Prečo už prírodné prípravky a bylinky nie sú liečivé?
Vedeli ste, že prírodné prípravky, rôzne doplnky výživy na podporu zdravia, ba dokonca ani byliny už nie sú liečivé? Všimli ste si, že z krabičiek výživových doplnkov zmizlo označenie “liečivý”? Podľa nariadení EÚ by ste už medzi prírodnými prípravkami nemali nájsť liečivé čaje či liečivé bylinky. Už sú iba prírodné. Prečo je tomu tak? Nebola to snáď pravda? Ako to vlastne je? Pozreli sme sa tomu na korienok.
Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast:
Nariadenie, ktoré nadobudlo platnosť v roku 2007
Súčasťou starostlivosti o naše zdravie sú prirodzene aj výživové doplnky. Každý z nás už nejaký užíval. Či už ide o vitamíny, minerály či čaje, tieto prírodné prípravky nájdete v každej lekárni.Vedeli ste však, že táto kategória je špeciálna a upravená v zákone o potravinách či v ďalších vyhláškach?
Každý výrobca týchto doplnkov prirodzenej stravy musí požiadať Úrad verejného zdravotníctva o povolenie, aby mohol svoje produkty uviesť na trh. Za kvalitu týchto doplnkov výživy aj za ich označenie či bezpečnosť je tak zodpovedný nielen výrobca, ale aj prevádzkovateľ lekárne či eshopu, na ktorom sa dá výrobok kúpiť.
V tomto prípade sa Európska únia rozhodla zaistiť vyššiu úroveň ochrany spotrebiteľa, a to správnym označením výrobkov. Výrobca ani prevádzkovateľ si tak nemôže označiť výrobky, ako sa im zachce, a taktiež v reklame nemôže predkladať spotrebiteľom hocijaké informácie.
Čo teda vlastne urobili?
V roku 2006 pripravili nariadenie, ktoré v júli 2007 nadobudlo platnosť. Ide o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach pri označovaní potravín a doplnkov stravy. Okrem toho pripravovali zoznam tvrdení, ktoré sa môžu používať.
Všetko to teda začalo už 12 rokov dozadu. Čo presne sa ale v nariadení písalo? Aké zmeny nastali po jeho zverejnení?
Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, zdravotné tvrdenie je vlastne akákoľvek informácia, ktorá sa týka výživových doplnkov. Vzťahuje sa nielen na informácie na obale produktu, ale aj na všetku reklamu na samotný produkt.
Pod zdravotné tvrdenie spadajú aj symboly, najčastejšie symbol srdca, pri ktorom máte ako spotrebitelia pocit, že ide o niečo kvalitné a zdraviu prospešné.
Podľa tohto nariadenia nesmú byť tieto zdravotné tvrdenia nepravdivé, zavádzajúce a dvojzmyselné. Nesmú vzbudzovať mylný dojem, že je výživový doplnok napríklad úplne neškodný a môžete ho ako spotrebitelia konzumovať nadmerné množstvo. Platí to aj naopak.
Prírodné prípravky a rozdiel medzi jednotlivými pojmami v legislatíve
Spomenuli sme si dve rôzne tvrdenia, a to zdravotné a výživové. Tvrdenie ako také je teda všetko, čo naznačuje alebo vyvoláva dojem, že doplnok má určité vlastnosti. Aký je ale rozdiel medzi zdravotnými a výživovými tvrdeniami?
- zdravotné tvrdenia, ktorým sa budeme v článku venovať viac, sú vlastne všetky tvrdenia, vďaka ktorým máme pocit, že nejako súvisia so zdravím ako takým
- výživové tvrdenia sú zasa informácie, ktoré udávajú osobitné pozitívne výživové vlastnosti danej potraviny, teda energetickú hodnotu živín či iných látok v nej obsiahnutých
Prírodné prípravky a ďalšie zmeny v legislatíve
Ďalšie nariadenie EÚ komisie, č. 432/2012, bolo schválené a vydané v máji 2012. Išlo o zoznam schválených zdravotných tvrdení, ktorý nadobudol platnosť v decembri toho roku. Zmeny, ku ktorým v nariadení došlo, bolo treba do pol roka od schválenia uviesť priamo do praxe.
- Spoločnosti teda mali pol roka na to, aby z obalov svojich výrobkov či z reklám stiahli všetky tvrdenia, ktoré tento schválený zoznam nepotvrdil. Čo nebolo na zozname, nemohlo byť na výrobkoch, ani v reklame.
Súčasná legislatíva
- V databáze Európskej únie sa nachádza už cez 200 schválených tvrdení. Tieto tvrdenia sú 100% vedecky podložené a vzťahujú sa najmä na vitamíny a minerálne látky.
Čo to ale znamená pre nás ako pre bežných spotrebiteľov?
Nezdá sa vám, že by z pultov zmizli „liečivé“ prírodné prípravky?
Samozrejme, aj v tomto prípade sú určité lehoty, pri ktorých sa môžu tieto výrobky ešte predávať. Väčšinou je táto lehota určená na dopredaj už vyrobených zásob, teda do konca ich expirácie.
Prevádzkovatelia eshopov, predajní či lekární to mohli samozrejme urobiť aj tak, že by požadovali od výrobcov výmenu obalov ich výrobkov. Lenže náklady by sa výrobcom následne zvýšili, čo by sa mnohým určite nepáčilo.
Je rok 2018, no nevyhovujúce prírodné prípravky mali byť stiahnuté z predaja do júna 2013 . Ak teda ešte stále nachádzate zle označené doplnky výživy, isto nejde o zabudlivca, ktorý si za 5 až 6 rokov nevšimol, že v legislatíve nastali určité zmeny. 🙂 (Doplnenie: Momentálne sa píše rok 2021 a zdá sa, že liečivé prírodné prípravky už načisto zmizli z pultov obchodov a lekární).
Tresty za porušenie legislatívy
Ako spotrebitelia sa nemusíme obávať žiadnych sankcii. Ako sú na tom ale napríklad takí prevádzkovatelia eshopov, predajní či lekární? Na čo by si mali dávať pozor?
Ak chcú byť chránení pred nezodpovednosťou výrobcov, mali by od nich, prípadne od distribučných spoločností, požadovať záruku za správne označenie výživových doplnkov. S týmto písomným dôkazom sa tak vyhnú prípadným sankciám, ktoré by im mohli kontrolné orgány udeliť. A teda isto sa nejedná o desiatky eur.
Ako svoju ochranu vyriešili predajcovia?
Najlekáreň je certifikovaná lekáreň a odporúča ju až 95% zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom Heureka. V internetovom obchode najlekaren.eu nájdete množstvo overených voľnopredajných liekov a výživových doplnkov. Pozrite sa, ako problém vyriešili v tejto lekárni. Kliknutím na odkaz alebo reklamný banner sa dostanete priamo do ich eshopu, konkrétne do kategórie „doplnky výživy“. Všimnite si, že v eshope majú len minimálne popisy k produktom. Prakticky okamžite sa odvolávajú sa na stránku adcc.sk, kde sa nachádza schválená špecifikácia produktu.
1. certifikovaná internetová lekáreň na Slovensku
Ako príklad sme vybrali produkt Rakytník rešetliakový. Pravdepodobne vôbec netušíte, prečo by ste si ho mali kúpiť, ale vedzte, že jeho plody obsahujú vitamín C a ďalšie aktívne látky (vitamíny skupiny B, flavonoidy…). A to je akože všetko? Samozrejme, že nie. Pokračujeme krátkou vetou, ktorá vás utvrdí v tom, že naozaj ide 100% prášok z plodov rakytníka bez prímesí. A konečne nasleduje toľko očakávaný: Zoznam zdravotných tvrdení, ktoré možno uvádzať na potravinách podľa článku 13 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1924/2006, kde sa všetko potrebné, nielen o rakytníku rešetliakovom, dozviete. No schválne, stiahnite si ten zoznam a skúste zistiť, na čo všetko by sa vám mohol rakytník hodiť?
S výsledkom asi nebudete spokojní tak ako my a určite nebudete ani o nič múdrejší. Možno teraz siahnete do knižnice po starý babičkin herbár (ach, je to vôbec legálne?). My sa uspokojíme s internetom a skúsime pohľadať informácie tam.
Od bylinkárov sa dozviete, že Rakytník rešetliakový je považovaný za niečo ako „prírodný multivitamín“. Údajne prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, činnosť srdca, pomáha pri únave, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu a podobne.
Zlatým klincom je článok Rakytník rešetliakový, pozitívne a liečivé účinky na stránke lepsiden.sk , kde je tých liečivých účinkov popísaných ešte oveľa viac.
Okrem iného sa tu píše: „Rakytník je jedinečná zmes antioxidačných látok a má v sebe ďalšie dôležité živiny,“ potvrdzuje uznávaná lekárka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravé srdce a cievy.
Naozaj nás toto nariadenie ako spotrebiteľov chráni?
Bolo toto nariadenie naozaj také potrebné? Mnohí nad tým krútia hlavy. Veď predsa, odjakživa sa vedelo, že niektoré prírodné prípravky či bylinky obsahujú určité látky, ktoré majú liečivé účinky. Prečo sa zrazu nemôže písať, že ak nás trápia močové cesty, máme skúsiť brusnice? Naozaj to bolo také zavádzajúce?
Všetky tieto nariadenia, ktoré sa neustále menia a rozširujú, prinútili výrobcov, distribučné spoločnosti a prevádzkovateľov urobiť zásadné zmeny v označovaní produktov a následnej kontrole ich správnosti.
Pre nás ako spotrebiteľov by to malo byť pozitívum, nakoľko všetky informácie, ktoré sa k nám o týchto doplnkoch výživy dostanú, podliehajú prísnym kritériám. V tomto prípade by sme už nemali byť zavádzaní ich možnými účinkami.
Môžu proti nariadeniam výrobcovia nejako bojovať?
Zmeny v legislatíve, ako aj zoznam zdravotných tvrdení, sa stále menia. Aj samotní výrobcovia môžu prispieť k ich rozširovaniu. Majú totiž možnosť požiadať o schválenie vlastných zdravotných tvrdení.
Samozrejme, táto možnosť má svoje podmienky. Svoje tvrdenia musia podložiť rozsiahlou dokumentáciou a musí to byť spracované v anglickom jazyku. Tieto požiadavky následne pošlú na posúdenie Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a ten rozhodne, či ich zdravotné tvrdenia zaradí do zoznamu, alebo nie.
Pozrime sa ako sa s tým vysporiadal náš obľúbeny výrobca Advance Nutraceutics
Náš obľúbený český výrobca doplnkov výživy Advance Nutraceutics svoje prírodné prípravky popisuje o niečo odvážnejšie, no stále v zmysle legislatívy. Kliknite na obrázok alebo na tento odkaz a prejdite do eshopu Advance.
Záver: Prírodné prípravky sú liečivé, ak je to vedecky potvrdené
Ako spotrebitelia si pri tvrdeniach, ktoré nájdeme na obale výživových doplnkov, môžeme byť istí ich pravdivosťou. Všetky tieto zdravotné tvrdenia musia byť podložené rozsiahlou dokumentáciou a schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín.
Ďalšie údaje, na ktoré si musia výrobcovia prírodných prípravkov dávať pozor
Okrem uvádzania liečivých či preventívnych účinkov si musia výrobcovia dávať pozor aj pri údajoch ohľadom množstva a spôsobu konzumácie týchto doplnkov. Tieto údaje musia uvádzať tak, aby sme ako spotrebitelia vedeli, pri akom množstve a pri akom spôsobe užívania dosiahneme pozitívnych účinkov, o ktorých píšu.
Takisto musíte na obaloch nájsť aj riziká pre prípad, že by bololi prírodné prípravky nadmerne použité.
Prečo teda už nie sú prírodné prípravky označované ako liečivé?
Pretože Európska únia si posvietila na zavádzajúce informácie a postupne rieši svojím zoznamom tvrdenia, ktoré sú a budú vedecky podložené a pravdivé.
Či je to dobrý nápad, posúďte sami. Ich zámer je určite správny. Či sa však dá aplikovať takto všeobecne na každý produkt, nevieme. Výsledkom je, že tradičné prírodné prípravky, dokonca ani bylinky a čaje už viac nie sú liečivé. Čo si o tejto legislatíve myslíte vy?
Zdroje legislatívnych zmien a ďalšie zaujímavé informácie ohľadom označovania výživových doplnkov:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011R1169&qid=1541422321042&from=SK
https://www.svps.sk/dokumenty/legislativa/vv_127_2012.pdf
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32012R0432&rid=1
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006R1924&rid=1 https://www.haccpoint.sk/oznacovanie-vyzivovych-doplnkov/
https://www.dognet.sk/magazin/publisher/rozhovor-vyzivove-tvrdenia-a-propagacia-pharma-kampani/
Hudobný podmaz pre podcast: LesyanZ | Dreamstime.com
Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí | schudnihravo.sk
6 rokov ago[…] sa budete držať akejkoľvek stravy, ak vám jedlo, ktoré jete, nebude chutiť. Navyše, mnohé bylinky a koreniny môžu urýchliť metabolizmus a pomôcť telu spaľovať tuky […]