sa rozhodla v tomto článku venovať zdravému stravovaniu pri “novodobých” problémoch, ktoré trápia čoraz viac ľudí. Dnešnou témou je potravinová intolerancia, alergia a problematika zdravého stravovania pri spomínaných potravinových obmedzeniach.

Ako sa zdravo stravovať s potravinovou alergiou či intoleranciou

Nakoľko sama dobre viem, aké zložité je ísť na nákup potravín, či ako je ťažké vybrať si z jedálneho lístka v reštaurácii, rozhodla som sa priblížiť vám problematiku ľudí s potravinovými obmedzeniami. Začnem teda akýmsi prehľadom častých potravinových alergií a intolerancií, pričom neskôr si spomenieme aj problémy týkajúce sa zdravého stravovania s týmito obmedzeniami.

Rozdiel medzi diagnózami potravinová alergia a intolerancia

Myslím, že v dnešnej dobe už každý z nás pozná niekoho, kto má potravinovú alergiu či intoleranciu. Medzi týmito dvoma pojmami je však veľký rozdiel.

Asi taký najväčší pozorovateľný rozdiel medzi týmito dvoma obmedzeniami je ten, že potravinová alergia je charakteristická silnou a okamžitou reakciou imunitného systému. Pri potravinovej intolerancii sú príznaky oneskorené. Môžu sa objaviť o niekoľko hodín, ale aj o niekoľko dní.

Alergia na vybrané potraviny, ilustračná fotografia

Potravinová alergia

Ako potravinovú alergiu by sme mohli nazvať alergickú reakciu na určitú potravinu. Túto reakciu spúšťa imunitný systém, ktorý vyhodnotí, že táto potravina je škodlivá. To som povedala tak laicky. Ak to chcete trochu podrobnejšie, tak v podstate ide o reakciu tela na určitý proteín, teda bielkovinu, ktorá sa nachádza v potravine a ktorú naše telo môže vyhodnotiť ako škodlivú.

Potravinová intolerancia

Potravinová intolerancia na rozdiel od alergie nespúšťa imunitný systém. Intolerancie sú reakciou nášho tráviaceho traktu. Pri alergiách sa tvoria protilátky, no pri intoleranciách nie. Intolerancie vznikajú kvôli nedostatku určitého enzýmu, prípadne v prípade, ak naše telo nedokáže spracovať určité chemické látky obsiahnuté v potravine.

Potravinové alergény

Medzi najčastejšie potraviny, ktoré spôsobujú alergické reakcie, patria:

  • mlieko
  • vajcia
  • obilniny
  • sója
  • ryby
  • orechy

Rozdiel medzi potravinovou intoleranciou a alergiou si môžeme povedať rovno na príklade mlieka. Pri potravinovej alergii na mlieko, ktorá, mimochodom, patrí medzi najrozšírenejšie potravinové alergie, ide vlastne o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Pri intolerancii ide o nedostatok enzýmu laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor, laktózu. Aj preto sa môžete stretnúť s pojmom potravinová, presnejšie laktózová intolerancia.

Potravinová alergia, ilustračné foto

Zdravá strava bez alergénov

Ak sa teda aktívne venujete športom a zdravému životnému štýlu, jedno je jasné. Pri potravinových obmedzeniach, ako ich nazývam, je všetko tak trochu komplikovanejšie.

Potravinová alergia a intolerancia: Ako si zostaviť jedálniček na mieru

  • Hneď, ako vám zistia potravinovú alergiu alebo intoleranciu, zistite si čo najpresnejší zoznam toho, čo (ne)môžete. Ja doteraz poriadne neviem, čo môžem a čo nemôžem jesť pri histamínovej intolerancii a verte, že sa mi to už viackrát vypomstilo.
  • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré obsahujú alergény, ktoré nemôžete. Toto znie síce naozaj jednoducho, ale veru to jednoduché vôbec nie je. Napríklad pri laktózovej intolerancii môžete niektoré dlho zrejúce tvrdé syry, no tiež nie vo veľkom množstve. Pri alergii na mlieko by ste ale mliečne nemali vôbec.
  • Pri návšteve reštaurácií si všímajte uvedené alergény. Dávajte si ale pozor, pretože niekedy v jedálnom lístku alergény nenájdete (áno, ešte stále sa mi to občas stáva), prípadne ich nemusia mať vypísané všetky. Preto, ak sa vám niečo nezdá, opýtajte sa pre istotu čašníka. Už sa mi totiž párkrát stalo, že pri jedle nemali uvedený môj alergén, ktorý tam nakoniec bol.

Zoznam alergénov

  1. obilniny obsahujúce lepok (pšenica, raž, jačmeň, ovos, špalda, kamut)
  2. kôrovce
  3. vajcia
  4. ryby
  5. arašidy
  6. sója
  7. mlieko
  8. orechy (mandle, lieskovce, vlašské orechy, kešu, pekanové orechy, para orechy, pistácie, makadamové orechy, queenslandské orechy)
  9. zeler
  10. horčica
  11. sezamové semená
  12. oxid siričitý a siričitany
  13. vlčí bôb
  14. mäkkýše

Potravinové obmedzenia, ilustračné foto

HIT – histamínová intolerancia ako najväčší strašiak

Pri väčšine potravinových neznášanlivostí prosto viete, čo nemôžete. Nemôžem jesť mliečne? Dobre, tak nebudem jesť nič, kde sa nachádza mlieko a výrobky z neho. No iný prípad nastáva, ak máte histamínovú intoleranciu. Aj preto sa jej budem venovať zvlášť.

Problémové stravovanie s HIT

Histamínová intolerancia vzniká pri zvýšenom množstve histamínu v tele. Ten sa tak nestíha rozkladať, začína sa hromadiť a spôsobuje ťažkosti rôzneho charakteru. Bohužiaľ však histamín nie je nejaká látka, ktorá sa nachádza len v určitých potravinách. Mnohé potraviny ho v sebe prirodzene obsahujú, prípadne podporujú jeho uvoľňovanie.

Dokonca aj symptómy sa líšia od človeka k človeku. Niektorí majú len určité príznaky, iní ich majú viacero naraz. Teda nielen obsah histamínu v rôznych potravinách je individuálny, ale aj následné príznaky, ktoré sa u vás môžu objaviť.

Obsah histamínu v jednotlivých potravinách

Nakoľko sa histamín nachádza naozaj v mnohých potravinách a jeho množstvo závisí od rôznych faktorov, ako je spôsob spracovania či skladovania, nedá sa presne určiť, ktoré potraviny sú tie “zlé”, a teda ktorým sa treba vyhýbať.

Asi najlepší zoznam potravín aj s približným obsahom histamínu nájdete na tomto odkaze.

Omáčky a histamínová intolerancia

Pri histamínovej intolerancii je vhodné vyhýbať sa aj rôznym omáčkam.

Tipy, čo jesť a čomu sa vyhýbať

Pokúsim sa vám dať pár rád, čo v prípade HIT môžete jesť a čomu sa, naopak, oblúkom vyhýbať. No treba podotknúť, že znášanlivosť potravín pri tomto type intolerancie je naozaj veľmi individuálna. Treba teda, aby ste si to odskúšali sami na sebe a na základe reakcií vášho tela si následne vytvorili vlastný zoznam.

Akým potravinám sa pri HIT vyhýbať

  • z mliečnych výrobkov kyslé, acidofilné a kefírové mlieko, kyslá smotana, zrejúce syry, jogurty
  • z mäsa ryby a morské živočíchy, údeniny, párky, šunky, salámy
  • zo zeleniny paradajky, kvasená kapusta
  • zo strukovín sója, cícer, červená fazuľa
  • z ovocia jahody, ananás a skoro všetky citrusy
  • z pečiva kvasnicový chlieb a biele pečivo
  • z korenín škorica, klinčeky, kari korenie a čili
  • zo sladkostí čokoládu
  • z alkoholu víno, sekt a kvasinkové pivo
  • z nealka čierny a zelený čaj, kolové, energetické a ochutené nápoje

Ako sa pri HIT stravovať

Vyššie uvedený informačný zoznam vecí, ktoré pri HIT nemôžete, vás pravdepodobne vystraší. Najmä, ak máte ešte inú potravinovú alergiu alebo intoleranciu, ako ja. No ako som už spomenula, pri každom je to veľmi individuálne, takže treba prosto postupne skúšať.

Najlepšie urobíte, ak sa budete riadiť týmito radami:

  • ak budete uprednostňovať čerstvé potraviny a čerstvo pripravené jedlá
  • ak budete sa vyhýbať polotovarom a konzervovaným jedlám
  • ak budete odmietať potraviny, ktoré prechádzajú procesmi zrenia
  • ak budete sa vyhýbať jedeniu mimo domu
  • ak sa budete vyhýbať ohrievaniu jedla v mikrovlnnej rúre
Náš TIP
Ak sa vám zdá, že sa neviete ubrániť niektorým potravinám, prípadne je to pri istých udalostiach priam nemožné, ako takú prvú pomoc môžete vyskúšať preparáty s obsahom enzýmu DAO (diaminooxidáza). Tento enzým totiž znižuje tvorbu histamínu a zároveň urýchľuje jeho odbúravanie, a to najmä v kombinácii s vitamínom C.
Ovocie pri histamínovej intolerancii

Z ovocia môžete pri histamínovej intolerancii napríklad jablká, kiwi, hrušky či melón.

Ako sa teda zdravo stravovať pri potravinovej alergii?

Keď mi zistili potravinovú intoleranciu, odporúčali mi dať si takzvanú eliminačnú diétu, teda začať pri zemiakoch a ryži, ak si dobre pamätám, a postupne pridávať potravinu po potravine a sledovať sa. Ono, určite to bude mať svoj význam, no ja som jeden z tých ľudí, ktorí si určité veci prosto nevedia odoprieť a hlavne sa im do toho akosi nechce ísť. Však to asi sami poznáte. 🙂

Na druhej strane, už len tým, že nebudete jesť to, čo nemáte, sa vám uľaví od rôznych symptómov a problémov. Uvidíte, ako vám nové stravovacie návyky začnú meniť vaše telo, a to nielen po fyzickej stránke. Budete sa lepšie cítiť a navyše aj lepšie vyzerať. Čo viac si priať.

Pevne teda verím, že to aj s diagnózami, akou je potravinová intolerancia a potravinová alergia, zvládnete.

Fotografie: freepik.com

Náš TIP na nákup: DAOSiN® – pri histamínovej intolerancii

DAOSIN, 60 tbl., pri histamínovej intolerancii DAOSiN® je doplnok k diéte pacienta pri liečbe neznášanlivosti potravín vyvolanej histamínovou intoleranciou. 

Užitím kapsulí DAOSiN® tesne pred jedlom sa zvýši hladinu enzýmu DAO v tenkom čreve. To napomáha rozkladu histamínu prijatého v strave. Histamín v strave sa potom nevstrebáva z tenkého čreva a nespôsobuje tak ťažkosti u ľudí so zníženou znášanlivosťou histamínu, tzv. histamínová intolerancia. Kapsula sa musí prehltnúť celá, aby sa nepoškodený obsah dostal cez žalúdok až do čreva! Produkt je pre svoj živočíšny pôvod nevhodný pre vegetariánov.

DAOSiN® je v zákazníkmi overenom e-shope najlekaren.sk dostupný v baleniach 10, 30 a 60 kapsulí. Pre zvýšenie účinku sa odporúča užívať spolu s vitamínom C.

DAOISIN, recenzia

Zistiť viac! [/ su_button]

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

Start typing and press Enter to search