Tvaroh pri chudnutí – zázračná surovina plná výhod
Staršie generácie si tvaroh spájajú predovšetkým s jeho širokým využitím v kuchyni. Naopak, mladší ľudia oceňujú zase vitamíny a minerály, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Tieto charakteristické črty však idú spoločne bok po boku a v kombinácii s jeho nezameniteľnými vlastnosťami predstavujú skutočne zaujímavý produkt. Tvaroh je vhodný nielen pri chudnutí, ale aj pri budovaní svalovej hmoty.
Práve z vyššie uvedených dôvodov sme sa rozhodli, že mu venujeme nasledujúce riadky nášho najnovšieho článku. Okrem toho, že si ozrejmíme účinky tvarohu pre ľudské telo, nevynecháme ani jeho základnú charakteristiku. Takisto sa zameriame na zdraviu prospešné látky, ktoré obsahuje, a uvedieme si zopár odporúčaní, ako ho využiť v kuchyni.
Čo je to tvaroh?
Z odborného hľadiska môžeme tvaroh nazvať nezrejúcim syrom získavaným zrážaním mlieka (predovšetkým kravského), resp. bielkoviny kazeín, pomocou kyseliny mliečnej a syridla. Inak povedané, tvaroh je mliečny výrobok, ktorý je väčšinou bielej farby a má tuhšiu a hustejšiu konzistenciu ako jogurt. Obľúbený je najmä kvôli svojim účinkom pre ľudský organizmus a vysokému obsahu vitamínov a minerálnych látok.
Čo obsahuje?
Tvaroh sa môže pýšiť vysokým obsahom kazeínu, ktorý sa v tele človeka spracováva pomerne dlhú dobu. Aj napriek tomu, že jeho trávenie trvá dlhšie ako v prípade srvátkových bielkovín, nezaťažuje žalúdok do takej veľkej miery. Z hľadiska obsahu tuku a štruktúry môžeme tvaroh rozdeľovať na odtučnený, nízkotučný, polotučný a plnotučný, resp. jemný (mäkký) a hrudkový.
Okrem týchto stopových prvkov je tiež výborným zdrojom vitamínov B6, B12, A, C, D a E.
Navyše, tento mliečny výrobok obsahuje aj kyselinu listovú, betakarotén, riboflavín a omega-3 a -6 nenasýtené mastné kyseliny.
Účinky tvarohu – Je tvaroh zdravý?
- pomáha regenerovať a budovať svalstvo
- pomáha pri chudnutí
- podporuje metabolizmus
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi
- znižuje pálenie záhy a bolesti žalúdka
- podporuje kosti, kĺby a zuby
- pozitívne vplýva na vlasy, nechty a pokožku
- upokojuje nervový systém
Minerálne látky, resp. stopové prvky, ktoré sú obsiahnuté v tvarohu, majú svoje jasné opodstatnenie pre ľudský organizmus. V predošlej kategórii sme si ich síce jednotlivo vymenovali, no v nasledujúcich riadkoch sa zameriame práve na ich vplyv na telo človeka.
Vápnik
Vápnik je známy predovšetkým vďaka svojim pozitívnym účinkom na vývoj kostí. Tento minerál je však dôležitý aj pre správnu činnosť srdca, svalov, nervov či pre zrážanlivosť krvi.
Horčík
Horčík, resp. magnézium, dokáže pôsobiť proti svalovému napätiu a takisto zmierňuje bolesť hlavy. Zohráva dôležitú úlohu aj pri metabolických procesoch a optimalizuje vysoký krvný tlak či nepravidelnosť srdcového rytmu.
Draslík
Draslík zohráva v tele človeka mimoriadne zaujímavú funkciu. Nielenže pomáha regulovať množstvo vody v organizme, ale asistuje aj pri transferoch vzruchov v nervoch a svaloch.
Zinok
Zinok je stopový prvok, ktorý sa výdatne stará o ľudskú krásu. Pozitívne účinky tejto minerálnej látky sa prejavujú zdravými vlasmi, nechtami a pleťou.
Tvaroh pre krásu
Tvaroh je tiež obľúbeným prostriedkom na prípravu rôznych domácich pleťových masiek a zábalov. Vďaka vitamínom a minerálnym látkam, ktoré obsahuje, totižto dokáže vyživovať pokožku alebo úspešne bojovať proti rôznym ekzémom, akné či lupinám.
Pre koho je tvaroh vhodný?
Tvaroh je potravina vhodná takmer do všetkých domácností. Výnimkou sú však alergici na laktózu a ľudia, ktorých trápia problémy s ľadvinami. Naopak, jeho konzumácii sa potešia napríklad vegetariáni. Tento mliečny výrobok totižto pre nich predstavuje výborný zdroj bielkovín a jednu z možných náhrad za mäso.
Tvaroh môže byť užitočný pri chudnutí, pomôže vám aj pri raste svalov
Práve kvôli vysokému obsahu ľahko stráviteľných bielkovín je tiež mimoriadne obľúbenou potravinou pre športovcov a pre ľudí, ktorí sa pokúšajú schudnúť.
Je vhodné jesť tvaroh na večeru pri chudnutí?
Prečo jesť tvaroh pred spaním? Vzhľadom na to, že kazeín je bielkovina, ktorá sa vstrebáva pomaly, nezaťažuje žalúdok a zasýti organizmus, je konzumácia tvarohu vhodná aj pred spaním. Táto skutočnosť sa dá využiť nielen pri športovaní, ale aj pri chudnutí.
Ako ho využiť v kuchyni
O tom, že tvaroh má svoje opodstatnené miesto v kuchyni, vedeli už staršie generácie. V súčasnosti je však známych množstvo spôsobov, ako túto surovinu upraviť na konzumáciu. Veľkou výhodou tvarohu je, že sa výborné hodí nielen na sladké a slané recepty, ale aj na tepelnú či netepelnú úpravu.
Tvaroh na sladko
Vo všeobecnosti sa tvaroh využíva viac v sladkých receptoch. Za zmienku stoja tradičné tvarohové buchty, koláče či štrúdľa. Avšak, perfektne zapasuje aj do žemľovky či k palacinkám. Medzi obľúbené recepty starších generácií patria aj takzvané tvarohové guľky.
Tvaroh na slano
Ak uprednostňujete slané jedlá alebo jednoducho nemáte chuť na sladké, určite nič nepokazíte ani s tvarohom na slano. Populárnou je predovšetkým jeho kombinácia so zeleninou. Tá totižto môže podporovať vstrebávanie niektorých minerálnych látok, na ktoré je tvaroh bohatý. Zaujímavou alternatívou sú aj rôzne slané nátierky.
Zázračná surovina
Pozitívne účinky kazeínu, ktorý je bohato obsiahnutý práve v tvarohu, potvrdzujú tiež rôzne vedecké štúdie. Aj vzhľadom na to môžeme tvaroh bezpochyby nazvať zázračnou surovinou, ktorá ponúka ľudskému telu množstvo výhod.
Fotografie: freepik.com