Bowlingový tréner a hráč Lukáš Andrássy: Náš šport sa v spoločnosti škatuľkuje medzi krčmové zábavy
Bowling patrí medzi pohybové aktivity, ktoré zaznamenávajú na Slovensku veľký progres. Do tajov tohto zaujímavého športu vás nechá preniknúť úspešný bowlingový hráč a tréner Lukáš Andrássy.
Aké postavenie má v našich končinách bowling?
Na Slovensku sa o bowlingu často hovorí ako o športe v „plienkach“. Väčšina ľudí si myslí, že ide len o obyčajnú zábavu niekde v podniku. Mnoho z nich si kladie otázku, čo môže byť ťažké na tom zhodiť pár koliek… Neuvedomujú si však, že bowling má potenciál stať sa v budúcnosti olympijským športom. Registrujeme stále viac a viac hráčov, ktorí sa mu začali venovať pod vedením profesionálnych trénerov, čo im nakoniec dopomohlo k účasti na medzinárodných turnajoch po celom svete.
Čiže sa aj ja môžem z „partičiek“ s kamošmi dostať až na Majstrovstvá sveta?
Bowling, rovnako ako mnoho iných športov, má na rekreačnej úrovni obrovskú účasť. Medzi rekreačným športom a konkurenciou na elitnej úrovni je však veľký rozdiel. Bowling vyžaduje vytrvalosť, presnosť, koncentráciu, neochvejnú svalovú pamäť a kontrolu či schopnosť prispôsobiť sa neustále meniacim sa súťažným podmienkam hry.
Pre aké vekové kategórie je tento šport vhodný? Existujú vôbec nejaké obmedzenia napríklad pri tvojich tréningových hodinách?
S bowlingom môže začať ktokoľvek. Nezáleží na veku, pohlaví a dokonca ho môžu hrať aj ľudia so ZŤP a iným handicapom. Tréningy sú prispôsobené každému na mieru a pre hráča je vytvorený plán, ktorého by sa mal počas tréningu držať. Všetko je len o tom, aký prístup zvolí samotný hráč. Veľa začiatočníkov má však mylnú mienku, že sa po pár hodinách z nich stane profesionál. Ak sa tak nestane, vzdáva to už v samotných začiatkoch. Všetko je to o vytrvalosti a aj ja mám po štrnástich rokoch trénovania stále na čom pracovať.
Z čoho pozostávajú bowlingové tréningy?
Tréningy pozostávajú z niekoľkých krokov, pri ktorých sa hráč učí techniku hodu, načasovanie krokov, kyvadla na dráhe. Zabudnúť nemôžeme na teoretickú časť, v ktorej sa preberá správny výber bowlingovej gule, geometria bowlingovej dráhy a pod. Počas tréningu sa využíva video analýza, pri ktorej sa upravujú niektoré časti hodu, ako napríklad pozícia vrchnej časti tela, dĺžka krokov a pod.
Hrá svoju rolu aj „hlava“?
Tak, ako pri každom športe, aj pri bowlingu je dôležitá etika, na ktorú veľa hráčov zabúda a niekedy ich emócie prevažujú nad tým, ako by sa mali správať.
Pri bowlingu sa často stretávame s názorom, že ide o drahý šport…
A tu sa dostávame k bowlingovej výstroji. Bowlingový hráč potrebuje dve bowlingové gule, vlastné topánky a bowlingové príslušenstvo, čo na začiatok nie je finančne náročné.
Keď k vám prídem na tréning, prípadne si s kamarátmi „zahádzať“, stačí mi zahasiť smäd pivom a hneď sa na to vrhnúť?
Pred akoukoľvek činnosťou by sa mali rozcvičky vykonávať vo forme dynamického strečingu a ihneď po činnosti ochladiť pomocou statického strečingu.
Môžu nastať určité fyzické komplikácie, ak neodhadneme čas a počet hier?
Bowlingový hráč je závislý od veľkých svalov na nohách. Na turnaji, ktorý má veľa hier v jednom bloku, nie je neobvyklé, že športovci cítia bolesť v nohách. Kompenzácia tejto bolesti môže viesť k namáhaniu svalov v ramene alebo chrbte.
Ak vás tento šport zaujal, získajte ďalšie informáciie o bowlingu z wikipédie.
Fotografie a výukový obrázkový materiál: Archív Lukáša Andrassyho